Världen
UEFA Champions LeagueUEFA Champions League
Omgång 2

Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers Speltips och Betting

Vazgen Sargsyan Republican Stadium, Yerevan
Felaktig
Vårt val
Båda gör mål
Ja
2 : 0
FT
Sportbonus 200%VM 2026-bonus
Hämta
+100% första insättningMatchande insättningsbonus
Hämta

Speltips

43%
25%
32%
Ararat-ArmeniaOavgjortShamrock Rovers
Resultat
Ararat-Armenia
43%
Totalt mål
Under 2.5
52%
Båda gör mål
Ja
53%
Dubbel chans
Hem/Borta
36%
Asian handicap
H. Hemma -0.50
@ 2.10
48%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
9 min läsning

Tisdagen den 21 juli 2026 kl. 18:00 CEST bjuder Football Academy Stadium i Jerevan in till ett möte där båda lagen har chansen att ta ett stort steg mot gruppspelet i den europeiska storturneringen. Ararat-Armenia, som spelar i den armeniska högstaligan, ställs mot Shamrock Rovers från Irland i en a...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Ararat-Armenia1
0Oavgjorda
1Shamrock Rovers
2.5Snittmål
50%Båda Mål
50%Över 2.5
28 juli 2026Shamrock Rovers2-1Ararat-Armenia
21 juli 2026Ararat-Armenia2-0Shamrock Rovers
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers — matchtips och förhandstitt
Ararat-Armenia
FVFOV
Senaste formmot
Shamrock Rovers
VFOFO

Ararat-Armenia tar emot Shamrock Rovers i andra kvalomgången

Tisdagen den 21 juli 2026 kl. 18:00 CEST bjuder Football Academy Stadium i Jerevan in till ett möte där båda lagen har chansen att ta ett stort steg mot gruppspelet i den europeiska storturneringen. Ararat-Armenia, som spelar i den armeniska högstaligan, ställs mot Shamrock Rovers från Irland i en andra kvalomgång som markerar ett tidigt test för båda lagens europeiska ambitioner denna säsong.

Båda klubbarna kommer till avspark med identisk matchfrekvens – endast en match de senaste tio dagarna för respektive sida – vilket innebär att vilofaktorn knappast spelar in i analyser av detta möte. Enligt odds från Bet365 rankas hemmalaget som knapp favorit, med odds på 2.15 för vinst för Ararat-Armenia, 3.3 för oavgjort och 2.9 för bortasegern till Shamrock Rovers i 1X2-marknaden. Den jämna prissättningen speglar osäkerheten kring hur dessa lag kommer att prestera i ett europeiskt kval.

Resultatet i detta möte kommer att avgöra vilket lag som får ett fördelaktigt utgångsläge inför returmötet, och i förlängningen vilken av dessa två fotbollsnationer som tar sig vidare mot nästa steg i kvalomgångarna.

Formguide och måltrendanalys inför andra mötet

Ararat-Armenia kommer till denna avgörande kvalomgång med en svag formkurva som väcker oro. I de fem senaste matcherna har laget endast lyckats vinna en enda gång, varav två av dessa matcher slutade med förluster. Den senaste insatsen mot Riga på bortaplan resulterade i en 2-3-förlust, vilket illustrerar lagets defensiva sårbarhet när man möter motståndare på framåtlutad fot. Hemmamatchen mot samma motståndare gav dock en glädjande 2-0-seger, vilket visar att laget kan prestera betydligt starkare på hemmaplan. Bakåt i seriespelet syns också tydliga problem: förlusterna mot Sparta Praha (1-2 hemma, 1-4 borta) avslöjade svårigheter mot mer etablerade europeiska motståndare, medan 0-0-draw mot Universitatea Cluj åtminstone bjöd på defensiv stabilitet.

Offensivt har Ararat-Armenia producerat i genomsnitt 1,2 mål per match under denna period, med ett BTTS-snitt på 60 procent som antyder att laget ofta hittar nätet samtidigt som man också släpper in mål. Detta mönster speglar en osäker defensiv som i snitt concederar 1,8 mål per match. Lagets förmåga att hålla nollan har ändå förekommit i 40 procent av de senaste matcherna, vilket ger viss optimism inför hemmamatchen.

