UruguayUruguay
Primera DivisiónPrimera División
Omgång 9

Danubio vs Cerro Largo Speltips och Betting

4 okt. 2026
2-1
Slutresultat
Gardens of the Hippodrome, Montevideo
Felaktig
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
2 : 1
FT

Speltips

47%
27%
26%
DanubioOavgjortCerro Largo
Resultat
Danubio
47%
Totalt mål
Under 2.5
59%
Båda gör mål
Nej
54%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
38%
Asian handicap
H. Hemma -0.50
@ 1.95
51%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
10 min läsning

När Danubio och Cerro Largo drabbar samman på söndag i den nionde omgången av Clausura står två av Uruguays formsvagaste lag mot varandra. Hemmaoddsen hos Bet365 på 2.25 för Danubio, 2.9 för oavgjort och 3.10 för Cerro Largo speglar väl den osäkerhet som präglar detta möte. Båda lagen har startat sä...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Danubio2
6Oavgjorda
4Cerro Largo
1.75Snittmål
42%Båda Mål
17%Över 2.5
4 okt. 2026Danubio2-1Cerro Largo
30 mars 2026Cerro Largo2-0Danubio
15 feb. 2025Danubio0-0Cerro Largo
9 juni 2024Cerro Largo2-2Danubio
20 apr. 2024Danubio1-1Cerro Largo
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Danubio vs Cerro Largo — matchtips och förhandstitt
Danubio
VFVFF
Senaste formmot
Cerro Largo
FFOVF

Danubio och Cerro Largo siktar mot första segern iformsjakt i Clausura

När Danubio och Cerro Largo drabbar samman på söndag i den nionde omgången av Clausura står två av Uruguays formsvagaste lag mot varandra. Hemmaoddsen hos Bet365 på 2.25 för Danubio, 2.9 för oavgjort och 3.10 för Cerro Largo speglar väl den osäkerhet som präglar detta möte. Båda lagen har startat säsongen utan att vinna en enda match – Danubio med fyra kryss och tre förluster, Cerro Largo med fem kryss och tre förluster.

Formkurvan talar sitt tydliga språk. Danubio kommer från en 1–1-kryss senast och har samlat fem poäng på de fem senaste matcherna (DDLLD), medan Cerro Largo endast plockat tre poäng under samma period (LLDLD) och producerat målfattigt spel. Med 15:00 CEST som avsparkstid i svensk tid har hemmalaget haft två veckors vila jämfört med Cerro Largos åtta dagar – en marginell fördel som kanske kan spela roll i ett möte där marginalerna är små.

Formguide och målprognoser: Två formsvaga lag på jakt efter Claudio-klättring

När Danubio och Cerro Largo drabbar samman på Estadio María Worth inte i Clausura 9 är det ett möte mellan två av Aperturas mest anonyma fotbollslag. Båda sidorna befinner sig i den undre halvan av tabellen, och en snabb blick på deras senaste resultat avslöjar varför poängskörden stagnerat – målproduktionen är obefintlig medan defensiven brottas med återkommande problem.

Danubio kommer till denna drabbning med en formsvit bestående av DDLLD, vilket ger en segerprocent på ynka 20% över de tio senaste matcherna. Det är en statistik som speglar ett lag som haft svårt att avgöra matcher: nio av tio granskade matcher har slutat oavgjort eller med förlust. Senast blev det 1-1 borta mot Juventud efter att tidigare ha spelat 1-1 hemma mot Wanderers. Innan dessa två poängdelningar kom ett förnedrande 0-4 hemmaborr mot Peñarol samt en 0-1-förlust borta mot Progreso. Med ett snitt på endast 0,4 gjorda mål per match och ett BTTS-snitt på 30% är Danubio ett lag som sällan bjuder på underhållning. Det som håller dem flytande är dock den defensiva disciplinen – 30% av matcherna har slutat med clean sheet, vilket är anmärkningsvärt givet det svaga anfallsspelet.

