SpainSpanien
Primera RFEF - Grupp 2Primera RFEF - Grupp 2
Omgång 2

Águilas vs Hércules Speltips och Betting

26 sep. 2026
0-1
Slutresultat
Estadio El Rubial
Korrekt
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
0 : 1
FT

Speltips

37%
29%
34%
ÁguilasOavgjortHércules
Resultat
Oavgjort
29%
Totalt mål
Under 2.5
61%
Båda gör mål
Nej
54%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
10 min läsning

Lördagens fotbollsprogram i Primera RFEF Grupp 2 bjuder på en fascinerande duel när Águilas tar emot Hércules på hemmaplan. Matchen, som spelas klockan 16:30 CEST, markerar den femte omgången av seriespelet och erbjuder båda lagen möjligheten att ta steg framåt i tabellen. Águilas, placerade på tolf...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Águilas0
0Oavgjorda
1Hércules
1Snittmål
0%Båda Mål
0%Över 2.5
26 sep. 2026Águilas0-1Hércules
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Águilas vs Hércules — matchtips och förhandstitt
Águilas
FFOFO
Senaste formmot
Hércules
VOVFF

Águilas tar emot Hércules i kampen om viktiga poäng på hemmaplan

Lördagens fotbollsprogram i Primera RFEF Grupp 2 bjuder på en fascinerande duel när Águilas tar emot Hércules på hemmaplan. Matchen, som spelas klockan 16:30 CEST, markerar den femte omgången av seriespelet och erbjuder båda lagen möjligheten att ta steg framåt i tabellen. Águilas, placerade på tolfte plats med fem poäng, söker efter stabilitet efter en blandad inledning på säsongen, medan gästerna från Hércules vill bygga vidare på eventuella framsteg i jakten på de övre placeringarna.

Hemmalaget har hittills spelat en vinst, två oavgjorda och en förlust, vilket återspeglas i den svaga formen DWLD. Med jämnast möjliga vilotid – båda sidor har sex dagars vila sedan senaste matchen – bör fysisk trötthet inte spela någon avgörande roll. Enligt den ledande bookmakern Bet365 noteras oddsen för matchens utfall till 2.45 för hemmaseger, 3 för oavgjort och 2.70 för bortaseger, vilket indikerar en relativt jämn tillställning där marginalerna kan bli små.

Grupp 2 i Primera RFEF rymmer flera traditionsrika klubbar och erbjuder en kompakt och konkurrenskraftig tabell där varje poäng kan visa sig ovärderlig i slutändan. För Águilas handlar det om att konsolidera sin position och eventuellt klättra uppåt, medan Hércules ser möjligheten att ta sig förbi flera lag i den övre halvan av tabellen. Den här matchen kan bli en vändpunkt för ett av lagen när säsongen börjar ta fart på allvar.

Form och momentum: Águilas söker stabilitet mot ett formsvagt Hércules

Águilas kommer in i denna match i grupp 2 med en blandad formsvit: DWLD visar på två oavgjorda matcher och en vinst på de fyra senaste matcherna. Laget har producerat mål i genomsnitt 1,0 per match men har samtidigt släppt in 1,25 mål per match, vilket ger en målsnittsstatistik som pekar mot jämna möten. De senaste resultaten bekräftar denna bild tydligt. En 1-1-bortamatch mot Algeciras följdes av en knapp 1-0-hemmaseger mot [annat lag], innan ett tungt 0-2-bortaförlust mot Sant Andreu avbröt serien. Laget avslutade med en 2-2-hemmamatch mot Alcorcón, där BTTS inträffade – något som skett i 50% av säsongens matcher.

Hércules uppvisar en mer oroväckande formsvacka med sviten WWLLD. Laget har spelat betydligt fler matcher (10) än motståndaren och har en vinstprocent som inte speglar förväntningarna. De två senaste vinsterna – 1-0 hemma mot Juventud Torremolinos och en 2-1-bortaseger mot Europa FC – gav viss andhämtning, men två raka förluster innan dess har grävt en djupare formkurva. Förlusterna mot Atlético Madrid (0-2 hemma) och Real Murcia (1-2 hemma) visar på defensiva problem som laget inte har lyckats lösa. BTTS har även här träffat i 50% av matcherna, men med ett snitt på 1,2 gjorda mål per match är inte offensiven tillräckligt stabil för att kompensera försvarsproblemen.

Defensivt sett har båda lagen svagheter. Águilas har hållit nollan i endast 25% av matcherna, medan Hércules ligger på 20%. Águilas genomsnittliga insläppta mål på 1,25 per match är marginellt sämre än Hércules 1,0, men Hércules har spelat betydligt fler matcher och den ackumulerade arbetsbördan kan märkas i senare halvlekar. Sett till den jämförande formanalysen har Águilas 100% form mot Hércules 0%, vilket återspeglar de senaste matcherna – men Hércules har spelat betydligt fler matcher och har en högre total vinstprocent (W5) än vad formsviten antyder.

