AlgeriaAlgeriet
Ligue 1Ligue 1
Omgång 1

MC Alger vs MC Oran Speltips och Betting

Ali La Pointe Stadium, Douera

Våra tips: MC Alger — Vinst (59%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
@ 1.48
62%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

59%
27%
14%
MC AlgerOavgjortMC Oran
Resultat
MC Alger
@ 1.46
60%
Båda gör mål
Nej
@ 1.49
62%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
@ 1.07
43%
Asian handicap
H. Hemma -1
@ 2.00
50%
Första Halvlek
Oavgjort
@ 1.91
45%
HT/FT
Oavgjort/Hemmalag
@ 3.70
27.0%
Korrekt resultat
1:0
@ 4.10
24.4%

Ytterligare marknader

Totalt hörnor
Under 9.5
@ 1.42
64.5%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
11 min läsning

När klockan slår 21:00 på tisdag kväll gör MC Alger sin hemmadebut för säsongen på Ali La Pointe Stadium i Douera, och ställningen kunde knappast vara mer talande. Gästerna från MC Oran kommer till huvudstaden med full pott – sex poäng från två segrar som placerat dem på tredje plats i Ligue 1. Värd...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

MC Alger10
5Oavgjorda
5MC Oran
2.4Snittmål
40%Båda Mål
40%Över 2.5
20 feb. 2026MC Oran2-1MC Alger
16 sep. 2025MC Alger3-2MC Oran
6 mars 2025MC Oran0-2MC Alger
11 okt. 2024MC Alger1-0MC Oran
14 juni 2024MC Alger3-2MC Oran
Visa alla matcher

Odds

Bookmaker1X2
1xBet1.533.326.61
Betano1.183.353.85
Betfair1.473.407.00

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
MC Alger vs MC Oran — matchtips och förhandstitt
MC Alger
FVVVO
Senaste formmot
MC Oran
VVOVV

MC Alger siktar mot revansch mot formstarka MC Oran på hemmaplan

När klockan slår 21:00 på tisdag kväll gör MC Alger sin hemmadebut för säsongen på Ali La Pointe Stadium i Douera, och ställningen kunde knappast vara mer talande. Gästerna från MC Oran kommer till huvudstaden med full pott – sex poäng från två segrar som placerat dem på tredje plats i Ligue 1. Värdföreningen däremot har endast tre poäng på ett liknande facit och befinner sig på åttonde plats. Formkurvorna pekar alltså i helt motsatta riktningar inför denna Matchday 1-omgång.

Båda sidor har haft fyra dagars vila sedan senaste matchen, vilket innebär att trötthet knappast blir en faktor. Frågan är snarare om MC Alger, med endast en seger hittills denna säsong, kan höja sig rejält framför hemmapubliken för att möta ett Oran som byggt momentum genom raka vinster. Detaljer om matchen: tisdag den 22 september 2026, kl. 21:00 CEST.

Formskugga och målmönster: MC Alger jagar revansch mot stabila MC Oran

MC Alger kommer till denna drabbning på Ali La Pointe Stadium med en svag vinst och två förluster på de fem senaste matcherna, där formkurvan WWLDW avslöjar en viss inkonsekvens. Segerchansen hemma mot MB Rouisset med 2-0 följdes upp av ytterligare en 2-0-seger mot ASO Chlef, vilket visade att laget kan dominera när allt stämmer. Dock kom en bakslag borta mot ES Sétif där ett 0-1-nederlag avslöjade sårbarheter i offensiv planering när motståndaren pressar högt. Det som talar för hemmalaget är det starka hemmasnittet på 1,5 mål per match, men med bara 40% clean sheets finns tydliga defensiva frågetecken inför denna uppgörelse.

MC Oran presenterar en betydligt stabilare formkurva med sju segrar på de tio senaste matcherna, och den aktuella formen WWDLW visar att gästerna är svåra att bryta ner. Lagets senaste prestationer inkluderar en imponerande 1-0-seger borta mot ASO Chlef samt en komfortabel 2-0-vinst hemma mot Témouchent. Det som sticker ut är den solida defensiva organisationen med 50% clean sheets och ett koncessionssnitt på endast 1,0 mål per match, vilket gör gästerna till ett kompakt och svårspelat motstånd. Den snabba omställningsfotbollen har gett resultat, men 2-2-draw mot USM Alger visade att försvaret kan brytas ner av kvalitativa offensiva lag.