Cerro Largo presenterar sig med LLDLD-formsvit och har därmed endast en seger på de tio senaste matcherna. Lagets problem är mer komplexa än Danubios: med ett snitt på 0,6 gjorda mål per match är de marginellt vassare i anfallet, men defensiven är betydligt mer sårbar med ett snitt på 1,3 insläppta mål per match och blott 20% clean sheets. De två senaste matcherna har slutat med förluster – 0-2 hemma mot Club Nacional de Football och 0-2 borta mot Deportivo Maldonado. Innan dess noterades 0-0 hemma mot Central Español och en 1-2-förlust borta mot Atlético Torque. Det som sticker ut är att Cerro Largobtts har träffat i 50% av matcherna, vilket innebär att deras matcher ofta bjuder på målchanser åtminstone åt ena hållet – men avslutskvaliteten saknas.

Jämförs de två lagens nuvarande status inför denna Claudio-9-matchning blir kontrasten tydlig: Danubio har den starkare defensiva strukturen (clean sheets i 30% mot Cerro Largos 20%) och ett lägre insläppt snitt (1,1 mot 1,3), medan Cerro Largo har ett marginellt vassare anfall (0,6 mot 0,4). Med tanke på att båda lagen har vunnit noll matcher denna säsong och endast samlat på sig fyra respektive fem poäng, talar mycket för en jämn och målfattig tillställning. Danubios förmåga att hålla nollan kombinerat med Cerro Largos tendens att skapa chanser men misslyckas avsluta talar för att Under 2,5 är det mest sannolika utfallet – och att 1X2-marknaden med fördel lutar mot hemmalaget.

Långsiktig jämnhet präglar Danubio mot Cerro Largo

Statistiken talar ett tydligt språk för den som söker värde i 1X2-marknaden: Cerro Largo har varit det dominerande laget i de senaste elva matcherna mot Danubio, med fyra vinster mot endast en förlust. Det som verkligen sticker ut är dock den påtagliga jämvikten – hela sex av dessa elva möten har slutat oavgjort, vilket motsvarar en andel på drygt 54 procent. För den som spelar DC-marknaden är denna tendens värd att notera, då oddset för ett kryss ofta reflekterar ett undervärde sett till den faktiska sannolikheten.

Gällande målsegmentet visar de fem senaste resultaten (2-0, 0-0, 2-2, 1-1, 1-0) ett snitt på 1,6 mål per match, vilket stämmer väl överens med den långsiktiga genomsnittsnoteringen på 1,64 mål. En BTTS-andel på endast 36 procent i dessa möten understryker att det sällan blir öppet spel mellan lagen. De två matcher som stack ut var 2024 års 2-2-möte samt årets 2-0-seger för Cerro Largo, men den återkommande trenden pekar mot jämna, målsnåla uppgörelser där spelet ofta stannar under O/U-linjen.

Danubio och Cerro Largo – två strukturerade lag med farlighet i olika tidsintervall

Den gällande säsongsstatistiken avslöjar ett anmärkningsvärt faktum inför söndagens möte: båda lagen har endast gjort ett mål vardera under hela säsongen, och ingen av dem har släppt in något. Detta speglar en fundamental sanning om hur Danubio och Cerro Largo närmar sig sina matcher – med ett tydligt defensivt fundament och stor disciplin i strukturerad uppställning. Danubio, placerade som 15:e med fyra poäng, använder sig av en 4-2-3-1-formering som skapar kompakta ytOR mot mitten och tillåter wingers att pendla mellan anfall och defensivt arbete. Cerro Largo, på 12:e plats med fem poäng, föredrar istället en mer traditionell 4-4-2 med två anfallande spelare som arbetar i bredd och djup samtidigt. Den taktiska skillnaden ligger i hur de skapar chanser – Danubio:s två innermittfältare fungerar som ankare som recirkulerar boll och bygger anfall systematiskt, medan Cerro Largo:s mittfält fyrkant erbjuder mer direkt rörlighet mot kanterna för inlägg eller inåtgående löpningar.