Shamrock Rovers uppvisar däremot en betydligt mer tilltalande formguide inför detta möte. Med fyra vinster på de fem senaste matcherna, inklusive en imponerande 5-1-seger hemma mot Floriana, visar det irländska laget prov på extraordinär målproduktion. Angreppsstyrkan märks tydligt i det höga snittet på 1,8 mål per match, och den anmärkningsvärda BTTS-andelen på 70 procent understryker lagets förmåga att både skapa och släppa in chanser. Segern borta mot Sligo Rovers med 2-1 och den jämna 3-1-viktorian mot Galway United bekräftar denna scoringskapacitet.

Defensivt har Shamrock Rovers dock visat tecken på sårbarhet med endast 20 procent hållna nollor och ett genomsnitt på 1,1 insläppta mål per match. Förlusten med 0-2 borta mot Floriana var särskilt bekymmersam och avslöjade att laget kan hamna i underläge mot motståndare som attackerar med energi. Sammanfattningsvis pekar formanalysen mot ett möte där Shamrock Rovers framstår som det formstarkare laget med bättre målproduktion, medan Ararat-Armenia får förlita sig på hemmaplanens fördelar och potentialen att exploatera gästernas defensiva svagheter för att skapa målchanser.

Taktisk duell: Ararat-Armenias mittfältskontroll mot Shamrock Rovers flankanfall

Matchen på Football Academy Stadium i Jerevan den 21 juli 2026 klockan 18:00 CEST bjuder på en fascinerande taktisk konfrontation mellan två lag med olika grundformationer. Ararat-Armenia ställer upp i en klassisk 4-3-3, vilket ger laget en stabil defensiv grund med fyra spelare i backlinjen och tre centrala mittfältare som kan kontrollera mittens spel. Shamrock Rovers å andra sidan använder sig av ett 3-5-2-system med wingbacks som förväntas pusha högt upp i banan och skapa bredd i anfallet. Denna formationskontrast innebär att Shamrock Rovers kommer att försöka utnyttja sin numeriska överlägsenhet på kanterna, medan Ararat-Armenia fokuserar på att stänga ner de centrala korridorerna och slå långa kontringar.

Statistiken talar för ett jämnt möte. Båda lagen har producerat fem respektive fyra mål framåt, men Shamrock Rovers har noll hållna nollor att visa upp jämfört med Ararat-Armenias en. Detta antyder att Shamrock Rovers har en tendens att lämna ytor i baklinjen när de attackjerar, vilket Ararat-Armenias 4-3-3 kan utnyttja genom att snabbt transitionsspela med wingers som driver in i de lediga zonerna. Samtidigt har Ararat-Armenia visat sig mer organiserade defensivt med en clean sheet, vilket kan bli avgörande mot ett Rovers-lag som skapar chanser men ibland är sårbara i omställningen. Bet365:s odds på 2.15 för hemmalaget, 3.3 för oavgjort och 2.9 för bortasegern reflekterar denna jämna taktiska ekvation.

Den kritiska faktorn blir vem som vinner mittfältsduellen. Ararat-Armenias tremannamittfält har den defensiva strukturen för att störa Shamrock Rovers uppbyggnadsspel, men Rovers wingbacks kan skapa övertag genom att bredda spelet och tvinga hemmalagets yttrar att göra dubbelt arbete. Med lika vila – sju dagars vila för båda – bör energinivåerna vara jämförbara, vilket gör den taktiska disciplinen och anpassningsförmågan under matchens gång desto viktigare. Vem som tar ledningen kan komma att avgöra vilket lag som får diktera speltempot i den andra halvleken.

