FinlandFinland
VeikkausliigaVeikkausliiga
Omgång 24

Ilves vs Lahti Speltips och Betting

12 sep. 2026
3-1
Slutresultat
Tammela Stadium, Tampere
Felaktig
Vårt val
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
3 : 1
FT

Speltips

10%
45%
45%
IlvesOavgjortLahti
Resultat
Lahti
45%
Totalt mål
Under 2.5
54%
Båda gör mål
Ja
59%
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
90%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
8 min läsning

När fotbolls-Sverige riktar blickarna mot Tampere står två lag med helt olika förutsättningar inför en match som kan få avgörande betydelse för deras fortsatta säsong. Ilves, placerade på nionde plats i Veikkausliigas nedflyttningsgrupp med 25 poäng, tar emot sjundeplacerade Lahti som samlat på sig ...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Ilves10
4Oavgjorda
6Lahti
3.2Snittmål
60%Båda Mål
60%Över 2.5
12 sep. 2026Ilves3-1Lahti
26 juli 2026Ilves1-0Lahti
10 juni 2026Ilves5-2Lahti
30 maj 2026Lahti5-0Ilves
29 juni 2024Lahti2-2Ilves
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Ilves vs Lahti — matchtips och förhandstitt
Ilves
VVVOV
Senaste formmot
Lahti
VFOFV

Ilves och Lahti möts i avgörande nedflyttningsstrid på Tammelan Stadion

När fotbolls-Sverige riktar blickarna mot Tampere står två lag med helt olika förutsättningar inför en match som kan få avgörande betydelse för deras fortsatta säsong. Ilves, placerade på nionde plats i Veikkausliigas nedflyttningsgrupp med 25 poäng, tar emot sjundeplacerade Lahti som samlat på sig 32 poäng efter 22 spelade omgångar. Matchen, som är den 24:e omgången i gruppspelet, sparkar av klockan 18:00 CEST på lördag och representerar ett tillfälle för båda lagen att ta kliv mot ett säkrare läge i tabellen.

Formkurvorna talar dock för skilda utgångar. Ilves anländer till mötet med en svag svit bestående av tre förluster på de fem senaste matcherna, medan Lahti visat prov på betydligt stabilare resultat med tre segrar på samma period. Det faktum att båda klubbarna har fyra dagars vila bakom sig innebär att ingen av sidorna kan ursäkta sig med träningsbrist, vilket snarare förstärker fokus på taktisk disciplin och mental styrka i ett så pass tryckbetonat möte. Tabelläget ger hemmalaget ett visst momentum genom att endast tre poäng skiljer ner till ovanliggande lag, medan Lahti har möjlighet att skaffa sig ett rejält försprång genom att ta alla tre poäng på bortaplan.

Taktisk uppläggning avgör kampen i bottenstriden på Tammelan Stadion

Lördagens möte på Tammelan Stadion i Tammerfors bjöder in till en renlutad kvalsituation där två lag med vitt skilda former och spelidéer drabbar samman i Veikkausliigas nedflyttningsgrupp. Ilves, placerade på nionde plats med 25 poäng, anländer till matchen med en bekymmersam formsvacka representerad av facit LLLWL i de fem senaste omgångarna. Lagets grundproblem handlar om att omvandla skapade lägen till målchanser, vilket gör varje given möjlighet i anfallszonen avgörande. Tränaren förväntas prioritera en kompakt defensive organisation med täta mellanrum mellan linjerna för att stänga av Lahis passningsspel genom mittfältet.

Lahti å andra sidan kommer till matchen med betydligt stabilare momentum efter WWLDW-sekvensen som resulterat i 32 poäng och sjundeplats i gruppen. Lagets spel bygger på disciplinerad positionsspel och snabba omställningar genom kanterna där yttermittfältarna utnyttjar djupledslöpningar för att sätta motståndarnas försvar under press. Med fyra dagars vila för båda sidorna finns inga fysiska fördelar att tillgodoräkna sig, vilket istället förskjuter fokus till det taktiska mötet mellan Ilves defensiv och Lahis kreatörer på mittfältet.

Matchens utgång avgörs sannolikt i den korridor där Ilves försöker kontrollera Lahis centralauppbyggnad samtidigt som de måste ta risker för att hitta balansen mellan stabilitet och egen skaparkraft. Lahis förmåga att utnyttja kontringar blir nyckeln om Ilves pressar högt, medan ett mer tillbakadraget Lahti riskerar att ge Ilves den tid och det utrymme som behövs för att organisera sitt anfallsspel. Den taktiska flexibilityen och förmågan att anpassa sig under matchens gång kommer sannolikt avgöra vilket av dessa kämpande lag som tar tre avgörande poäng i nedflyttningsgruppen.