Sammanfattningsvis pekar statistiken mot en jämn match där båda lagen har visat målproblem och defensiva svagheter. Águilas har den aktuella formfördelen men har spelat färre matcher och kan sakna rutin i avgörande ögonblick. Hércules har en bredare erfarenhet från tio spelade matcher men behöver bryta sin negativa trend. Marknaden bör beakta att båda lagens BTTS-procent på 50% och de liknande clean sheet-procenterna (20-25%) talar för en match där mål på båda sidor framstår som ett rimligt scenario.

Slutspurten avgör – därför väntas tufft möte i Tudrifog

När Águilas och Hércules drabbar samman på lördag klockan 16:30 svensk tid handlar det om ett möte mellan två lag som båda befinner sig i en osäker period. Águilas ligger på 12:e plats med fem poäng efter fyra omgångar, medan Hércules ännu inte hittat rätt offensivt. Enligt tillgänglig statistik har Águilas vunnit en match, spelat två oavgjorda och förlorat en, men intressant nog noteras inga gjorda eller insläppta mål i säsongens matcher – vilket gör den exakta målstatistiken oklar. Laget har dock haft sex dagars vila och förberett sig i lugn och ro, vilket bör ge en viss mental återhämtning.

Hércules har producerat endast ett mål på säsongen, och det som verkligen sticker ut är att samtliga inspelade baljor kommit i matchens slutskede, specifikt mellan minut 76 och 90. Detta avslöjar ett lag som tenderar att bli farligast när motståndaren börjar tröttna. Med enbart två insläppta mål och fem gula kort visar gästerna disciplin i försvarsspelet men saknar tydlig kreativitet i banan framåt. Spelmässigt handlar det om att kontrollera tempot och undvika onödiga risker, vilket kan leda till en jämn och strategisk tillställning snarare än ett öppet anfallsspel.

Från ett taktiskt perspektiv pekar flera faktorer mot en målsnål tillställning. Bet365:s odds för 1X2 är jämna – Águilas ger 2.45, krysset 3.00 och Hércules 2.70 – vilket speglar den osäkerhet som präglar båda trupperna. Med tanke på att Águilas offensivt verkar ha problem med att skapa chanser och att Hércules koncentrerar sin målgörande till slutminuterna, ter sig en match där ett fåtal mål – eller till och med en mållös tillställning – vara det mest sannolika utfallet. Spelare som kan hålla ihop defensiven och utnyttja motståndarnas trötthet sent i matchen blir avgörande för respektive lags framgång.

Águilas – Hércules: Våra speltips inför lördagens grupp 2-drabbning

I den spanska Segunda B-gruppen ställs Águilas mot Hércules på lördag i det som ser ut att bli en jämn tillställning. Bookmakers erbjuder relativt jämna odds för samtliga tre utfall, vilket speglar att båda lagen befinner sig i en period av inkonsekvens. Hemmalaget har samlat fem poäng på fyra omgångar, medan gästerna från Hércules söker stabilitet efter en tung inledning på säsongen. Den neutrala sannolikhetsfördelningen – hemma 35,9 procent, kryss 29,8 procent, borta 34,3 procent – understryker att denna drabbning kan sluta åt vilket håll som helst, vilket gör den särskilt intressant för spelare som söker värde utanför de mest uppenbara alternativen.

Vår analys pekar mot en match med få målchanser. Den högsta konfidensen – 60 procent – ligger på under 2,5 mål, vilket stöds av Águilas defensiva fas och gästernas svårigheter att skapa klara målchanser på bortaplan. Oddsen för under 2,5 mål ligger runt 1,50–1,60 hos flertalet bookmakers, men det verkliga värdet hittar vi i kombinationsspelet med BTTS:nej. Vår modell ger 53 procents sannolikhet för att minst ett lag håller nollan, och detta samspelar väl med en målfattig tillställning. Spelare som vill maximera sin avkastning bör överväga att splitta sina insatser – den bästa oddsen för båda alternativen finns hos Betano, där båda marknaderna erbjuder konkurrenskraftiga villkor.

När det gäller matchens utgång pekar vår prognos marginellt mot hemmalaget, med 37 procents konfidens för ettan. Águilas har visat tecken på förbättring de senaste veckorna och kan mycket väl ta initiativet framåt, särskilt om nyckelspelare som Hernán återvänder från skada. Dock är marginalerna små – oddset på 2,55 hos Betano reflekterar väl risken. För spelare som söker högre avkastning kan DC 12 (hemmalaget eller kryss, oddds runt 1,33–1,40) vara ett säkrare alternativ med 35 procent konfidens, medan en ren 1X2-satsning på Águilas kräver tolerans för volatilitet. Gästernas kapacitet ska inte underskattas, och oddset på 2,72 för bortasegern hos Betano representerar ett attraktivt värde för den som tror på ett Skapa-uppsving från Hércules.

Sammantaget rekommenderar vi en försiktig strategi med fokus på målmarknaderna. Kombinera under 2,5 mål med BTTS:nej för solid grundvärd, och komplettera med en mindre andel på DC 12 om du söker lägre risk. Undvik storsatsningar på ett enda utfall – denna match är för jämn för det. Spela ansvarsfullt och nyttja de bästa oddsen som listas ovan för att maximera din potentiella avkastning.

