ArgentinaArgentina
Copa ArgentinaCopa Argentina
Omgång 32

Independiente Rivadavia vs Tigre Speltips och Betting

Våra tips: Independiente Rivadavia — Vinst (42%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
@ 1.61
58%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?
Sportbonus 200%VM 2026-bonus
Hämta
+100% första insättningMatchande insättningsbonus
Hämta

Speltips

42%
30%
28%
Independiente RivadaviaOavgjortTigre
Resultat
Independiente Rivadavia
@ 2.02
43%
Båda gör mål
Nej
@ 1.76
52%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
@ 1.31
36%
Asian handicap
H. Hemma -0.5
@ 2.18
46%
Första Halvlek
Oavgjort
@ 1.87
46%
HT/FT
Oavgjort/Hemmalag
@ 4.95
20.2%
Korrekt resultat
1:0
@ 5.75
17.4%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
10 min läsning

I Copa Argentina är det dags för ett möte där två argentinska fotbollsklubbar med helt olika traditioner och förutsättningar drabbar samman. Independiente Rivadavia, en av de äldsta klubbarna i argentinsk fotbollshistoria med rötter från slutet av 1800-talet, tar emot Tigre i vad som lovar att bli e...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Independiente Rivadavia3
1Oavgjorda
1Tigre
3Snittmål
60%Båda Mål
40%Över 2.5
2 apr. 2026Tigre0-2Independiente Rivadavia
6 sep. 2025Tigre1-3Independiente Rivadavia
22 aug. 2025Tigre1-1Independiente Rivadavia
15 feb. 2025Independiente Rivadavia1-4Tigre
9 dec. 2024Tigre0-2Independiente Rivadavia
Visa alla matcher

Odds

Bookmaker1X2
1xBet2.273.083.42
Bet3651.573.252.25
Betano1.603.302.27

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Independiente Rivadavia
OOFVV
Senaste formmot
Tigre
FOOFO

Independ. Rivadavia vs Tigre: Fortsatt jakt på Copa Argentina-framgång

I Copa Argentina är det dags för ett möte där två argentinska fotbollsklubbar med helt olika traditioner och förutsättningar drabbar samman. Independiente Rivadavia, en av de äldsta klubbarna i argentinsk fotbollshistoria med rötter från slutet av 1800-talet, tar emot Tigre i vad som lovar att bli en jämn och målrik tillställning. För hemmalaget handlar det om att visa att man kan mäta sig med motstånd från högre divisioner, medan Tigre som etablerat Superliga-lag söker ett steg närmare nästa runda.

Bookmakers erbjuder relativt jämna odds inför denna drabbning, men Tigre framstår som favoriter sett till erfarenheten från högsta divisionen. Den stora frågan inför avspark är om Independiente Rivadavia kan utnyttja hemmaplanfördelen och ställa till besvär för gästerna, eller om Tigre-kvaliteten gör sig gällande i en match där clean sheet för något av lagen inte bör tas för given. Publiken på den klassiska arenan förväntas skapa en intensiv atmosfär när säsongens viktigaste matchup spelas.

Formanalys inför Copa Argentina-mötet

Independ. Rivadavia visar en imponerande formkurva inför detta cupmöte. Med sex vinster, tre oavgjorda och endast en förlust på de tio senaste matcherna har laget etablerat sig som en dominant kraft. Den senaste matchserien (WWLDD) understryker att hemmalaget har hittat rätt balans mellan offensiv effektivitet och defensiv stabilitet. Med ett snitt på 2.4 gjorda mål per match och BTTS i 90 procent av matcherna är Independiente Rivadavia ett lag som skapar många målchanser och sällan lämnar motståndaren mållöst.

Tigre befinner sig i en djup formsvacka och kan inte mäta sig med hemmalagets momentum. Den negativa trenden (DLDDL) visar ett lag som kämpat i tio raka matcher utan seger, med sex oavgjorda och fyra förluster som facit. Offensiven har varit bekymmersam med endast 0.7 mål per match – en siffra som väcker tveksamheter inför en bortamatch mot ett formstarkt motstånd. Även om Tigre har en defensiv sårbarhet med i genomsnitt 1.2 insläppta mål per match, är det främst bristen på målframställning som begränsar lagets möjligheter.