Värde i hemmafavoriten när Ararat-Armenia tar emot Shamrock Rovers

När de två lagen möts på Football Academy Stadium i Jerevan i kvalomgången till UEFA Champions League är det hemmalaget Ararat-Armenia som har ett knappt övertag enligt oddssättarna. Med 1X2-odds på 2.25 för hemmavinst, 3.1 för oavgjort och 2.9 för bortavinst rör vi oss inom en jämn marknad där marginalerna är små. Den bästa tillgängliga penningspelet för hemmavinst hittas hos Dafabet, där oddset sträcker sig till 2.34 – vilket ger en något högre värde än genomsnittet. För oavgjort erbjuder Dafabet också det bästa oddset på 3.5, medan bortavinstens högsta odds på 3.13 finns tillgängligt hos BetVictor. Den underliggande sannolikheten enligt oddssättarna ligger på 40% för hemmaseger, 29% för kryss och 31% för bortavinst, vilket återspeglar en förväntad jämn tillställning.

Vår analys pekar mot att 1 är det mest sannolika utfallet med en konfidens på 42%. Hemmalagets fördel av att spela på hemmaplan i den armeniska huvudstaden kan inte underskattas i detta skede av kvalet, där publikens stöd och den välbekanta gräsmattan spelar in. Samtidigt ser vi ett värde i under 2.5 mål med 54% konfidens – ett spel som ofta levereras i kvalmatcher där försiktigheten råder och lagen är obenägna att ta alltför stora risker i jakten på ett avgörande. Ararat-Armenias defensiv i kombination med Shamrock Rovers metodiska spelstil talar för en målsnål afton.

Ett intressant kompletterande spel är BTTS: ja med 52% konfidens. Även om under 2.5 mål förväntas, pekar sannolikheten mot att båda sidor hittar nätet minst en gång. Detta kan innebära ett scenario med exempelvis 1-1 eller 2-1, där spänningen hålls vid liv in i slutsminuterna. För de som söker ett alternativ med lägre risk erbjuder DC 12 – alltså antingen hemmavinst eller bortavinst utan oavgjort – en konfidens på 36%. Detta spel eliminerar krysset helt och ökar chanserna att gå plus, särskilt i en match där mellanspelet väntas bli tight och marginalerna små.

AH och specialspel: Tre vägvärda alternativ

Utöver 1X2 erbjuder den asiatiska handikappmarknaden ett intressant alternativ. Ararat-Armenia ligger på AH -0.25 med odds 1.89 och en modellConfidence på 53 procent. Detta innebär att ett kryss eller seger för hemmalaget levererar full avkastning, medan en knapp förlust resulterar i halv förlust. Med tanke på att Ararat-Armenia har hemmaplan på Football Academy Stadium i Jerevan kan detta vara ett sätt att minska risken jämfört med rena 1X2-oddset, samtidigt som oddset fortfarande är attraktivt.

Corners-marknaden pekar mot en relativt lugn tillställning. under 9.5 hörnor till odds 1.64 och 55 procents sannolikhet är det mest sannolika utfallet enligt modellen. Båda lagen har visat tendenser mot återhållsamma hörnproduktion i kvalomgångar, vilket gör denna linje värd att överväga. Även på kortmarknaden finns värde: under 5.5 kort till odds 1.74 med 52 procents konfidens speglar en förväntad match utan excessiva varningar.

För den som söker mindre konventionella spel är alltså dessa tre marknader mest lovande enligt modellen. AH -0.25 på Ararat-Armenia ger bäst odds mot bookmakers marginal på denna matchup, medan under 9.5 hörnor och under 5.5 kort erbjuder tryggare alternativ med hygglig avkastning. Kombinera gärna två av dessa för högre sammanslagen odds.

Slutsats och slutgiltig bedömning

Sammanfattningsvis pekar analysen mot en jämn och målsnål historia på Football Academy Stadium. Ararat-Armenia framstår som det marginella favoritlaget i 1X2 med 42 procents konfidens, medan den rekommenderade O/U-marknaden under 2.5 mål med 54 procent konfidens speglar ett förväntat taktiskt möte där båda lådor kan stängas tidigt. BTTS-marknaden med ja rekommenderas också trots den blygsamma 52-procentiga konfidensen, då hemmalagets anfallskraft hemmavid sannolikt skapar chanser mot ett Rovers-försvar som inte är helt stabilt. DC 12 alternativet med 36 procent konfidens ger ett rimligt skyddsnät mot oavgjort, vilket passar spelare som söker lägre risk. Ararat-Armenia bör kunna utnyttja hemmapublikens stöd och det irländska lagets resemardröm, vilket gör ett vinstspel på ettan till det mest värdefulla alternativet sett till probability och odds.

