KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 4

Homeboyz vs GOR Mahia Speltips och Betting

Våra tips: Oavgjort (50%); Båda gör mål: Nej.

Speltips

0%
50%
50%
HomeboyzOavgjortGOR Mahia
Resultat
GOR Mahia
50%
Båda gör mål
Nej
62%
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
95%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
9 min läsning

När svenska fotbollssupporter sätter sig framom skärmarna på fredagseftermiddagen den 18 september 2026 är det med en tidig eftermiddagspremiär från den kenyanska FKF Premier League. Hemmalaget Homeboyz gästar GOR Mahia i vad som blir den fjärde omgången för båda lagen denna säsong, med avspark reda...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Homeboyz3
5Oavgjorda
11GOR Mahia
2.21Snittmål
53%Båda Mål
42%Över 2.5
3 maj 2026Homeboyz0-1GOR Mahia
17 dec. 2025GOR Mahia1-0Homeboyz
26 jan. 2025Homeboyz0-0GOR Mahia
27 nov. 2024GOR Mahia2-0Homeboyz
6 apr. 2024GOR Mahia0-0Homeboyz
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Homeboyz vs GOR Mahia — matchtips och förhandstitt
Homeboyz
FOOVO
Senaste formmot
GOR Mahia
VOFVV

Homeboyz jagar första poängen mot ett formsvagt GOR Mahia

När svenska fotbollssupporter sätter sig framom skärmarna på fredagseftermiddagen den 18 september 2026 är det med en tidig eftermiddagspremiär från den kenyanska FKF Premier League. Hemmalaget Homeboyz gästar GOR Mahia i vad som blir den fjärde omgången för båda lagen denna säsong, med avspark redan klockan 14:00 CEST – en tidig start som passar den europeiska publiken perfekt för en hastigt avklarad lunchmåltid och ett bytesbeslut.

Säsongen har ännu inte riktigt tagit fart för något av lagen. Tabellplaceringarna talar sitt tydliga språk: hemmalaget Homeboyz befinner sig på nionde plats medan GOR Mahia placerat sig på fjärde plats, men båda lagen har ännu inte skördat några poäng. Det är en tablå som lovar gott för den som söker ett jämnt möte med fullständigt öppna marginaler. Med tanke på att båda trupperna har haft ovanligt lång vila – 110 dagar utan tävlingsmatch – är det svårt att förutse vilken formguide som egentligen gäller när de två gelikar drabbar samman.

Frågan är vilket lag som bäst nyttjar denna udda säsongsinledning. GOR Mahia har historiskt sett varit en av Kenyas mest stabila krafter, men med noll poäng på kontot krävs det snarast ett resultat för att behålla sin status som utmanare i toppen. För Homeboyz är Matchday 4 en möjlighet att ta sig ur den tidiga tabellnedgången och skapa momentum för resten av säsongen.

GOR Mahia dominans i inbördes möten mot Homeboyz

GOR Mahia har etablerat ett tydligt övertag i den historiska statistiken mot Homeboyz. Av de senaste 19 cupmötena har GOR Mahia vunnit hela 11, medan Homeboyz endast lyckats besegra sin motståndare vid tre tillfällen. Ytterligare fem matcher har slutat oavgjort, vilket ger ett genomsnitt på ungefär var tredje möte. Denna typ av dominans i 1X2-marknaden är ovanlig och speglar den spelstil och klasskillnad som GOR Mahia har uppvisat över tid.

Goal-statistiken visar ett genomsnitt på 2,21 mål per match i deras inbördes möten. Med ett BTTS-snitt på 53 procent är det ungefär varannan match som båda lagen har hittat nätet. Detta är relevant information för den som överväger BTTS-spel inför cupmötet, eftersom oddsen på detta alternativ ofta sätts utan att ta hänsyn till den långsiktiga trenden i just denna matchup.