Sett till statistiken är det en relativt jämn uppgörelse där MC Alger har ett marginellt övertag i attackens effektivitet med 1,5 mot 1,4 mål per match, medan MC Oran kompenserar med stramare defensiv och högre andel hållna nollor. Båda lagen har identiska BTTS-värden på 40%, vilket antyder att en målsnål afton inte kan uteslutas. MC Algars 2-1-seger mot Olympique Akbou visade att laget kan vinna jämna matcher, medan MC Orans 1-3-förlust borta mot CR Belouizdad avslöjade att laget kan hamna i problem när motståndaren är bollskicklig och aggressiv i pressen.

Förutsättningarna inför denna matchday 1-omgång talar för en taktisk duell där MC Oran sannolikt prioriterar stabilitet och kontringar, medan MC Alger hemma på Ali La Pointe Stadium förväntas styra possessionen och söka de offensiva genombrotten. Skillnaden kan bli vilket lag som bäst hanterar de kritiska ögonblicken, och med MC Orans fina bortaresultat denna säsong och MC Algers vilja att bygga vidare på de senaste segrarna lovar detta en minst sagt jämn och målrik tillställning.

MC Alger har tydligt övertag i historiken mot MC Oran

Ser man till de 20 senaste inbördes mötena är det MC Alger som dominerar denna algeriska rivalitet med tio segrar, medan MC Oran stått som vinnare i endast fem av dessa matcher. Resterande fem matcher har slutat oavgjort, vilket ger en ganska jämn fördelning av kryss i historiken. Det genomsnittliga antalet mål i dessa möten ligger på 2,4 mål per match, vilket indikerar en förhållandevis målrik matchning där segrarna ofta säkrats med en eller ett par måls marginal.

Sett till de senaste fem matcherna mellan lagen framträder ett ännu tydligare mönster. MC Alger vann fyra av dessa fem matcher, inklusive tre raka segrar under perioden juni till oktober 2024. MC Orans enda vinst under denna period kom i det senaste mötet den 20 februari 2026 med slutresultatet 2-1, vilket bröt MC Algiers segersvit. Intressant nog har flera av dessa matcher slutat med relativt jämna marginaler, särskilt de matcher som spelats i september 2025 och juni 2024 där MC Alger vann med 3-2.

Statistiken kring BTTS i dessa möten visar en träffprocent på 40 procent, vilket innebär att ungefär fyra av tio av de senaste mötena har resulterat i mål från båda sidor. Detta är lägre än det totala målsnittet och antyder att även om matcherna generellt sett erbjuder målchanser, så har en av lagen ofta lyckats hålla nollan framåt. Sett till det övergripande mönstret pekar historiken tydligt mot MC Alger som det mest sannolika utfallet, även om MC Oran senast visade sig kapabla att vända trenden.

Taktiska nycklar: MC Alger mot MC Oran

MC Oran kommer till Ali La Pointe Stadium med momentum på sin sida efter två raka segrar utan insläppt mål, och lagets farligaste period kommer i matchens slutminuter där 50 procent av deras mål har kommit mellan den 76:e och 90:e minuten. Denna statistik antyder ett lag som utnyttjar motståndarnas fysiska nedgång och är skickliga på att avgöra jämna möten i slutsekunderna. MC Alger å sin sida har ännu inte öppnat målkontot denna säsong men har heller inte släppt in något mål, vilket pekar på en defensiv organisation som prioriterar stabilitet framför offensiv kreativitet. Frågan är om hemmalaget kan hantera Orans intensitet under hela matchen eller om de riskerar att bli brutna ned under de sista minuterna.

Båda lagen har haft fyra dagars vila inför denna drabbning på Matchday 1, vilket innebär att fysisk trötthet inte bör vara en avgörande faktor. MC Alger, som inleder säsongen från en svagare position i tabellen, lär prioritera en kompakt defensiv och söka Omvändningen genom kontringar. MC Oran, med sin respons på 6 poäng från två matcher, besitter en defensiv soliditet som illustreras av deras rena matcher, men den begränsade målproduktionen på endast två gjorda mål antyder att de kan ha svårt att bryta ned djupt liggande försvar. Den taktiska duellen handlar i grunden om huruvida Alger kan överraska med sin nollimålproduktion eller om Orans tålamod och late-game dominans avgör skällan till gästernas favör.

Med tanke på Orans starka avslutningar och MC Alger är nollan ännu inte spräckt denna säsong, pekar flera indikatorer mot en målsnål tillställning. Gästernas ability att hålla nollan bakåt kombinerat med hemmalagets oförmåga att skapa målchanser skapar en dynamik där det rakt utfallet 2 (MC Oran) framstår som det mest sannolika scenariot, även om MC Alger är kapabla till att ställa till det för favoriten. Spänningen ligger i om MC Alger kan överraska eller om MC Oran fortsätter sin trend av att avgöra matcher sent.

