KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 4

Shabana vs Migori Youth Speltips och Betting

Våra tips: Oavgjort (50%); Båda gör mål: Nej.

Speltips

50%
50%
0%
ShabanaOavgjortMigori Youth
Resultat
Shabana
50%
Båda gör mål
Nej
62%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
95%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
9 min läsning

När eftermiddagssolen steker över den kenyanska fotbollsskyarna är det dags för ett möte som båda lagen desperat behöver. På fredag kl. 14:00 CEST går startskottet för Shabana mot Migori Youth i FKF Premier League, och stunden är laddad med förväntningar trots att säsongen knappt har kommit igång. D...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Shabana1
3Oavgjorda
0Migori Youth
0.75Snittmål
25%Båda Mål
0%Över 2.5
18 juni 2023Shabana1-0Migori Youth
25 feb. 2023Migori Youth0-0Shabana
18 juni 2022Shabana0-0Migori Youth
26 feb. 2022Migori Youth1-1Shabana
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Shabana vs Migori Youth — matchtips och förhandstitt
Shabana
VOFVO
Senaste formmot
Migori Youth
VVVOO

Shabana tar emot Migori Youth i jakt på första segern — 1X2-tips inför Matchday 4

När eftermiddagssolen steker över den kenyanska fotbollsskyarna är det dags för ett möte som båda lagen desperat behöver. På fredag kl. 14:00 CEST går startskottet för Shabana mot Migori Youth i FKF Premier League, och stunden är laddad med förväntningar trots att säsongen knappt har kommit igång. De båda gängen befinner sig på nedre halvan av tabellen utan poäng, och tre poäng här skulle ge ovärderlig vind i seglen under säsongens inledande fas.

Båda lagen har haft lång tid på sig att förbereda sig, vilket gör denna säsongsinledning till en publikfriande tillställning. Shabana från Kisii har haft mer vila än gästerna från Migori, men denna marginal är så pass liten att den knappast spelar någon roll för den sportiga bedömningen. Det som däremot väger tyngre är det faktum att Shabana får fördelen av att spela på hemmaplan, där supportrarna kan skapa den atmosfär som ibland tippar jämna möten åt rätt håll.

För Migori Youth gäller det att resa sig efter en tung period och börja samla poäng innan avståndet till säker mark blir för stort. Frågan är om gästerna kan överraska på bortaplan, eller om Shabana tar tillvara hemmafördelen och noterar säsongens första trepoängare. Vem som tar hem spelet återstår att se, men en sak är säker: båda lagens säsonger står och faller med hur de presterar i dessa tidiga omgångar.

Inbördes historik präglas av få mål och hög oavgjortfrekvens

Statistiken från de fyra senaste mötena mellan Shabana och Migori Youth avslöjar ett tydligt mönster. Shabana har endast lyckats vinna en av dessa fyra matcher, medan hela tre dueller har slutat med delad pott. Migori Youth har ännu inte lyckats besegra Shabana i denna upplaga av inbördesmötena. Sett till målproduktionen är siffrorna anmärkningsvärt låga med ett snitt på endast 0,75 mål per match.

Den vanligaste slutresultatet är 0-0, vilket har inträffat i hälften av de analyserade mötena. Den senaste matchen i juni 2023 slutade 1-0 till Shabana, vilket bröt en sekvens av tre raka matcher utan segrar för laget. Intressant nog är det endast i mötet från februari 2022 som båda lagen har lyckats göra mål, vilket motsvarar en BTTS-procent på endast 25 procent.

För den som söker ett spelmönster inför denna drabbning är historiken tydlig. Lågpoängmöten har dominerat helt, och möjligheten att spela på få mål framstår som det mest sannolika utfallet med tanke på det genomsnittliga målspannet. Risken med att spela på hemmaseger eller bortaseger bör vägas mot den höga oavgjortfrekvensen som präglat denna matchup.

Taktisk dragkamnadsanalys: Kan gästdominansen bryta nollan?

I denna tidiga säsongsuppgörelse på Matchday 4 möts två lag som båda inlett utan poäng och nu söker respektive första seger. Shabana, placerad på 12:e plats med 0 inspelade poäng, har haft 110 dagars vila utan tävlingsmatch under de senaste tio dagarna. Migori Youth på 11:e plats har endast 97 dagars vila, en marginell nackdel som knappast bör påverka den taktiska planeringen nämnvärt.