Det mest fascinerande med denna match är den diametralt motsatta farlighetsperioden hos de båda lagen. Danubio:s enda mål denna säsong har kommit i minutintervallet 61–75, vilket indikerar ett lag som växer in i matchen och blir farligast när motståndaren börjar bli trött efter en timmes spel. Detta är typiskt för lag med hög andel bollinnehav som gradvis bryter ner försvar genom tålmodig passningscirkulation. Cerro Largo å andra sidan har producerat all sin anfallande farlighet mellan minut 16 och 30, vilket tyder på en mer explosiv inledning där laget söker snabba omställningar innan motståndaren har hunnit organisera sitt försvar. Med Bet365:s odds på Danubio 2.25, oavgjort 2.9 och Cerro Largo 3.1 för 1X2-marknaden framstår hemmalaget som en knapp favorit, vilket speglar den minimala marginal som skiljer dessa jämnbördiga sidor åt.

Cerro Largo:s disciplinära situation – sex gula kort jämfört med Danubio:s två – kan ha viss inverkan på hur aggressivt laget kan pressa i de avgörande faserna, särskilt i andra halvlek när Danubio traditionellt blir farligast. Cerro Largo har haft åtta dagars vila jämfört med Danubio:s fjorton, en restfördel som kan ge utslag i uthållighet under slutminuterna. Det gäller för Cerro Largo att maximera sin tidiga farlighet och försöka skapa något i den inledande halvtimmen, eftersom Danubio:s struktur blir alltmer svårgenomtränglig desto längre matchen pågår. En ren 1X2-analys pekar mot en jämn tillställning med låg målproduktion, där värdet snarare ligger i mål/inte mål-marknader än i ett förväntat målfyrverkeri.

Odds, värde och speltips för Danubio – Cerro Largo

När Danubio tar emot Cerro Largo på hemmaplan i Montevideo under söndagen möts två lag som befinner sig i en tung period-tabellen. Båda sidor har inlett Clausura med att vara obesegrade i respektive fem och tre matcher, vilket avspeglas i den ytterst jämna 1X2-marknaden. Hemmalagets vinstnoteras till 2.3 hos Betano, remisen till 2.9–3.0 beroende på bookmaker, och bortasegern till 3.2 hos William Hill. Den underförstådda sannolikheten för hemmaseger ligger på 39,8 procent, vilket ger ett visst överskott om man jämför med den egna analysen som ger 41 procents konfidens för ettan.

Ett av de mest övertygande tipsen i denna matchning är under 2.5 mål med 61 procents konfidens. Statistiken talar ett tydligt språk: Danubio har producerat noll vinster på sju seriematcher och har haft svårt att skapa målchanser, medan Cerro Largo fem matcher in i Clausura fortfarande söker sin första trepoängare. Med tanke på att båda lagen är inblandade i låsningar i tabellens nedre regioner finns det starka skäl att förvänta sig en defensivt präglad tillställning där antalet målchanser hålls nere. Oddsen på under 2.5 bör därför betraktas som ett välgrundat spel snarare än ett spekulativt sådant.

För den som söker ett alternativ med högre sannolikhet men lägre odds erbjuder DC 1X ett rimligt alternativ. Cerro Largo har inte lyckats vinna på bortaplan under säsongen, och Danubios hemmastyrka – även om den är begränsad – bör ge åtminstone en poäng. Den dubbla chansen tilltalar spelare som föredrar lägre risk, även om utdelningen blir blygsam. Bettsatsningen BTTS – nej får 53 procents konfidens, vilket stödjer tesen om en målfattig match där minst ett av lagen kommer att ha svårt att hitta nätet.

Vårt slutgiltiga omdöme: Danubio närmar sig trempoängaren

Statistiken talar ett tydligt språk inför detta möte i Clausura. Båda lagen har spelat fem matcher utan seger, men Danubio har visat något stabilare form med fyra kryss mot Cerro Largos fem. Hemmalagets defensiva stabilitet – endast fyra insläppta mål på fem omgångar – kombinerat med gästernas svaga anfall (tre gjorda mål totalt) pekar mot en jämn och målsnål match.

Våra analyser ger ettan 41 procents sannolikhet, vilket kan ge value beroende på oddsens nivå. Högst konfidens får under 2.5 mål med 61 procent och nej på BTTS med 53 procent. Detta stöder tesen om en tight, defensiv match där Danubio kan utnyttja hemmaplansfördelen för att ta årets första seger. Även DC 1X på 35 procent erbjuder ett mer konservativt alternativ för den försiktige spelaren.