Värdeoddsen pekar mot hemmalaget i premiärmötet

När MC Alger tar emot MC Oran på Ali La Pointe Stadium i Douera är hemmalaget tydligt markerat som favoriter hos de ledande bookmakers. Med odds omkring 1.53 till 1.6 på ettan (hemmaseger) har marknaden tydlig tro på hemmalagets dominans i detta möte. Den implicita sannolikheten på cirka 58-64 procent speglar den sportsliga värderingen väl, särskilt med tanke på MC Algers fördel av att spela på hemmaplan och publikens stöd som brukar vara en faktor i Algeriet.

Ställningarna i tabellen ger ytterligare substans åt favoritskapet. MC Alger ligger på åttonde plats med tre poäng efter en seger och noll förluster, medan MC Oran befinner sig på tredje plats med sex poäng och en perfekt facit (två segrar på två matcher). Det kan tyckas motsägelsefullt att ett lag på tredje plats möter ett lag på åttonde plats, men den tidigare säsongens prestationer måste vägas mot den aktuella formen och spelplanen. MC Oran har inlett säsongen starkare än sin motståndare, vilket gör oddset på bortasegern (6.25-6.41) statistiskt sett mindre sannolikt men potentiellt värdefullt för den som söker högre avkastning.

Våra huvudsakliga speltips pekar mot en relativt sluten tillställning. under 2.5 mål (62 procent konfidens) och Nej på BTTS (62 procent konfidens) samverkar med 1X2-tippet på hemmalaget. Dessa marknader kompletterar varandra analytiskt: om matchen förväntas bli målfattig ökar sannolikheten för att minst ett lag håller nollan, vilket i sin tur talar för en hemmaseger med uddamålet eller en målfattig remi. Dubbelchans 1X (43 procent konfidens) erbjuder ett lägre odds men täcker in både hemmaseger och oavgjort, vilket kan vara attraktivt för den som vill minska risken.

Bookmakers har justerat sina marginaler på ett sätt som gör att det bästa oddset för ettan finns hos Betano (1.6), för krysset hos Betfair (3.4) och för bortasegern hos 1xBet (6.41). Den som söker maximal avkastning på en hemmaseger bör därför jämföra utbudet noggrant innan man placerar sitt spel. Kombineras spelet med under 2.5-måls-marknaden kan värdeoddsen framträda ytterligare, eftersom marginalerna på dessa sekundära marknader ofta är högre än på 1X2-huvudmarknaden.

Övriga spelmarknader för MC Alger – MC Oran

Vid sidan om den klassiska 1X2-marknaden finns det intressanta möjligheter för den som söker högre odds. Vår modell pekar på att oavgjort i halvleken är det mest sannolika utfallet med en konfidens på 46 procent och ett odds på 1.90 hos spelbolagen. Detta innebär en implicerad sannolikhet på cirka 53 procent, vilket innebär att marknaden erbjuder ett visst värde sett till modellens bedömning. En halvleksfokus kan därför vara värt att överväga för den som vill minska variansen jämfört med det rena matchresultatet.

När det gäller exakt resultat pekar modellen på 1:0 som det mest sannolika slutresultatet med odds 4.10 och en konfidens på 24 procent. Detta är ett lågt odds för ett rättvisande mål, vilket reflekterar den försiktiga bedömningen av matchens målchanser. För den som söker högre avkastning kan en kombination med dubbelchans (MC Alger vinner eller oavgjort) vara ett alternativ med bättre odds än raka ettan. Givet den begränsade målproduktion som modellen antyder, kan även över/under 2,5 mål – med under som favorit – vara värt att beakta som komplement till den primära 1X2-tipset.

Slutsats: Hemmalaget vinner i målsnål tillställning

MC Alger går in i denna drabbning som den mer formstarka sidan, med två raka segrar under sommaren och ett tydligt hemmaplanunderrätt. Även om MC Oran har spelat framgångsrik fotboll under försäsongen, saknas den stabilitet som krävs för att hota på bortaplan. Vår analys pekar mot att hemmalaget kontrollerar tempot och skapar de farligaste lägena, vilket gör 1X2 till den mest sannolika utgången.

Vårt högsta konfidensvärde ligger på under 2.5 mål och BTTS: no. Med tanke på att båda lagen visat begränsad målproduktion under försäsongen, och att MC Alger förlitar sig på defensiv disciplin snarare än kreativitet, förväntas en jämn och målsnål match. Vi rekommenderar kombinationen 1X2 tillsammans med under 2.5 som dubbelchans för den som söker högre odds.