Baserat på säsongsinledningens premisser får vi förvänta oss två försiktigt spelande kollektiv. Lag som befinner sig i den nedre tabellregionen tenderar att prioritera defensiv stabilitet framför kreativt anfallsspel i jakt på de första poängen. Den begränsade speltiden under försäsongen – utan tävlingsmatcher på över tre månader för Shabana och nästan lika länge för Migori Youth – talar för ett kompakt mittfält och sparsmakade offensiva äventyr.

Den taktiska nyckelfaktorn blir sannolikt vilket lag som bäst hanterar nervositeten i ett möte där tre poäng för en seger kan bli helt avgörande för säsongens fortsättning. Med tanke på båda lagens osäkra positioner och avsaknaden av målskyttar denna säsong framstår ett lågt målusfall som troligt, där den marginella erfarenhetsfördelen eller hemmaplanen kan bli den utslagsgivande faktorn.

Formanalys: Shabana söker stabilitet mot formsvagande Migori Youth

Shabana befinner sig i en oroväckande formsvacka inför mötet på matchday 4. Med formen LDWLD under de fem senaste matcherna har laget endast lyckats besegra Bidco United med 1-0 på bortaplan, medan tre av de senaste fyra matcherna har slutat utan seger. Det anmärkningsvärda är att Shabana har haft svårt att omsätta spelchanser i mål – lagets genomsnittliga målframställning ligger på endast 0.6 gjorda mål per match. Den senaste 1-2-förlusten hemma mot KCB illustrerar problemet tydligt, och 0-1-bortaförlusten mot Mara Sugar visar att defensiven inte heller står på fast mark trots 50% clean sheets-historia.

Migori Youth uppvisar däremot en helt annan trend. Med formen DWWWW och sju segrar på de tio senaste matcherna är gästerna tydliga favoriter i denna 1X2-analys. Lagets anfallskraft är påtaglig med ett snitt på 1.4 gjorda mål per match, och den defensiva stabiliteten är imponerande med endast 0.5 insläppta mål i genomsnitt. De fyra senaste segrarna – 2-1 hemma mot Equity Bank, 1-0 borta mot Kisumu All Stars, 2-1 hemma mot MCF och 1-0 hemma mot Kibera Black Stars – visar att laget har hittat en vinnande formula och bibehåller trycket genom hela matcherna.

När det gäller BTTS-marknaden visar statistiken att Shabana har ett lågt procenttal på 30%, vilket innebär att mål i båda ändorna är ovanligt i deras matcher. Migori Youth ligger på 40% men har under sin vinstsvit visat prov på stabilitet framåt. Den troliga skillnaden i detta möte ligger i att Shabana kämpar med att skapa och omsätta chanser, medan Migori Youth har visat konsekvent målförmåga. Med tanke på Shabana:s blygsamma 0.6 mål per match och Migori Youth:s solida 0.5 insläppta mål i genomsnitt pekar flera indikatorer mot en relativt jämn men målsnål match där gästerna har den psykologiska fördelen.

Odds, värde och speltips inför Shabana – Migori Youth

När Shabana tar emot Migori Youth på den fjärde matchdagen i FKF Premier League möts två lag som båda inlett säsongen utan poäng. Modellen ger hemmalaget 50 procents vinstchans, medan oavgjort värderas till samma sannolikhet. Migori Youth tilldelas däremot noll procents vinstchans enligt sannolikhetsmodellen, vilket gör Shabana till ett tydligt favoritskap i denna uppgörelse. Även om inga odds från bookmakers ännu publicerats ger modellens uppskattning en fingervisning om vilka marginaler vi kan förvänta oss.

Den högsta konfidensgraden i modellen ligger på Dubbel chans 1X med 95 procent, vilket speglar att ett hemmatalag antingen vinner eller spelar oavgjort är det mest sannolika utfallet. Detta är ett markant starkt värde sett till sannolikhetsfördelningen. För spelare som söker lägre riskerbjuder DC 1X ett stabilt alternativ, medan ren 1X-seger kräver att Shabana faktiskt tar alla tre poäng – något modellen inte ser som garanterat med tanke på den jämna sannolikhetsfördelningen mot oavgjort.

BTTS-marknaden visar 62 procent konfidens för "nej", vilket innebär att modellen tror att minst ett av lagen håller nollan. Med båda lagens usla säsongsinledningar och avsaknaden av gjorda mål finns det stöd för denna tes. Spelet på BTTS Nej blir därför ett attraktivt alternativ för den som vill spela på ett lågt antal mål i matchen. -marknaden har däremot noll procents konfidens, vilket betyder att modellen inte kan ge en tillförlitlig uppskattning kring antalet mål.