Ilves starka facit mot Lahti genom åren

I de senaste tjugo inbördes mötena har Ilves etablerat ett tydligt övertag mot Lahti med nio segrar mot sex förluster och fem oavgjorda. Det ger Ilves en vinstprocent på 45 procent i 1X2-spelet, vilket understryker hemmalagets statistiska fördel i detta möte. Lahti har dock lyckats vända på styrkeförhållandet vid enstaka tillfällen, vilket gör matcher mellan dessa lag oförutsägbara.

Målstatistiken är särskilt anmärkningsvärd med ett snitt på tre mål per match över denna period. BTTS har träffat i 55 procent av fallen, vilket innebär att marknaden har haft rätt drygt varannan gång. Den senaste matchen den 26 juli 2026 slutade 1-0 till Ilves, men tidigare möten visar på betydligt mer målrika scenarier där 5-2 och 5-0-resultat förekommit.

Trenderna är splittrade: Lahti stod för en överraskande klar 5-0-seger i maj 2026, medan Ilves svarade med en emphatisk 5-2-vinst bara två veckor senare. Med tanke på det höga målsnittet och den jämna fördelningen av segrar framstår ett högt antal mål som det mest tillförlitliga spelet inför denna drabbning.

Formjämförelse: Ilves söker stabilitet mot seriens formstarkaste lag

Ilves befinner sig i en oroväckande svacka inför lördagens möte på Tammelan Stadion. Med formlinjen WLLLD under de fem senaste matcherna har laget endast lyckats besegra FF Jaro med 2–0, medan resterande fyra matcher har resulterat i förluster eller oavgjort. Den defensiva statistiken är särskilt alarmerande med ett snitt på 1,0 insläppt mål per match och en clean sheet-andel på endast 30 procent. Anfallsspelet har varit tamt med ett genomsnitt på 0,9 gjorda mål per match, och lagets offensiva problem exemplifieras av den pinliga 0–1-förlusten hemma mot VPS samt det smärtsamma 2–3-bortalnederlaget mot Gnistan där man tappade ledningen. Lahti kommer däremot till matchen med rejäl självförtroende och en lysande formlinje. Med tre raka vinster i bagaget – 2–1 hemma mot Mariehamn, 1–0 borta mot VPS och en stabil 2–1-seger borta mot SJK – har laget skaffat sig ett betydande övertag i gruppen. Det som verkligen skiljer lagen åt är den defensiva organisationen; Lahti har endast släppt in 0,5 mål per match i genomsnitt under de tio senaste matcherna och har hållit nollan i 60 procent av dessa. Anfallet producerar stabilt med 1,3 mål per match, och den enda plumpen i protokollet är 1–2-förlusten hemma mot KuPS samt den mållösa 0–0-returen borta mot Inter Turku. Statistiken talar ett tydligt språk: Lahti dominerar formjämförelsen med 77 procent mot Ilves blygsamma 23 procent. Angreppsstyrkan visar 55–45 till förmån för Lahti, men den verkliga klyftan finns i försvarsspelet där Lahti har 70 procent mot Ilves 30 procent. Ilves har haft stora problem med att hålla nollan – endast tre av tio matcher har slutat med clean sheet – medan Lahti har byggt sin framgång just på en stabil defensiv grund. Det blir uppenbart att Ilves måste höja sig markant för att kunna utmana ett Lahti som är inne i en positiv spiral och ser ut som en formstark motståndare inför denna relegationsgrupp-match.

Var ligger spelvärdet i Ilves – Lahti?

Ilves befinner sig i en prekär position när laget tar emot Lahti på Tammelan Stadion i den 24:e omgången av nedflyttningsgruppen i Veikkausliiga. Hemmalaget har endast samlat 25 poäng efter 22 omgångar, med sju segrar, fyra oavgjorda och elva förluster. Lahti å sin sida har 32 poäng och en klar fördel i form av nio vinster, vilket ger laget en betydligt tryggare position i tabellen. Modellen ger hemmalaget endast 10 procents vinstsannolikhet, medan både oavgjort och bortaseger ligger på 45 procent – en markant indikation på att Ilves har stora problem att hantera i sin nuvarande form.

Vårt första spel är 1X2 med fokus på X2 till hög konfidensgrad på 90 procent. Lahti har visat stabilitet både hemma och borta denna säsong, och med endast åtta förluster på 22 matcher är laget svåra att besegra. Ilves har däremot kämpat med inkonsekvens och saknar den nödvändiga spetskompetensen för att vända negativa resultat till vinster. Den höga sannolikheten för att Lahti antingen vinner eller spelar oavgjort reflekterar den sportsliga verkligheten.

Gällande målmarknaden pekar analysen mot under 2.5 med 54 procents konfidens. Båda lagen har visat en tendens att spela låga matcher denna säsong, och med tanke på den press Ilves känner för att undvika nedflyttning förväntas ett försiktigt tillvägagångssätt. Samtidigt pekar BTTS mot ja med 59 procents sannolikhet, vilket skapar en intressant spänning mellan dessa två indikatorer. Lahtis offensiva kapacitet bör kunna penetrera Ilves försvarslinje, medan hemmalagets desperation kan leda till minst ett mål.

