Czech RepublicTjeckien
Tjeckiska cupenTjeckiska cupen
Omgång 32

Vítkovice vs Artis Speltips och Betting

Areal Vista
Korrekt
Vårt val
Asian handicap
Artis -0.25
@ 1.14
0 : 3
FT

Speltips

13%
17%
70%
VítkoviceOavgjortArtis
Resultat
Artis
70%
Totalt mål
Över 2.5
71%
Båda gör mål
Ja
60%
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
43%
Asian handicap
H. Borta -0.25
@ 1.14
88%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
9 min läsning

I Tjeckiska cupens Round of 32 ställs Vítkovice mot Artis på Areal Vista, där avspark är satt till 16:00 på onsdagen den 16 september. Lagens spelstilar representerar en tydlig kontrast inför detta möte, där Artis anländer med betydligt mer matchtempo i benen efter endast fyra dagars vila. Bet365 ge...

Läs fullständig analys

Matchfakta

Vítkovice
Vítkovice har gjort alla 5 straffar den här säsongen
Artis

Nyckelstatistik

Vítkovice0
0Oavgjorda
1Artis
3Snittmål
0%Båda Mål
100%Över 2.5
16 sep. 2026Vítkovice0-3Artis
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Vítkovice vs Artis — matchtips och förhandstitt
Vítkovice
VVVF
Senaste formmot
Artis
FFVOV

Vítkovice tar emot Artis i Tjeckiska cupens Round of 32

I Tjeckiska cupens Round of 32 ställs Vítkovice mot Artis på Areal Vista, där avspark är satt till 16:00 på onsdagen den 16 september. Lagens spelstilar representerar en tydlig kontrast inför detta möte, där Artis anländer med betydligt mer matchtempo i benen efter endast fyra dagars vila. Bet365 ger hemmalaget oddset 7.5, oavgjort 5 och bortasegern 1.28 i 1X2-marknaden, vilket reflekterar en markant skillnad i aktuell form och resurser.

Artis, som är favoriter på papperet, möter ytterligare en tävlingsmatch inom bara tre dagar efter cupmötet, vilket väcker frågor kring vilka spelare som får vila och hur mycket energi hemmalaget kan pressa på för att skapa en överraskning. Vítkovice har däremot haft 35 dagars vila utan match sedan sista tävlingsstarten, vilket innebär fräscha ben men potentiellt rostigare matchkänsla. Det blir en kamp där taktisk disciplin och fysisk uthållighet ställs mot varandra i ett tidigt cupskede där många lag siktar på att gå så långt som möjligt.

Så här kommer lagen till cupmötet — Vítkovice i full fart, Artis iDjup kris

Vítkovice kommer till denna kamp i Tjeckiska cupen med enSerie på tre raka vinster som har cementerat laget som tydliga favoriter i 1X2-marknaden. Det som verkligen sticker ut är det extraordinära målraskapet: i de tre senaste matcherna har laget gjort 13 mål totalt, vilket ger ett snitt på 4,33 per match. Segerarna har också varit av varierande karaktär — en överlägsen 6-0-vinst borta mot Nové Sady, en tighten 1-0-seger borta mot Bílovec och ytterligare en imponerande 6-1-vinst borta mot Stonava. Försvarsspelet har varit lika solidt med ett genomsnitt på endast 0,33 insläppta mål per match och en clean sheet-andel på 67 procent. Laget har visat att de kan både dominera offensivt och hålla nollan mot motståndare på lägre nivå.

Artis anländer däremot i en djup kris som gör dem till klara underdogs i alla spelformer. Med endast en vinst på de tio senaste matcherna (W1 D1 L8) och ett genomsnitt på 0,8 gjorda mål per match är offensiven oroväckande svag. Den senaste perioden visar enformkurva som slutar LLWLL — laget har förlorat mot Zbrojovka Brno (1-2 borta), Plzen (0-3 hemma), Sparta Praha (0-4 hemma) och Baník Ostrava (0-1 borta), med endast en tröstande 2-1-seger borta mot Pardubice emellan. Defensivt är situationen katastrofal: 2,5 insläppta mål i snitt per match och noll clean sheets på de tio senaste matcherna. I BTTS-marknaden har laget ändå en hög träffprocent (60 procent) eftersom motståndarna ofta gör mål mot dem, men Artis har svårt att hänga med i målproduktion.

Statistiken talar ett tydligt språk inför detta möte. Vítkovice dominerar jämförelserna kraftigt: 75 procent i form mot Artis 25 procent, 82 procent i attack mot endast 18 procent, och Defensivt sett är Artis den enda sidan som registrerats (100 procent mot 0 procent för Vítkovice) — vilket speglar deras oförmåga att hålla nollan. Sett till målsnittet bör O/U 3,5 vara högst relevant med Vítkovices produktion (4,33 mål per match) och Artis svaga försvar (2,5 insläppta per match) som kombinerade faktorer. odds-sättarna reflekterar denna mall tydligt till hemmalagets fördel.