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.49 · 62%
Bästa VärdeNejBåda lag gör mål@1.50 · 62%
Våra tips: MC Alger mot MC Oran — MC Alger — Vinst (59%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

MC Alger vs MC Oran: vem spås vinna?
Vår modell förutspår MC Alger med 60% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Vad är Halvtid-prognosen för MC Alger vs MC Oran?
Vårt Halvtid-val är Oavgjort med 45% säkerhet.
MC Alger vs MC Oran: vad är vårt HT/HS-tips?
Vårt HT/HS-val är X/1 med 27% säkerhet.
Vad är Korsningar-prognosen för MC Alger vs MC Oran?
Vårt Korsningar-val är Under 9.5 med 65% säkerhet.
Hur många mål i MC Alger vs MC Oran?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (62% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
När och var spelas MC Alger vs MC Oran?
MC Alger vs MC Oran spelas den 4 nov. 2026 på Ali La Pointe Stadium.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1MC OranMC Oran541050+513
2CR BelouizdadCR Belouizdad541095+413
3MB RouissetMB Rouisset640263+312
4JS KabylieJS Kabylie531173+410
5USM AlgerUSM Alger531163+310
6MC AlgerMC Alger321041+37
7JS El BiarJS El Biar62131211+17
8Olympique AkbouOlympique Akbou52126607
9CS ConstantineCS Constantine62131112-17
10Ben AknounBen Aknoun51317706
11ES SétifES Sétif512264+25
12KhenchelaKhenchela51223305
13TémouchentTémouchent612337-45
14ASO ChlefASO Chlef6033510-53
15JS SaouraJS Saoura502306-62
16US BiskraUS Biskra6024312-92

Detaljerad Form & Nya Matcher

MC Alger
FVVVO
10Spelade
6Vinster
2Oavgjorda
2Förluster
Poäng/Match2
Vinst %60%
Mål/Match2.3
Snittmål1.5
SnittInsläpp0.8
Båda Mål40%
Hållna nollor40%
Missade20%

Nya Matcher

13 okt.Oborta ASO Chlef1-1
9 okt.Vmot Témouchent1-0
18 sep.Vmot MB Rouisset2-0
5 juniVmot ASO Chlef2-0
20 majFborta ES Sétif0-1
MC Oran
VVOVV
10Spelade
6Vinster
2Oavgjorda
2Förluster
Poäng/Match2
Vinst %60%
Mål/Match2
Snittmål1.1
SnittInsläpp0.9
Båda Mål30%
Hållna nollor60%
Missade20%

Nya Matcher

17 okt.Vmot Khenchela1-0
13 okt.Vborta US Biskra1-0
8 okt.Omot ES Sétif0-0
18 sep.Vborta ASO Chlef1-0
11 sep.Vmot Témouchent2-0

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher20
Snittmål2.4
Båda Mål40%
Över 2.5 Mål40%
Över 1.5 Mål60%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
MC Alger281.4 per match
MC Oran201 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
MC Alger10 (50%)
MC Oran5 (25%)
20 feb. 2026Ligue 1MC Oran2-1MC Alger
16 sep. 2025Ligue 1MC Alger3-2MC Oran
6 mars 2025Ligue 1MC Oran0-2MC Alger
11 okt. 2024Ligue 1MC Alger1-0MC Oran
14 juni 2024Ligue 1MC Alger3-2MC Oran
26 jan. 2024Ligue 1MC Oran0-2MC Alger
7 juli 2023Ligue 1MC Alger1-0MC Oran
7 dec. 2022Ligue 1MC Oran3-0MC Alger
10 juni 2022Ligue 1MC Alger0-0MC Oran
5 feb. 2022Ligue 1MC Oran1-0MC Alger
19 juni 2021Ligue 1MC Oran2-1MC Alger
11 jan. 2021Ligue 1MC Alger1-1MC Oran
29 feb. 2020Ligue 1MC Alger1-1MC Oran
15 sep. 2019Ligue 1MC Oran2-3MC Alger
9 apr. 2019Ligue 1MC Alger1-0MC Oran
22 sep. 2018Ligue 1MC Oran4-3MC Alger
12 mars 2018Ligue 1MC Alger4-0MC Oran
17 okt. 2017Ligue 1MC Oran0-0MC Alger
21 apr. 2017Ligue 1MC Oran0-0MC Alger
23 sep. 2016Ligue 1MC Alger1-0MC Oran

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se