Försvarsmässigt bjöd båda lagen på clean sheet i endast 10 procent av sina matcher under den aktuella perioden. Detta indikerar att defensiva misstag förekommer regelbundet, vilket skapar potential för målrika scenarion. Kombinationen av Independ. Rivadavias höga målsnitt och Tigres defensiva svagheter talar för ett öppet möte där målchanser bör uppstå.

Sammanfattningsvis visar formanalysen en markant skillnad mellan lagen. Independiente Rivadavia har det offensiva övertaget med nästan tre gånger så hög målproduktion som Tigre, samtidigt som hemmalagets aktuella form borgar för självförtroende. Tigre måste bryta sin negativa trend och hitta ett sätt att penetrera motståndarens försvar – något som varit extrema svårt under säsongen.

Taktisk uppställning: Rivadavias defensiva mur mot Tigres kontraexperiment

Independent Rivadavia kliver in i denna cupmatch med en tydlig defensiv filosofi, representerad av sin 5-3-2-formering. Lagets baksida har visat sig relativt stabil med blott tre insläppta mål och en clean sheet, vilket tyder på en organiserad defensiv struktur. De tre mittfältarna fungerar som ett kompakt block framför den femmannabacken, vilket skapar täta mellanrum och gör det svårt för motståndare att penetrera genom mitten. Med endast sju gjorda mål på säsongen är det uppenbart att lagets styrka ligger i att begränsa motståndarnas chanser snarare än att dominera i anfallszonen.

Tigres 4-4-2 representerar ett mer balanserat tillvägagångssätt med tio gjorda mål som visar på farligare anfallsspel. Formeringen erbjuder naturlig bredd genom de fyra mittfältarna, vilket kan utmana Rivadavias sidoutposter. Den dubbla anfallsspetsen ger tryck på motståndarnas centrala backpar, och Tigres förmåga att hålla samma målskillnad som Rivadavia trots fler gjorda mål antyder en respektabel defensiv balans. Laget kommer sannolikt att försöka utnyttja width i sin formation för att överbelasta Rivadavias defensive kanter.

Nyckeln till framgång för Tigre ligger i att bryta ner Rivadavias kompakta mittfält och skapa överspel through the wings. Rivadavia å sin sida måste vara disciplinerade i sin defensiva organisation och vara beredda på att kontra mot Tigres eventuellt högre positionerade backlinje. Matchens dynamik kommer sannolikt präglas av spänningen mellan Rivadavias defensionsinriktade uppställning och Tigres mer offensivt balanserade approach.

Nyckelspelare som kan påverka matchen

När Independientes Rivadavia går in i denna match är det tre spelare som sticker ut i den offensiva statistiken. A. Osella och F. Sartori har båda producerat två mål var denna säsong, vilket gör dem till lagets främsta målskyttar. Saknar dock båda framträdande assiststatistik, vilket tyder på att deras styrka ligger i att avsluta anfall snarare än att skapa dem. M. Fernández erbjuder ett mer komplett spel med ett mål och en assist, vilket ger honom en mer varierad hotbild mot motståndarförsvaret.

Tigre kommer till matchen med en imponerande målproduktion från sina främsta spelare. I. Russo och D. Romero delar förstaplatsen i skytteligan med tre mål vardera, och det som gör dessa två spelare särskilt farliga är deras kombinationsförmåga – båda har också två assists registrerade. Detta innebär att Tigre har två spelare som kan både avsluta och skapa, vilket ger motståndarförsvaret dubbla problem att hantera. T. Serrago kompletterar anfallet med ett mål och bidrar med sin närvaro i ytterligare en dimension.

Sett till den samlade offensiva kapaciteten har Tigre ett något bredare hot med två spelare som kombinerar mål och assists. Independientes Rivadavia förlitar sig mer på ren målskytt från Osella och Sartori, medan Fernández fungerar som den mer kreativa kraften. Mötet mellan dessa lag avgörs sannolikt av vilket lag som bäst kan neutralisera motståndarnas nyckelspelare och ge sina egna stjärnor utrymme att verka.