Sammantaget framstår DC 1X som det starkaste spelet med tanke på den höga konfidensgraden och den osäkerhet som omger matchens slutresultat. Shabana har ett visst övertag enligt modellen, men den jämna sannolikhetsfördelningen mellan vinst och oavgjort gör att ren 1X-spel innebär en högre risk än vad som kanske är värt att ta. För den som söker mer spekulativa alternativ kan BTTS Nej vara värt att överväga, då det finns stöd i modellens bedömning kring sannolikheten för minst ett lag med hållen nolla.

Slutgiltigt omdöme: Shabana har den minsta fördelen

Denna matchday 4-initialisering i FKF Premier League sammanför två lag som ännu inte har mättat poängtabellen denna säsong. Shabana, som placerar sig på tolfte plats, och Migori Youth på elfte plats, befinner sig i en prekär fas där poäng behövs akut för att undvika att fastna i den nedre halvan. Vår analys pekar mot en jämn kamp där hemmalaget har en minimal marginal, men därbookmakers odds återspeglar denna osäkerhet.

Vårt högsta konfidensvärde ligger på DC 1X med 95 procents träffsäkerhet, vilket antyder att Shabana har goda chanser att undvika förlust. BTTS: no vid 62 procents konfidens stödjer tesen om en defensiv angelägenhet med få målchanser. Med tanke på de låga insatserna och den tidiga fasen i säsongen rekommenderar vi en försiktig strategy där DC 1X är det säkraste alternativet, medan 1X2-satsningen på Shabana erbjuder högre potentiell avkastning för den som söker värde.

Våra tips: Shabana mot Migori Youth — Oavgjort (50%); Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Shabana vs Migori Youth: vem spås vinna?
Vår modell förutspår Shabana med 50% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Är dubbelchans 1X ett bra spel för Shabana vs Migori Youth?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 95% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Gör båda lagen mål i Shabana vs Migori Youth?
Båda lagen gör mål: Nej (62% säkerhet).
När och var spelas Shabana vs Migori Youth?
Shabana vs Migori Youth spelas den 18 sep. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia220052+36
2KCBKCB211032+14
3HomeboyzHomeboyz211021+14
4ShabanaShabana211010+14
5Murang'a SEALMurang'a SEAL210175+23
6TuskerTusker110020+23
7Nairobi UnitedNairobi United20202202
8Mara SugarMara Sugar10102201
93K3K10102201
10Kenya PoliceKenya Police10101101
11Migori YouthMigori Youth10101101
12AFC LeopardernaAFC Leoparderna10100001
13BandariBandari10100001
14Mathare UnitedMathare United201101-11
15APS BometAPS Bomet201101-11
16Ulinzi StarsUlinzi Stars201113-21
17Mombasa EliteMombasa Elite100101-10
18Posta Rangers FCPosta Rangers FC200216-50

Detaljerad Form & Nya Matcher

Shabana
VOFVO
10Spelade
3Vinster
4Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.3
Vinst %30%
Mål/Match1.2
Snittmål0.5
SnittInsläpp0.7
Båda Mål20%
Hållna nollor60%
Missade50%

Nya Matcher

18 okt.Omot Nairobi United0-0
10 okt.Vborta Posta Rangers FC1-0
31 majFmot KCB1-2
24 majOborta Sofapaka1-1
17 majVborta Bidco United1-0
Migori Youth
VVVOO
10Spelade
6Vinster
3Oavgjorda
1Förluster
Poäng/Match2.1
Vinst %60%
Mål/Match1.8
Snittmål1.3
SnittInsläpp0.5
Båda Mål40%
Hållna nollor50%
Missade20%

Nya Matcher

11 okt.Omot Polis1-1
13 juniOborta 3K1-1
7 juniVmot Equity Bank2-1
1 juniVborta Kisumu All Stars1-0
27 majVmot MCF2-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher4
Snittmål0.75
Båda Mål25%
Över 2.5 Mål0%
Över 1.5 Mål25%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Shabana20.5 per match
Migori Youth10.25 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Shabana3 (75%)
Migori Youth2 (50%)
18 juni 2023SuperligaShabana1-0Migori Youth
25 feb. 2023SuperligaMigori Youth0-0Shabana
18 juni 2022SuperligaShabana0-0Migori Youth
26 feb. 2022SuperligaMigori Youth1-1Shabana

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se