De fem senaste cupmötena förstärker bilden av GOR Mahias överlägsenhet. Hemmalaget har inte lyckats besegra GOR Mahia på flera försök, med två raka nolla-förluster (0-1 och 0-0) som de mest aktuella resultaten. Mönstret i dessa cupmöten visar att GOR Mahia har kontroll över tempot och skapar fler lägen, vilket är viktigt att väga in när man bedömer oddsen på de olika 1X2- och målmarknaderna.

Taktisk analys: Hur Homeboyz och GOR Mahia kan avgöra matchen

Inför detta möte på Matchday 4 i FKF Premier League befinner sig båda lagen i ett tidigt skede av säsongen där poängställningen ännu inte gett någon tydlig formguide. GOR Mahia, som inleder som nummer fyra i tabellen, har historiskt sett varit ett av Kenyas mest strukturerade lag med en kompakt defensiv uppställning och snabba omställningar genom mittfältet. Homeboyz å sin sida kommer att vara angelägna om att etablera sin identitet tidigt och kan förväntas spela med hög intensitet på hemmaplan för att ta initiativet i matchen.

Med tanke på att båda lagen har haft 110 dagars vila och inte spelat några matcher de senaste tio dagarna, bör fysisk kapacitet vara jämnbråkat. Den taktiska nyckeln blir hur respektive mittfält kan kontrollera spelets tempo. GOR Mahia har traditionellt sett ett starkt kollektiv som söker sig till bollinnehav och bygger upp från backlinjen, medan Homeboyz sannolikt kommer att prioritera aggressiv press higher up the pitch för att störa motståndarens uppspel och skapa turnovers i farliga zoner.

Från ett bettingperspektiv är detta en jämn tillställning där 1X2-marknaden reflekterar den osäkerhet som präglar säsongens inledning. Utan tillgång till aktuella skaderapporter eller truppförändringar är värdet i marknaden svårt att fastställa, men det faktum att båda lagen ännu inte har spelat och därmed saknar matchrytm kan tala för en försiktig inledning. Spelare att bevaka inkluderar de kreativa krafterna på respektive mittfält, då dessa kan bli avgörande i att bryta ner motståndarnas försvarslinjer när försiktigheten övergår i jakt på segern.

Formskuggan som talar för GOR Mahia

När de båda lagen nu möts på nytt är det tydligt att GOR Mahia har den klart starkare formen att spela med. Med vinsterna 3-1 borta mot Murang'a SEAL och 1-0 hemma mot just Homeboyz i de senaste matcherna har GOR Mahia byggt upp ett spelargument som är svårt att bortse från. Laget har endast två förluster på de tio senaste matcherna och har visat prov på stabilitet, särskilt i deMatcher där de har lyckats hålla nollan – något som skett i hela 50 procent av fallen denna säsong. Den defensiva disciplinen är tydlig, med ett snitt på endast 0.5 insläppta mål per match, vilket placerar GOR Mahia i en annan kategori än sin motståndare inför denna drabbning.

Homeboyz å sin sida befinner sig i en prekär situation där de senaste matcherna har visat på stora problem med att omsätta chanser till poäng. De två senaste matcherna har slutat med kryss, 1-1 borta mot Polis och 2-2 borta mot Kariobangi Sharks, men innan dess kom tre raka förluster inklusive 0-1 hemma mot GOR Mahia. Med endast två vinster på tio försök och ett snitt på 1.2 insläppta mål per match saknas den stabilitet som krävs för att utmana ett lag i GOR Mahias absoluta toppform. Det faktum att Homeboyz endast hållit nollan i 20 procent av sina matcher understryker de defensiva bristerna.

När det gäller målskillnader och BTTS-statistik finns det intressanta kontraster att notera. GOR Mahia visar upp ett BTTS-snitt på endast 30 procent, vilket innebär att lagets matcher sällan erbjuder mål från båda sidor – deras senaste möte slutade just 1-0 till GOR Mahia. Homeboyz å andra sidan har ett BTTS-snitt på 50 procent, vilket speglar deras benägenhet att hamna i målrika Matcher där de båda lagen hittar nätet. Detta skapar en intressant dynamik där Homeboyz formsvacka kombineras med en passiv anfallsstatistik från GOR Mahia, vilket kan leda till en målsnål tillställning.