Historik: Independientes dominans i tuffa möten

Statistiken talar sitt tydliga språk i denna rivalry. Independientes Rivadavia har tagit tre av de fem senaste mötena mot Tigre, medan endast ett möte slutat oavgjort och Tigre lyckats vinna vid ett enda tillfälle. Den argentinska fotbollens imprevedibilidad kommer till uttryck här – just den sortens resultatmönster som får bookmakers att justera sina odds löpande. Sett till de senaste mötena har Independientes visat en märkbar förmåga att prestera på fiendens plan, särskilt på Estadio Monumental José Dellagiovanna där tre raka segrar noterats. Av de fem senaste matcherna sticker 4-1-segern för Tigre i februari 2025 ut som ett blygsamt undantag i en annars mörk statistik för bortalaget. Just den matchen illustrerar hur snabbt momentum kan skifta – Independiente Rivadavia dominerade fullständigt de två matcher som följde denna insats. Med ett genomsnitt på tre mål per match är målproduktionen påtaglig, och BTTS har infallit i tre av fem möten, vilket ger en träffsäkerhet på 60 procent. När lagen möts på Tigres hemmaplan denna gång är det historiska mönstret tydligt: Independiente Rivadavia har kommit som segrare i fyra av fem senaste möten där något av lagen spelat borta. Den defensiva stabiliteten hos det gästande laget – med två clean sheets på de fem senaste – kompletteras av en offensiv kapacitet som levererat minst två mål i fyra av dessa matcher. Trenden talar för fortsatt målrik fotboll.

Analys: Independiente Rivadavia mot Tigre – Värde finns på hemmalagets sida

När Independiente Rivadavia tar emot Tigre i Copa Argentina möts två lag med tydligt skilda förutsättningar enligt bookmakers odds. Hemmalagets seger är satt till 1.57, vilket motsvarar en implicerad sannolikhet på 44,7 procent. Detta värde sticker ut rejält mot vår egen prognos där hemmalaget ges 43 procents vinstchans – en marginell men intressant diskrepans som antyder att oddsen kan vara något undervalued på papperet. Draw-alternativet på 2.90 och bortasegern på 2.25 speglar en jämnare fördelning än vad den sportsliga analysen egentligen förespråkar, vilket skapar utrymme för strategiskt spel på hemmalaget.

Vår huvudprognos pekar mot hemmaseger trots att Tigre besitter kvaliteter som gör dem farliga i cupspel. Differensen mellan implied probability på 44,7 procent och vår estimated probability på 43 procent är minimal, men det räcker för att konstatera att 1X2-satsning på hemmalaget erbjuder skälig value. Det är värt att notera att cupspel i Argentina ofta skapar oorganiserade matcher där formkurvor spelar mindre roll än traditionell knockoutdynamik, vilket talar för försiktighet men ändå pekar mot ett litet övertag för Rivadavia på hemmaplan.

Gällande målprognosen är vi övertygade om under 2.5 med 58 procents konfidens. Detta är den högsta säkerheten i vårt urval och stöds av bookmakers linje som sannolikt reflekterar ett försiktigt scenario. Tigre har i grunden en defensiv filosofi som sällan genererar högskaliga matcher, medan Rivadavia hemma tenderar att kontrollera tempo snarare än att jaga mål. Med BTTS: no på 52 procents konfidens kompletteras denna analys väl – sannolikheten att båda lagen hittar nät minskar markant i lågmålade matcher, och denna kombination av under 2.5 och clean sheet för minst ett lag framstår som statistiskt sannolik.

Vår svagaste rekommendation, Double Chance 1X med 36 procents konfidens, bör behandlas med försiktighet. Trots att hemmalaget är favoriter finns Tigrekapacitet att stjäla segrar, och detta alternativ fångar snarare en trygghetsstrategi än ett värdeerbjudande. För spelare som söker högre avkastning rekommenderas istället raka 1X2-satsningen eller en kombination av under 2.5 med BTTS: no för att maximera edge mot bookmakers linje. Oddsen på 1.57 för hemmaseger förtjänar uppmärksamhet, men kombinationsspelet på målmarknaderna erbjuder det starkaste statistiska fundamentet.

Slutsats och slutlig bedömning

Statistiken talar för en jämn tillställning där Independiente Rivadavia har ett visst övertag enligt vår analys, vilket reflekteras i att hemmalaget vinner med 43 procents konfidens. Den mest övertygande signalen kommer från målmarknaden där under 2.5 mål har högst sannolikhet med 58 procents konfidens, tillsammans med BTTS: no på 52 procents marginal. Detta antyder enmatchbild präglad av defensiv disciplin och få klara målchanser.

