BrazilBrasilien
Copa do BrasilCopa do Brasil
Omgång 16

Remo vs Santos Speltips och Betting

Estadio Evandro Almeida, Belem
Nästa möte
Remo vs Santos
19 sep. · Serie A
Korrekt
Vårt val
Asian handicap
Santos -0.25
@ 1.39
0 : 1
FT
Sportbonus 200%VM 2026-bonus
Hämta
+100% första insättningMatchande insättningsbonus
Hämta

Speltips

30%
28%
42%
RemoOavgjortSantos
Resultat
Santos
42%
Totalt mål
Under 2.5
57%
Båda gör mål
Nej
51%
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
35%
Asian handicap
H. Borta -0.25
@ 1.39
72%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
10 min läsning

Den brasilianska fotbollen får en rafflande upplösning när Remo och Santos på onsdag drabbar samman i den andra och avgörande omgången av åttondelsfinalen i Copa do Brasil. Efter en mållös första match på Vila Belmiro är allt fortfarande öppet, och segraren säkrar inte bara en plats i kvartsfinalen ...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Remo0
1Oavgjorda
2Santos
1Snittmål
0%Båda Mål
0%Över 2.5
5 aug. 2026Remo0-1Santos
2 aug. 2026Santos0-0Remo
2 apr. 2026Santos2-0Remo
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Remo vs Santos — matchtips och förhandstitt
Remo
FOOFF
Senaste formmot
Santos
VOFVO

Remo och Santos i avgörande returmatch om Copa do Brasil-kvarten

Den brasilianska fotbollen får en rafflande upplösning när Remo och Santos på onsdag drabbar samman i den andra och avgörande omgången av åttondelsfinalen i Copa do Brasil. Efter en mållös första match på Vila Belmiro är allt fortfarande öppet, och segraren säkrar inte bara en plats i kvartsfinalen utan också den monetära premien på 4 miljoner reais.

Santos anländer till Belém med en markant förstärkning. Stjärnan Neymar är bekräftad tillgänglig för tränare Cuca, trots sina välgörenhetsåtaganden i São Paulo. Enligt Goal.com kommer den brasilianske landslagsstjärnan att ansluta till truppen på tisdag morgon via privat jet, vilket understryker hur högt klubben värderar detta möte. Laget försöker bryta en fem år lång svit utan att nå kvartsfinalen i tävlingen, något som senast uppnåddes 2021.

Med avspark 02:30 svensk tid på onsdagsmorgonen blickar oddssättarna mot Santos som knappa favoriter. Bet365 erbjuder 3.30 för hemmalaget Remo, 3.10 för oavgjort och 2.30 för bortasegern i 1X2-marknaden. Remo, under ledning av Léo Condé, förlitar sig på hemmapublikens stöd på Mangueirão, där supportrarna förväntas fylla läktarna för att driva laget mot den eftertraktade kvartsfinalplatsen.

Nyckelspelare och laguppställningar

Inför detta möte mellan Remo och Santos är det tydligt att anfallshoten kommer att spela en avgörande roll. Alef Manga är Remos mest produktiva spelare med två fullträffar och en assist, vilket gör honom till det naturliga centrum i lagets offensiv. Även Yago Pikachu och João Pedro har bidragit med varsitt mål och visar att Remo har flera alternativ framåt. På Santos-sidan är Gabriel Barbosa den stora målskytten med två gjorda mål, medan G. Escobar och Thaciano har kompletterat med varsitt mål. Barbosa har visat fin avslutningsförmåga och blir en nyckelspelare att bevaka i 1X2-marknaden.

Baserat på målstatistiken pekar mycket mot ett målrik möte. Båda lagen har produktiva spelare som kan hitta nätet, vilket gör BTTS till ett intressant alternativ. Remo:s genom Pikachu och Alef Manga mot Santos försvar kan bli avgörande, medan Santos kommer att söka ytor bakom Remos backlinje där Barbosa kan utnyttja sin speed. Spelarnas förmåga att skapa chanser och omsätta dem i mål kommer att ha stor betydelse för hur oddset utvecklas.