För den som söker värde i DC-marknaden börjar möjligheterna redan där — Vítkovice 1X2 till ett odds runt 1,10-1,15 är i praktiken en närmast garanterad vinst sett till formen. Den verkliga frågan för spelare är snarare vilken marginal Vítkovice vinner med och om Artis kan göra minst ett mål (BTTS Ja). Med tanke på att Artis har noll clean sheets och Vítkovice har hållit nollan i två av tre matcher är sannolikheten för minst ett bortamål hög, även om Vítkovice torde kontrollera matchen från start. cupformatet ger dock alltid utrymme för överraskningar, och Artis desperation kan göra dem oförutsägbara — men tempot och kvalitetsskillnaden talar starkt för ett hemmalag som fortsätter sin anfallande dominans.

Vítkovice och Artis – Formationer, spelstilar och taktiska nycklar

Vítkovice går in i denna sextondelsfinal med en defensiv statistik som väcker oro. Med endast ett insläppt mål på säsongen och två clean sheets har laget visat prov på stabilitet i backlinjen, men nio gjorda mål på en ospecificerad matchyta antyder en offensiv kapacitet som kräver granskning inför mötet med Artis. Artis å sin sida har ännu inte öppnat målkontot denna säsong, vilket skapar en intressant dynamik där båda lagen till synes kämpar med att omvandla chanser till fullträffar. Den extrema formkurvan – Vítkovice med 35 dagars vila jämfört med Artis fyra dagar – kan påverka både fysisktuthållighet och mental skärpa under matchens gång, där ett utvilat Vítkovice möter ett matchpiggt Artis.

Artis framstår som tydliga favoriter enligt oddsen från Bet365, där 1X2-siffrorna placerar Vítkovice på 7.5 mot Draw på 5 och Artis på 1.28. Denna marknadsbedömning speglar inte enbart tabellplaceringar utan också den taktiska obalansen lagen emellan. Artis, med sin korta återhämtningstid och en kommande match om tre dagar, löper risk att genomföra rotering i startelvan, vilket kan öppna utrymme för Vítkovice att utnyttja luckor i motståndarnas struktur. Samtidigt kan Vítkovice, med den långa vilan som grund, försöka pressa högt i banorna och tvinga Artis till misstag i uppbyggnadsfasen.

Ur ett taktiskt perspektiv blir nyckelfrågan hur Vítkovice hanterar presspaketet från Artis. Med endast två gula kort registrerade indikerar statistiken ett disciplinerat försvarsspel, men avsaknaden av egna mål skapar tvivel kring den kreativa kapaciteten. Artis måste å andra sidan balansera mellan att prioritera avancemang i cupen och spara nyckelspelare för den kommande tävlingsmatchen. Vítkovice kan dra fördel av denna osäkerhet genom att spela kompakt och organiserat, med snabba omställningar när tillfällen ges. Matchens utfall kommer sannolikt avgöras av vilket lag som bäst anpassar sig till motståndarnas spelstil under de 90 minuterna.

Vítkovice tar emot Artis i Tjeckiska cupen – här är våra bettingtips inför åttondelsfinalen

Tjeckiska cupen är tillbaka med ett intressant möte när Vítkovice ställs mot Artis i åttondelsfinalen på Areal Vista. Lagen möts onsdagen den 16 september 2026 klockan 14:00 i vad som förväntas bli en jämn cupdrabbning. Bookmakers har tydliga favoriter i detta möte, och bortalaget Artis ges tydligt förtroende att ta sig vidare till nästa runda.

Enligt 1X2-marknaden är Artis den klara favoriten med odds omkring 1.30–1.31 hos flera ledande bookmakers, vilket motsvarar en implicit sannolikhet på cirka 69 procent. Vítkovice ges däremot långt odds runt 8.00–8.45, medan krysset ligger omkring 4.50–5.50. Detta speglar den förväntade styrkebalansen där Artis förväntas dominera spelet. Vi bedömer att bortasegern är det mest sannolika utfallet med 71 procents konfidens, även om cupmatcher alltid bär på ett visst mått av osäkerhet.

Gällande totalt antal mål pekar analysen mot över 2.5 mål med 66 procents konfidens. Båda lagen har visat tendenser att producera målchanser, och i cupmatcher där ett lag pressas framåt medan motståndaren söker kontringar tenderar antalet målchanser att öka. Även BTTS-marknaden sticker ut – vi tippar ja med 55 procents konfidens, vilket innebär att vi förväntar oss mål från båda sidor i detta möte. För spelare som söker något med högre marginal erbjuder DC-alternativet X2 (kryss eller bortasegern) ett värde runt 44 procents konfidens, vilket kan vara ett attraktivt komplement till raka 2:an.