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.74 · 54%
Bästa VärdeArarat-ArmeniaMatchresultat (1X2)@1.99 · 42%
Våra tips: Ararat-Armenia mot Shamrock Rovers — Ararat-Armenia — Vinst (43%); Under 2.5; Båda gör mål: Ja

Vanliga frågor

Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers: vem spås vinna?
Vår modell förutspår Ararat-Armenia med 43% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers: vad är vårt Asiatisk handikapp-tips?
Vårt Asiatisk handikapp-val är Ararat-Armenia -0.50 med 48% säkerhet.
Hur många mål i Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (52% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers?
Båda lagen gör mål: Ja (53% säkerhet).
Är dubbelchans 12 ett bra spel för Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers?
Vårt dubbelchans-tips är 12 med 36% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
När och var spelas Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers?
Ararat-Armenia vs Shamrock Rovers spelas den 21 juli 2026 på Vazgen Sargsyan Republican Stadium.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1AEK AtenAEK Aten00000000
2ArsenalArsenal00000000
3Aston VillaAston Villa00000000
4Atlético MadridAtlético Madrid00000000
5Borussia DortmundBorussia Dortmund00000000
6BarcelonaBarcelona00000000
7Bayern MünchenBayern München00000000
8Bodø/GlimtBodø/Glimt00000000
9Club Brugge KVClub Brugge KV00000000
10ComoComo00000000
11FenerbahçeFenerbahçe00000000
12FeyenoordFeyenoord00000000
13GalatasarayGalatasaray00000000
14InterInter00000000
15LASK LinzLASK Linz00000000
16RB LeipzigRB Leipzig00000000
17LensLens00000000
18LilleLille00000000
19LiverpoolLiverpool00000000
20Manchester CityManchester City00000000
21Manchester UnitedManchester United00000000
22NapoliNapoli00000000
23Paris Saint-GermainParis Saint-Germain00000000
24FC PortoFC Porto00000000
25PSV EindhovenPSV Eindhoven00000000
26Real BetisReal Betis00000000
27Real MadridReal Madrid00000000
28AS RomaAS Roma00000000
29Slovan BratislavaSlovan Bratislava00000000
30Sabah FKSabah FK00000000
31Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk00000000
32Slavia PragSlavia Prag00000000
33Sporting CPSporting CP00000000
34VfB StuttgartVfB Stuttgart00000000
35VikingViking00000000
36VillarrealVillarreal00000000

Detaljerad Form & Nya Matcher

Ararat-Armenia
FVFOV
10Spelade
4Vinster
1Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match1.3
Vinst %40%
Mål/Match2.8
Snittmål1.3
SnittInsläpp1.5
Båda Mål60%
Hållna nollor30%
Missade10%

Nya Matcher

27 aug.Vmot Universitatea Craiova1-0
20 aug.Oborta Universitatea Craiova1-1
11 aug.Fborta Celje0-2
4 aug.Vmot Celje2-1
28 juliFborta Shamrock Rovers1-2
Shamrock Rovers
VFOFO
10Spelade
4Vinster
3Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.5
Vinst %40%
Mål/Match3.5
Snittmål1.8
SnittInsläpp1.7
Båda Mål70%
Hållna nollor10%
Missade30%

Nya Matcher

30 aug.Oborta Derry City3-3
27 aug.Fborta KuPS0-1
20 aug.Omot KuPS1-1
13 aug.Fborta Egnatia Rrogozhinë1-5
7 aug.Vmot Dundalk3-2

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher2
Snittmål2.5
Båda Mål50%
Över 2.5 Mål50%
Över 1.5 Mål100%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Ararat-Armenia31.5 per match
Shamrock Rovers21 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Ararat-Armenia1 (50%)
Shamrock Rovers0 (0%)
28 juli 2026UEFA Champions LeagueShamrock Rovers2-1Ararat-Armenia
21 juli 2026UEFA Champions LeagueArarat-Armenia2-0Shamrock Rovers

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se