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.53 · 61%
Bästa VärdeDanubioMatchresultat (1X2)@2.04 · 41%
Våra tips: Danubio mot Cerro Largo — Danubio — Vinst (47%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Danubio vs Cerro Largo: vem spås vinna?
Vår modell förutspår Danubio med 47% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Danubio vs Cerro Largo: vad är vårt Asiatisk handikapp-tips?
Vårt Asiatisk handikapp-val är Danubio -0.50 med 51% säkerhet.
Hur många mål i Danubio vs Cerro Largo?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (59% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i Danubio vs Cerro Largo?
Båda lagen gör mål: Nej (54% säkerhet).
Är dubbelchans 1X ett bra spel för Danubio vs Cerro Largo?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 38% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
När och var spelas Danubio vs Cerro Largo?
Danubio vs Cerro Largo spelas den 4 okt. 2026 på Gardens of the Hippodrome.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1Liverpool MontevideoLiverpool Montevideo13931228+1430
2Atlético TorqueAtlético Torque139132614+1228
3Club Nacional de FootballClub Nacional de Football138231913+626
4Deportivo MaldonadoDeportivo Maldonado136431810+822
5PeñarolPeñarol13652179+822
6Racing MontevideoRacing Montevideo135441814+419
7ProgresoProgreso136161315-219
8JuventudJuventud134631210+218
9CerroCerro135351519-418
10WanderersWanderers134451419-516
11Boston RiverBoston River134361517-215
12Albion FCAlbion FC134181520-513
13Defensor SportingDefensor Sporting133371623-712
14DanubioDanubio13247715-810
15Cerro LargoCerro Largo131661017-79
16Central EspañolCentral Español13229822-148

Detaljerad Form & Nya Matcher

Danubio
VFVFF
10Spelade
2Vinster
2Oavgjorda
6Förluster
Poäng/Match0.8
Vinst %20%
Mål/Match2.1
Snittmål0.7
SnittInsläpp1.4
Båda Mål50%
Hållna nollor10%
Missade40%

Nya Matcher

1 nov.Fmot Club Nacional de Football1-2
24 okt.Fborta Deportivo Maldonado1-2
18 okt.Vmot Central Español1-0
9 okt.Fborta Atlético Torque0-1
4 okt.Vmot Cerro Largo2-1
Cerro Largo
FFOVF
10Spelade
1Vinster
3Oavgjorda
6Förluster
Poäng/Match0.6
Vinst %10%
Mål/Match2.1
Snittmål0.7
SnittInsläpp1.4
Båda Mål50%
Hållna nollor20%
Missade40%

Nya Matcher

31 okt.Fborta Racing Montevideo1-3
25 okt.Vmot Boston River2-0
16 okt.Oborta Cerro1-1
11 okt.Fmot Albion FC0-1
4 okt.Fborta Danubio1-2

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher12
Snittmål1.75
Båda Mål42%
Över 2.5 Mål17%
Över 1.5 Mål67%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Danubio90.75 per match
Cerro Largo121 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Danubio3 (25%)
Cerro Largo6 (50%)
4 okt. 2026Primera DivisiónDanubio2-1Cerro Largo
30 mars 2026Primera DivisiónCerro Largo2-0Danubio
15 feb. 2025Primera DivisiónDanubio0-0Cerro Largo
9 juni 2024Primera DivisiónCerro Largo2-2Danubio
20 apr. 2024Primera DivisiónDanubio1-1Cerro Largo
18 feb. 2023Primera DivisiónCerro Largo1-0Danubio
12 juni 2022Primera DivisiónDanubio1-1Cerro Largo
8 maj 2022Primera DivisiónDanubio2-0Cerro Largo
17 feb. 2020Primera DivisiónCerro Largo1-0Danubio
17 feb. 2019Primera DivisiónCerro Largo2-0Danubio
18 aug. 2013Primera DivisiónCerro Largo0-0Danubio
8 dec. 2012Primera DivisiónCerro Largo1-1Danubio

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se