För den som söker lägre risk erbjuder Double Chance 1X ett rimligt alternativ med 36 procents konfidens, vilket ger ett skyddsnät mot oavgjort. Sammantaget pekar den samlade analysen mot en målsnål match med små marginaler där hemmalaget har den minsta fördelen. Spelare bör överväga en kombination av under 2.5 mål som primärt speltips kompletterat med Double Chance 1X för balanserad riskhantering.

Vanliga frågor

Vem vinner Independiente Rivadavia vs Tigre?
Vår modell förutspår Independiente Rivadavia med 43% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Hur många mål i Independiente Rivadavia vs Tigre?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (58% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i Independiente Rivadavia vs Tigre?
Båda lagen gör mål: Nej (52% säkerhet).
Är dubbelchans 1X ett bra spel för Independiente Rivadavia vs Tigre?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 36% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Vad är bästa spelet för Independiente Rivadavia vs Tigre?
Vår främsta rekommendation är Under 2.5 med 58% säkerhet.
När och var spelas Independiente Rivadavia vs Tigre?
Independiente Rivadavia vs Tigre spelas den 12 juli 2026.

Ytterligare information

Independiente RivadaviaIndependiente Rivadavia

Topskyttar

A. Osella
A. OsellaFörsvarare
2Mål
F. Sartori
F. SartoriAnfallare
2Mål
M. Fernández
M. FernándezAnfallare
1Mål
S. Studer
S. StuderFörsvarare
1Mål

Assist

M. Fernández
M. FernándezAnfallare
1Assist
G. Ríos
G. RíosMittfältare
1Assist

Kort

F. Sartori
F. SartoriAnfallare
10
S. Studer
S. StuderFörsvarare
10
G. Ríos
G. RíosMittfältare
10
Nicolás Bolcato
Nicolás BolcatoMålvakt
10
I. Villalba
I. VillalbaFörsvarare
10
TigreTigre

Topskyttar

I. Russo
I. RussoAnfallare
3Mål
D. Romero
D. RomeroAnfallare
3Mål
T. Serrago
T. SerragoMittfältare
1Mål
P. Martínez
P. MartínezMittfältare
1Mål

Assist

I. Russo
I. RussoAnfallare
2Assist
D. Romero
D. RomeroAnfallare
2Assist
A. Barrionuevo
A. BarrionuevoFörsvarare
1Assist

Kort

E. Cabrera
E. CabreraMittfältare
20
D. Romero
D. RomeroAnfallare
10
A. Barrionuevo
A. BarrionuevoFörsvarare
10
J. Laso
J. LasoFörsvarare
10
A. Oviedo
A. OviedoAnfallare
10

Detaljerad Form & Nya Matcher

Independiente Rivadavia
OOFVV
10Spelade
6Vinster
3Oavgjorda
1Förluster
Poäng/Match2.1
Vinst %60%
Mål/Match3.5
Snittmål2.4
SnittInsläpp1.1
Båda Mål90%
Hållna nollor10%
Missade10%

Nya Matcher

28 majVborta Bolívar3-1
21 majVborta Deportivo La Guaira4-2
10 majFmot Union Santa Fe1-2
7 majOmot Fluminense1-1
3 majOborta Aldosivi1-1
Tigre
FOOFO
10Spelade
0Vinster
6Oavgjorda
4Förluster
Poäng/Match0.6
Vinst %0%
Mål/Match1.9
Snittmål0.7
SnittInsläpp1.2
Båda Mål60%
Hållna nollor10%
Missade40%

Nya Matcher

3 majOborta Rosario Central1-1
25 apr.Fborta Sarmiento Junín0-1
21 apr.Omot Huracán1-1
12 apr.Oborta Atlético Tucumán0-0
2 apr.Fmot Independiente Rivadavia0-2

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher5
Snittmål3
Båda Mål60%
Över 2.5 Mål40%
Över 1.5 Mål100%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Independiente Rivadavia91.8 per match
Tigre61.2 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Independiente Rivadavia2 (40%)
Tigre0 (0%)
2 apr. 2026Liga ProfessionellTigre0-2Independiente Rivadavia
6 sep. 2025Copa ArgentinaTigre1-3Independiente Rivadavia
22 aug. 2025Liga ProfessionellTigre1-1Independiente Rivadavia
15 feb. 2025Liga ProfessionellIndependiente Rivadavia1-4Tigre
9 dec. 2024Liga ProfessionellTigre0-2Independiente Rivadavia

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se