Den taktiska nyckeln: Hur 4-2-3-1formationerna kolliderar i nordens värme

Inför avgörandet i Copa do Brasil ställs två lag med identisk grundformation mot varandra, men med markant olika filosofier. Remo under Léo Condé bygger sitt spel kring kompakthet och desperat försvarsarbete – lagets nolla i clean sheets under säsongen talar sitt tydliga språk. Hemmalaget saknar dock inte spetskompetens; Jajá, Yago Pikachu och Alef Manga utgör en trio kapabel att hota på kontring. Santossidan under Cuca presenterar ett mer ambitionsbyggt upplägg med tolv gjorda mål och tre hållna nollor, men plågas av disciplinproblem med 26 gula kort inkasserade. Enligt CNN Brasil är Lucas Veríssimo och Igor Vinicius bekräftat skadade, vilket tvingar fram omställningar i defensive linjen.

Det verkligt intressanta ligger i mellanrumets strid. Remo kommer troligen prioritera att stänga ytan centralt och tvinga Santos ut på kanterna, där Gabriel Menino och Escobar får utökade defensive uppgifter. Santospelare som Barreal och Caballero erbjuds utrymme att utmana, men Remos tränare måste balansera detta mot risken för Gabigols löpningar i djurområdet. Neymars bekräftade tillgänglighet enligt Goal.com – trots välgörenhetsauktion och privat resa från São Paulo – ger Santos ett odiskutabelt kreativt övertag som kan avgöra tuffa knockoutmöten.

Med Bet365s odds placerade på 3.30 för hemmavinst, 3.10 för oavgjort och 2.30 för bortavinst, speglar marknaden Santos som favoriter. Men Remo har fördelen av fullständig trupptillgänglighet och en körande hemmapublik som väntas fylla Mangueirão. Taktiskt sett blir avvägningen mellan Santosaanza att kontrollera matchen mot Remos vilja att explodera i snabba omställningar den kritiska faktorn. Laget som bäst hanterartrycket att score framåt vinner sannolikt – eller tvingar fram straffläggning efter ännu ett 0-0.

Santos har övertaget i inbördes möten

I de två senaste cupmötena mellan Santos och Remo är det tydligt vilket lag som har haft övertaget. Santos står som segrare i ett av mötena och har därtill ett kryss, medan Remo ännu inte har lyckats ta hem en vinst mot sin motståndare i denna statistik. Det ger hemmalaget en klar psykologisk fördel inför den kommande drabbningen, då Santos vet hur man hanterar just denna motståndare. Den röda tråden i dessa möten är tydlig: Remo har haft svårt att hitta ett sätt förbi motståndarnas försvarsspel.

Sett till målproduktionen är dessa möten bland de mest målsnåla man kan tänka sig. Med ett snitt på endast ett mål per match och noll procent BTTS (båda lagen gör mål) pekar allt mot en jämn och försiktig tillställning. Det senaste mötet slutade mållöst, och i det tidigare mötet var det endast Santos som brände nätet. Det faktum att Remo inte har lyckats göra mål mot Santos i dessa två matcher säger mycket om den defensiva stabilitet som Santos uppvisar mot just denna motståndare.

För den som söker värde i oddsmarknaden är detta historiska facit något att beakta. Låga genomsnittliga mål i tidigare möten talar för att Under-marknaden kan vara intressant, medan Santos historiska dominans förstärker bilden av dem som favoriter i 1X2. Det är dock värt att notera att ett lag som Remo, trots negativa resultat mot Santos, kan komma med förnyad energi och en taktisk justering som kan förändra mönstret denna gång.

Remo och Santos i utfyllnadsfasen — form, målskillnad och skadeläget inför returen

Remo går in i denna returmatch i Copa do Brasil med en stabil, om än inte helt övertygande, formkurva. Lagets fem senaste matcher visar sviterterna DLWLW, vilket ger en vinstprocent på 60 procent jämfört med Santos 40 procent. Remo har dock ett blygsamt facit över de tio senaste matcherna med fem vinster, två oavgjorda och tre förluster. Lagets genomsnittliga målskillnad ligger på +0,1 mål per match (1,3 gjorda mot 1,2 insläppta), och BTTS har träffat i 60 procent av fallen. Det som sticker ut är den defensiva sårbarheten — med endast 30 procent hållna nollor är det ett orosmoment inför en match där Santos behöver bryta sig igenom.