Ytterligare spelmarknader för cupmötet mellan Vítkovice och Artis

Förutom standardspelen på 1X2 och totalt antal mål finns det flera intressanta alternativ för den som söker högre odds. Vår modell pekar på att Artis har en stark tendens att ta ledningen tidigt i matcher, vilket avspeglas i halvtidsresultatet där gästernas ledning erbjuds till odds 1.67 med en konfidens på 52 procent. Detta är särskilt relevant med tanke på Artis offensiva kapacitet och Vítkovices eventuella svagheter i försvarsspelet under den första halvleken.

Kombinerar vi halvtids- och slutresultat i HT/HS-marknaden finner vi att Away/Away-alternativet står tillgängligt till odds 1.80 med en sannolikhet på 56 procent enligt vår analys. Detta speglar en förväntad dominans från Artis genom hela matchen. Det korrekta resultatet 1:2 framstår som det mest sannolika slutresultatet enligt modellen, med odds 7.50 och en konfidens på 13 procent – vilket ger en högre utbetalning för den som tror på Artis seger med just denna målsiffra.

Viktigt att notera är att samtliga odds och konfidensnivåer baseras på tillgänglig data och statistisk analys. Spelare bör alltid spela ansvarsfullt och endast satsa belopp de har råd att förlora. Oddsen kan variera mellan olika bookmakers, och marknadens rörelser innan matchstart kan erbjuda ytterligare insikter om hur spelarna värderar respektive utfall.

Vårt slutord: Artis vinner troligtvis

Mötet på Areal Vista pekar tydligt mot en bortaseger för Artis, som har det högsta konfidensvärdet på 71 procent bland alla spelobjekt. Lagets förmåga att prestera under cupspel verkar vara den avgörande faktorn, vilket ger spelarna goda skälcer att överväga denna market framför andra alternativ. Den starka sannolikheten för över 2,5 mål (66 procent) adderar ett extra lager av trygghet till den primära slutsatsen.

För den som söker lägre risk finns dubbelchansen X2 (44 procent) som ett rimligt komplement, även om den lägre konfidensen reflekterar det faktum att Vítkovice fortfarande har chans att stå emot. BTTS-alternativet på 55 procent passar de som förväntar sig ett jämnt möte med målchanser åt båda håll. Sammantaget framstår Artis som det mest troliga vinnande alternativet i detta cupmöte.

Vårt valÖver 2.5Över/Under mål@1.39 · 66%
Bästa VärdeJaBåda lag gör mål@1.67 · 55%
Våra tips: Vítkovice mot Artis — Artis — Vinst (70%); Över 2.5; Båda gör mål: Ja

Vanliga frågor

Vem vinner Vítkovice vs Artis?
Vår modell förutspår Artis med 70% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Är dubbelchans X2 ett bra spel för Vítkovice vs Artis?
Vårt dubbelchans-tips är X2 med 43% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Vad är Asiatisk handikapp-prognosen för Vítkovice vs Artis?
Vårt Asiatisk handikapp-val är Artis -0.25 med 88% säkerhet.
Hur många mål i Vítkovice vs Artis?
Vi förväntar oss Över 2.5 mål (71% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i Vítkovice vs Artis?
Båda lagen gör mål: Ja (60% säkerhet).
När och var spelas Vítkovice vs Artis?
Vítkovice vs Artis spelas den 16 sep. 2026 på Areal Vista.

Detaljerad Form & Nya Matcher

Vítkovice
VVVF
4Spelade
3Vinster
0Oavgjorda
1Förluster
Poäng/Match2.25
Vinst %75%
Mål/Match4.25
Snittmål3.25
SnittInsläpp1
Båda Mål25%
Hållna nollor50%
Missade25%

Nya Matcher

16 sep.Fmot Artis0-3
12 aug.Vborta Nové Sady6-0
26 juliVborta Bílovec1-0
26 juliVborta Stonava6-1
Artis
FFVOV
10Spelade
3Vinster
2Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match1.1
Vinst %30%
Mål/Match2.8
Snittmål1.2
SnittInsläpp1.6
Båda Mål50%
Hållna nollor20%
Missade40%

Nya Matcher

10 okt.Vborta Hradec Králové4-2
19 sep.Omot Slovan Liberec0-0
16 sep.Vborta Vítkovice3-0
12 sep.Fborta Zbrojovka Brno1-2
5 sep.Fmot Plzen0-3

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher1
Snittmål3
Båda Mål0%
Över 2.5 Mål100%
Över 1.5 Mål100%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Vítkovice00 per match
Artis33 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Vítkovice0 (0%)
Artis1 (100%)
16 sep. 2026Tjeckiska cupenVítkovice0-3Artis

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se