Sammanfattningsvis pekar alla parametrar mot att GOR Mahia har momentum och formen på sin sida. Med endast en match som slutat med förlust på de fem senaste – 0-1 hemma mot Nairobi United – jämfört med Homeboyz tre förluster på samma period är det tydligt vilket lag som har den psykologiska fördelen inför avspark. Den starka defensiva strukturen hos GOR Mahia, kombinerat med Homeboyz svårigheter att vinna Matcher, gör att oddset på bortavinst framstår som välgrundat redan innan matchen spelats.

GOR Mahia streckas – men X2 erbjuder säkrare värde

I den fjärde omgången av FKF Premier League ställs Homeboyz mot GOR Mahia i vad som ser ut att bli en jämn tillställning. Inför avspark saknas officiella bookmaker-odds, men modellens sannolikheter ger oss en tydlig bild: oavgjort och bortavinst väger jämt med 50 procent vardera, vilket gör denna match till en verklig osäkerhetsfaktor för den som söker ett säkert resultat. Båda lagen har inlett säsongen poänglöst, vilket naturligtvis speglar att endast tre matcher spelats, men formkurvan är ännu etablerad och historiken får därför större vikt i analysen.

Vår modell pekar på att sannolikheten för båda lagen att göra mål är låg – BTTS: no ges 62 procents konfidens. Detta antyder enmatch där minst ett lag kommer att ha svårt att bryta igenom motståndarförsvaret, eller där spelet präglas av taktisk försiktighet snarare än offensiv frihet. Kombinerat med den jämna 1X2-fördelningen talar mycket för en målsnål tillställning, kanske ett resultat i stil med 0–0 eller 1–0 åt något håll. Utan publicerade odds är det svårt att beräkna ett potentiellt värde, men BTTS: no framstår som det mest sannolika scenariot sett till modellens indikation.

Den absolut starkaste signalen i vår analys är dock Dubbel chans X2, med hela 95 procents konfidens. Detta innebär att GOR Mahia antingen vinner matchen eller spelar oavgjort – ett markant tryggare alternativ än att singla en ren bortavinst. Även om modellen ger bortasegern och oavgjort exakt lika hög sannolikhet, eliminerar DC-marknaden risken för ett hemmastepådrag som kan uppstå på grund av hemmaplan eller Publikstöd. För den riskmedvetna spelaren är X2 därför det mest rationella valet, särskilt i ett tidigt skede av säsongen där momentum är svårt att förutse.

Slutsats: GOR Mahia visar vägen i jämn säsongsinledning

Med tanke på att båda lagen inleder säsongen utan poäng efter tre omgångar pekar flera faktorer mot en jämn tillställning. GOR Mahia rankas högre och har historiskt presterat starkare mot Homeboyz. Vårt högsta konfidensvärde ligger på DC X2 med 95%, vilket gör det till ett pålitligt val. BTTS: no har 62% konfidens, vilket tyder på en målsnål match. I 1X2-marknaden är GOR Mahia förstahandsvalet med 50% konfidens, medan DC X2 erbjuder bättre säkerhet. Spelare rekommenderas att fokusera på dessa marknader.

Sammanfattningsvis rekommenderar vi att prioritera DC X2 och BTTS: no i spelet. Dessa alternativ har högst konfidens och erbjuder det bästa värdet för en balanserad spelstrategi.