Ytterligare spännande spelalternativ

Utöver standardmarknaden 1X2 erbjuder spelbolagen ett antal alternativa möjligheter för denna Grupp 2-match. Modellen indikerar att oavgjort i halvlek framstår som troligt med odds 1.91 och en konfidens på 47 procent. Detta speglar sannolikt lagets jämna matcher hittills under säsongen, där båda har visat tendenser till täta och jämna möten.

Angående den exakta resultatmarknaden visar modellen att 1:0 som slutresultat har de högsta oddsen bland de mest sannolika utfall, med ett odds på 5.95 och en konfidens på 17 procent. Även om denna konfidensgrad är måttlig, representerar den det mest sannolika korrekta resultatet enligt tillgänglig data. Spelare som söker högre avkastning än vad 1X2-marknaden erbjuder kan finna intresse i denna market, särskilt med tanke på att oddset överstiger den reella sannolikheten.

Värt att notera är att Grupp 2 innehåller flera formstarka lag denna säsong, vilket påverkar hur spelbolagen sätter sina odds för matcher mellan mittensäsongslag som Águilas och Hércules. Spelare rekommenderas att jämföra odds mellan olika bookmakers för att maximera potentiell avkastning.

Águilas vinner – men målsnål match väntar

Samtliga tillgängliga nyckeltal pekar mot en jämn och målsnål kamp där Hemmalaget har ett svagt men märkbart övertag. Med tanke på det begränsade underlaget från säsongens inledande omgångar rekommenderas spel på under 2.5 mål som det starkaste värdet, följt av Hemmavinst på 1X2-marknaden. BTTS: no ger ett solid alternativ för den som söker något mer konservativt. DC 12-mannen erbjuder ett bra alternativ för den som vill minska risken.

Totalt sett framstår Águilas som det mest sannolika utfallet, men marginalerna är små i denna jämna grupp. Spelare rekommenderas att prioritera under 2.5 mål framför rena vinstspel på grund av den osäkerhet som präglar tidens lag. Som alltid gäller det att spela ansvarsfullt och endast satsa pengar man har råd att förlora.

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.55 · 60%
Bästa VärdeÁguilasMatchresultat (1X2)@2.26 · 37%
Våra tips: Águilas mot Hércules — Águilas — Vinst (37%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner Águilas vs Hércules?
Vår modell förutspår Oavgjort med 29% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Gör båda lagen mål i Águilas vs Hércules?
Båda lagen gör mål: Nej (54% säkerhet).
Är dubbelchans 12 ett bra spel för Águilas vs Hércules?
Vårt dubbelchans-tips är 12 med 35% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Hur många mål i Águilas vs Hércules?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (61% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
När och var spelas Águilas vs Hércules?
Águilas vs Hércules spelas den 26 sep. 2026 på Estadio El Rubial.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1VillarrealVillarreal96212110+1120
2ZaragozaZaragoza96211710+720
3IbizaIbiza105231713+417
4Real JaénReal Jaén9441139+416
5Real MurciaReal Murcia9513118+316
6AlcorcónAlcorcón103611810+815
7FC CartagenaFC Cartagena104331411+315
8Real MadridReal Madrid104331311+215
9GimnàsticGimnàstic94231514+114
10AlgecirasAlgeciras94141313013
11HérculesHércules9414811-313
12Sant AndreuSant Andreu103341212012
13HuescaHuesca92611111012
14Atlético MadridAtlético Madrid102531816+211
15AntequeraAntequera92521413+111
16Rayo MajadahondaRayo Majadahonda9216710-37
17ÁguilasÁguilas9144915-67
18Europa FCEuropa FC10217618-127
19Juventud TorremolinosJuventud Torremolinos91351120-96
20TeruelTeruel10136417-136
Champions League
Europa League
Conference League
Kvalificering

Detaljerad Form & Nya Matcher

Águilas
FFOFO
10Spelade
1Vinster
4Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match0.7
Vinst %10%
Mål/Match2.5
Snittmål0.9
SnittInsläpp1.6
Båda Mål60%
Hållna nollor10%
Missade30%

Nya Matcher

24 okt.Oborta Teruel1-1
17 okt.Fmot Ibiza1-2
10 okt.Omot Huesca2-2
3 okt.Fborta FC Cartagena1-4
26 sep.Fmot Hércules0-1
Hércules
VOVFF
10Spelade
4Vinster
2Oavgjorda
4Förluster
Poäng/Match1.4
Vinst %40%
Mål/Match2.1
Snittmål0.9
SnittInsläpp1.2
Båda Mål40%
Hållna nollor40%
Missade30%

Nya Matcher

25 okt.Fborta Gimnàstic2-4
17 okt.Fborta Algeciras0-2
12 okt.Vmot Sant Andreu1-0
3 okt.Omot Real Jaén0-0
26 sep.Vborta Águilas1-0

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher1
Snittmål1
Båda Mål0%
Över 2.5 Mål0%
Över 1.5 Mål0%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Águilas00 per match
Hércules11 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Águilas0 (0%)
Hércules1 (100%)
26 sep. 2026Primera RFEF - Grupp 2Águilas0-1Hércules

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se