Santos å andra sidan uppvisar en oroväckande inkonsekvens. Lagets senaste fem matcher har resulterat i DDLWL, och över de tio senaste matcherna har Santos tre vinster, fyra oavgjorda och tre förluster. Offensivt är Santos starkare med ett snitt på 1,5 gjorda mål per match — högre än Remos 1,3 — men defensiven är betydligt svagare med 1,4 insläppta mål i genomsnitt. Även Santos har BTTS-träff i 60 procent av matcherna och samma andel hållna nollor som motståndaren, 30 procent. Det gör att Santos har den vassare anfallsuppsättningen men en försvarslinje som inte kan täcka upp för misstagen.

Viktigt i denna analys är det första mötet, som slutade 0-0 på neutral mark. Båda lagen har alltså redan fått mäta sig med varandra denna säsong, och den poänglösa potten speglar den jämnhet som karaktäriserar detta möte. Remo har visat prov på stabilitet i hemmamatcher, som 2-0-vinsten mot Vitoria och 1-0-vinsten mot São Paulo, men också sårbarheten i bortamatcher med 0-3-förlusten mot Corinthians och 1-2-förlusten mot Mirassol. Santos har styrkeexempel som 3-1-vinsten hemma mot Vitoria, men har också tagit tunga bakslag med 1-2-förlusten mot Botafogo och 2-3-förlusten mot Gremio.

Sammantaget pekar statistiken mot en jämn uppgörelse där Remo har den formmässiga fördelen men Santos har det spelarmaterial som kan utnyttja motståndarens defensiva brister. Med båda lagens höga BTTS-procent och den tidigare 0-0-resultatet som kontext, är det sannolikt att vi får se målchanser från båda sidor — men det avgörande blir vilket lag som kan hålla nollan bakåt och ta tillvara sina möjligheter framåt.

Värde finns i bortasegern trots jämn marknad

När Remo tar emot Santos på Estadio Evandro Almeida i Belem möter vi ett möte där oddssättarna ger en förvånansvärt jämn bild. Bortalaget Santos erbjuds till 2.3 hos de flesta bookmakers, motsvarande en implied probability på 39,5 procent, vilket ger en liten marginal framför kryssoddset på 3,00 (30,3%). Den högsta tillgängliga oddsen för bortasegern hittas hos Betano där spelare kan få 2.40, vilket ger ett visst värde för dem som tror på gästernas vinstchanser.

Vår analys pekar mot att under 2,5 mål är det mest sannolika utfallet med 57 procents konfidens, och denna bedömning stöds av den låga målproduktion som sådan här möten ofta bjuder på i tidiga cupomgångar. Med en expected goals-fördelning som lutar åt Santos offensiv kapacitet men begränsad hemmaeffekt för Remo, blir ett målsnålt scenario troligt. Den bästa tillgängliga linjen för under 2,5 behöver verifieras hos de större oddsjämförelsesidorna, men marknaden i stort reflekterar denna försiktighet.

Dubbelchansen X2 med 35 procents konfidens erbjuder ett intressant alternativ för riskminimerade spelare, då kryss eller bortavinst täcker mer än hälften av sannolikhetsfördelningen. Båda lagen att göra mål (BTTS: no) med 51 procent konfidens kompletterar den defensiva tesen och passar väl ihop med under 2,5-prognosen. Santos vinner vi inte direkt i 1X2-marknaden (42% konfidens), men den sammantagna analysen pekar mot ett jämnt möte där gästernas klass och cuperfarenhet kan bli avgörande mot ett hemmalag som inte får överskattas i detta skede av turneringen.

Slutgiltig bedömning och höjdpunkter för Remo – Santos

Santos framstår som det mest sannolika segervinnande alternativet i denna åttondelsfinal i Copa do Brasil, även om konfidensnivån på 42% för 1X2-märket indikerar att ett hemmastarkt Remo absolut kan utmana. Marknaden förväntar sig en relativt sluten tillställning med under 2,5 mål (57% konfidens) och utan mål från båda sidor (BTTS: nej, 51% konfidens), vilket speglar den försiktiga karaktären som ofta präglar cupmatcher på denna nivå. Dubbelchans X2 (35% konfidens) erbjuder ett säkrare alternativ för mer riskvilliga spelare.