Våra tips: Homeboyz mot GOR Mahia — Oavgjort (50%); Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Homeboyz vs GOR Mahia: vem spås vinna?
Vår modell förutspår GOR Mahia med 50% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Är dubbelchans X2 ett bra spel för Homeboyz vs GOR Mahia?
Vårt dubbelchans-tips är X2 med 95% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Gör båda lagen mål i Homeboyz vs GOR Mahia?
Båda lagen gör mål: Nej (62% säkerhet).
När och var spelas Homeboyz vs GOR Mahia?
Homeboyz vs GOR Mahia spelas den 18 sep. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia220052+36
2Mara SugarMara Sugar211043+14
3KCBKCB211032+14
4HomeboyzHomeboyz211021+14
5ShabanaShabana211010+14
6Murang'a SEALMurang'a SEAL210175+23
7TuskerTusker110020+23
8Nairobi UnitedNairobi United20202202
93K3K10102201
10Kenya PoliceKenya Police10101101
11Migori YouthMigori Youth10101101
12AFC LeopardernaAFC Leoparderna10100001
13BandariBandari10100001
14Mathare UnitedMathare United201101-11
15APS BometAPS Bomet201101-11
16Ulinzi StarsUlinzi Stars201113-21
17Mombasa EliteMombasa Elite200213-20
18Posta Rangers FCPosta Rangers FC200216-50

Detaljerad Form & Nya Matcher

Homeboyz
FOOVO
10Spelade
1Vinster
5Oavgjorda
4Förluster
Poäng/Match0.8
Vinst %10%
Mål/Match2.1
Snittmål0.9
SnittInsläpp1.2
Båda Mål60%
Hållna nollor10%
Missade30%

Nya Matcher

18 okt.Omot Ulinzi Stars1-1
14 okt.Vborta Mombasa Elite1-0
31 majOborta Polis1-1
23 majOborta Kariobangi Sharks2-2
16 majFmot AFC Leoparderna1-2
GOR Mahia
VOFVV
10Spelade
5Vinster
3Oavgjorda
2Förluster
Poäng/Match1.8
Vinst %50%
Mål/Match1.7
Snittmål1.1
SnittInsläpp0.6
Båda Mål30%
Hållna nollor50%
Missade40%

Nya Matcher

17 okt.Vborta APS Bomet1-0
13 okt.Vmot Murang'a SEAL4-2
31 majFmot Nairobi United0-1
27 majOborta Mara Sugar0-0
17 majVborta Murang'a SEAL3-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher19
Snittmål2.21
Båda Mål53%
Över 2.5 Mål42%
Över 1.5 Mål63%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Homeboyz150.79 per match
GOR Mahia271.42 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Homeboyz2 (11%)
GOR Mahia9 (47%)
3 maj 2026FKF Premier LeagueHomeboyz0-1GOR Mahia
17 dec. 2025FKF Premier LeagueGOR Mahia1-0Homeboyz
26 jan. 2025FKF Premier LeagueHomeboyz0-0GOR Mahia
27 nov. 2024FKF Premier LeagueGOR Mahia2-0Homeboyz
6 apr. 2024FKF Premier LeagueGOR Mahia0-0Homeboyz
24 sep. 2023FKF Premier LeagueHomeboyz1-1GOR Mahia
21 juni 2023FKF Premier LeagueGOR Mahia2-3Homeboyz
14 jan. 2023FKF Premier LeagueHomeboyz0-1GOR Mahia
21 maj 2022FKF Premier LeagueGOR Mahia1-1Homeboyz
18 dec. 2021FKF Premier LeagueHomeboyz2-1GOR Mahia
4 aug. 2021FKF Premier LeagueGOR Mahia1-0Homeboyz
3 mars 2021FKF Premier LeagueHomeboyz1-2GOR Mahia
12 jan. 2020FKF Premier LeagueHomeboyz2-1GOR Mahia
21 nov. 2019FKF Premier LeagueGOR Mahia3-0Homeboyz
19 apr. 2019FKF Premier LeagueHomeboyz1-1GOR Mahia
14 mars 2019FKF Premier LeagueGOR Mahia2-1Homeboyz
13 aug. 2018FKF Premier LeagueGOR Mahia3-1Homeboyz
9 maj 2018FKF Premier LeagueHomeboyz2-3GOR Mahia
11 nov. 2017FKF Premier LeagueHomeboyz0-1GOR Mahia

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se