För spelare som söker högre avkastning erbjuder 1X2-marknaden ett intressant läge där Lahti är klara favoriter enligt modellen, men där oddset på hemmalaget kan vara förförande för ovana spelare. Det högsta värdet ligger tydligt på X2-sidan där sannolikheten på 45 procent för bortaseger kombinerat med 45 procent för oavgjort skapar en sammanslagen chans på 90 procent. Den enda vinstvägen för Ilves är att överraska helt, något som modellen endast ger 10 procent sannolikhet för.

Vår slutsats inför helgens kamp på Tammelan Stadion

Sammanfattningsvis pekar flera indikatorer mot att Lahti har goda möjligheter att ta minst en poäng med sig från lördagens möte. Med nio segrar mot Ilves:s sju och en poängskörd på 32 jämfört med 25 framstår gästerna som det mer stabila laget inför denna drabbning i Relegation Group - 24. Vårt starkaste värde ligger på DC X2 med 90 procents konfidens, följt av BTTS ja på 59 procent. Även om segermarginalen förväntas vara knapp, talar lägstanivån i antal mål (under 2.5 med 54 procents konfidens) för en jämn och kompakt matchbild där båda klubbarna ändå hittar nätet.

Våra tips: Ilves mot Lahti — Oavgjort (45%); Under 2.5; Båda gör mål: Ja

Vanliga frågor

Ilves vs Lahti: vem spås vinna?
Vår modell förutspår Lahti med 45% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Hur många mål i Ilves vs Lahti?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (54% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i Ilves vs Lahti?
Båda lagen gör mål: Ja (59% säkerhet).
Är dubbelchans X2 ett bra spel för Ilves vs Lahti?
Vårt dubbelchans-tips är X2 med 90% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
När och var spelas Ilves vs Lahti?
Ilves vs Lahti spelas den 12 sep. 2026 på Tammela Stadium.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1Inter TurkuInter Turku28141043420+1452
2HJK HelsingforsHJK Helsingfors2815675332+2151
3KuPSKuPS2713954126+1548
4GnistanGnistan2811984037+342
5AC OuluAC Oulu28124123234-240
6VPSVPS27116103131039
Champions League
Europa League
Conference League
Kvalificering

Detaljerad Form & Nya Matcher

Ilves
VVVOV
10Spelade
5Vinster
2Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.7
Vinst %50%
Mål/Match2.6
Snittmål1.7
SnittInsläpp0.9
Båda Mål50%
Hållna nollor40%
Missade10%

Nya Matcher

17 okt.Vmot SJK2-0
10 okt.Oborta Mariehamn1-1
19 sep.Vborta Turku PS3-0
12 sep.Vmot Lahti3-1
8 sep.Vmot FF Jaro2-0
Lahti
VFOFV
10Spelade
5Vinster
2Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.7
Vinst %50%
Mål/Match2.5
Snittmål1.5
SnittInsläpp1
Båda Mål60%
Hållna nollor30%
Missade20%

Nya Matcher

17 okt.Vmot Turku PS5-1
9 okt.Fborta SJK0-1
18 sep.Omot FF Jaro1-1
12 sep.Fborta Ilves1-3
8 sep.Vmot Mariehamn2-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher20
Snittmål3.2
Båda Mål60%
Över 2.5 Mål60%
Över 1.5 Mål65%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Ilves351.75 per match
Lahti291.45 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Ilves5 (25%)
Lahti4 (20%)
12 sep. 2026VeikkausliigaIlves3-1Lahti
26 juli 2026VeikkausliigaIlves1-0Lahti
10 juni 2026Finska cupenIlves5-2Lahti
30 maj 2026VeikkausliigaLahti5-0Ilves
29 juni 2024VeikkausliigaLahti2-2Ilves
6 apr. 2024VeikkausliigaIlves0-0Lahti
21 okt. 2023VeikkausliigaLahti1-5Ilves
3 sep. 2023VeikkausliigaLahti3-2Ilves
3 juni 2023VeikkausliigaIlves2-2Lahti
9 okt. 2022VeikkausliigaIlves1-0Lahti
29 juli 2022VeikkausliigaLahti1-1Ilves
18 juni 2022VeikkausliigaIlves3-2Lahti
11 sep. 2021VeikkausliigaIlves1-0Lahti
10 juni 2021VeikkausliigaLahti3-1Ilves
22 aug. 2020VeikkausliigaIlves3-1Lahti
9 aug. 2020VeikkausliigaLahti3-2Ilves
25 jan. 2020Finska cupenLahti1-2Ilves
14 juli 2019VeikkausliigaLahti1-0Ilves
26 apr. 2019VeikkausliigaIlves1-0Lahti
21 okt. 2018VeikkausliigaIlves0-1Lahti

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se