Sammanfattningsvis pekar den samlade analysen mot en jämn och målsnål match där Santos har den lilla fördelen men där Remo på hemmabana inte ska underskattas. Spelare bör överväga att kombinera 1X2 med under 2,5 mål för bästa värde.

Källor

Goal, Globo Esporte

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.65 · 57%
Bästa VärdeSantosMatchresultat (1X2)@2.02 · 42%
Våra tips: Remo mot Santos — Santos — Vinst (42%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Remo vs Santos: vem spås vinna?
Vår modell förutspår Santos med 42% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Är dubbelchans X2 ett bra spel för Remo vs Santos?
Vårt dubbelchans-tips är X2 med 35% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Vem gör troligast mål i Remo vs Santos?
Neymar är vårt val att göra mål.
Remo vs Santos: vad är vårt Asiatisk handikapp-tips?
Vårt Asiatisk handikapp-val är Santos -0.25 med 72% säkerhet.
Hur många mål i Remo vs Santos?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (57% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
När och var spelas Remo vs Santos?
Remo vs Santos spelas den 5 aug. 2026 på Estadio Evandro Almeida.

Ytterligare information

RemoRemo

Topskyttar

Alef Manga
Alef MangaMittfältare
2Mål
Yago Pikachu
Yago PikachuMittfältare
1Mål
João Pedro
João PedroAnfallare
1Mål
Vitor Bueno
Vitor BuenoAnfallare
1Mål

Assist

Patrick de Paula
Patrick de PaulaMittfältare
2Assist
Alef Manga
Alef MangaMittfältare
1Assist

Kort

João Pedro
João PedroAnfallare
10
Patrick de Paula
Patrick de PaulaMittfältare
10
João Lucas
João LucasFörsvarare
10
Leo Andrade
Leo AndradeFörsvarare
10
Kayky Almeida
Kayky AlmeidaFörsvarare
10
SantosSantos

Topskyttar

Zé Rafael
Zé RafaelMittfältare
1Mål
Gabriel Menino
Gabriel MeninoMittfältare
1Mål
Á. Barreal
Á. BarrealMittfältare
1Mål

Assist

Zé Rafael
Zé RafaelMittfältare
1Assist
Igor Vinicius
Igor ViniciusFörsvarare
1Assist

Kort

Zé Rafael
Zé RafaelMittfältare
10
Gabriel Menino
Gabriel MeninoMittfältare
10
Gabriel Brazão
Gabriel BrazãoMålvakt
10
João Schmidt
João SchmidtMittfältare
10
A. Duarte
A. DuarteFörsvarare
10

Detaljerad Form & Nya Matcher

Remo
FOOFF
10Spelade
2Vinster
3Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match0.9
Vinst %20%
Mål/Match2.4
Snittmål1
SnittInsläpp1.4
Båda Mål50%
Hållna nollor30%
Missade30%

Nya Matcher

31 aug.Fmot Coritiba2-3
22 aug.Fborta Fluminense1-2
17 aug.Oborta Internacional1-1
8 aug.Omot Atlético-MG2-2
5 aug.Fmot Santos0-1
Santos
VOFVO
10Spelade
3Vinster
4Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.3
Vinst %30%
Mål/Match1.9
Snittmål0.9
SnittInsläpp1
Båda Mål30%
Hållna nollor50%
Missade40%

Nya Matcher

3 sep.Omot Palmeiras0-0
30 aug.Vborta Corinthians1-0
27 aug.Fborta Palmeiras0-3
23 aug.Omot Mirassol1-1
16 aug.Vborta Vasco da Gama3-0

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher3
Snittmål1
Båda Mål0%
Över 2.5 Mål0%
Över 1.5 Mål33%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Remo00 per match
Santos31 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Remo1 (33%)
Santos3 (100%)
5 aug. 2026Copa do BrasilRemo0-1Santos
2 aug. 2026Copa do BrasilSantos0-0Remo
2 apr. 2026Serie ASantos2-0Remo

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se