KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 5

APS Bomet vs Murang'a SEAL Speltips och Betting

Våra tips: APS Bomet — Vinst (41%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
@ 1.54
60%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

41%
30%
30%
APS BometOavgjortMurang'a SEAL
Resultat
APS Bomet
@ 2.07
41%
Båda gör mål
Nej
@ 1.74
53%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
@ 1.30
35%
Asian handicap
H. Hemma -0.25
@ 1.88
53%
Första Halvlek
Oavgjort
@ 1.90
46%
HT/FT
Oavgjort/Hemmalag
@ 5.00
20.0%
Korrekt resultat
1:0
@ 4.10
24.4%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
14 min läsning

Vädjan är klar för den femte matchdagen i den kenyanska FKF Premier League när APS Bomet tar emot Murang'a SEAL. Det är en konfrontation som lovar att bli intressant ur ett tabellperspektiv, där båda lagen har visat att de kan leverera resultat men också har visat på sårbarheter. APS Bomet ligger på...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

APS Bomet1
1Oavgjorda
2Murang'a SEAL
2.5Snittmål
75%Båda Mål
50%Över 2.5
1 feb. 2026Murang'a SEAL2-1APS Bomet
28 sep. 2025APS Bomet0-2Murang'a SEAL
24 juli 2022APS Bomet1-1Murang'a SEAL
5 feb. 2022Murang'a SEAL1-2APS Bomet
Visa alla matcher

Odds

Bookmaker1X2
1xBet2.223.003.08
Bet3651.623.002.20
Betano1.603.002.12

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
APS Bomet vs Murang'a SEAL — matchtips och förhandstitt
APS Bomet
OOFOV
Senaste formmot
Murang'a SEAL
VFVFV

Matchdag 5 i FKF Premier League: APS Bomet möter Murang'a SEAL

Vädjan är klar för den femte matchdagen i den kenyanska FKF Premier League när APS Bomet tar emot Murang'a SEAL. Det är en konfrontation som lovar att bli intressant ur ett tabellperspektiv, där båda lagen har visat att de kan leverera resultat men också har visat på sårbarheter. APS Bomet ligger på en sjätte plats med fem poäng efter fyra spelade matcher, medan Murang'a SEAL har placerat sig högre upp i tabellen med sex poäng efter fyra omgångar. Skillnaden i poäng är liten, men placeringen speglar en viss konsistens som Murang'a SEAL har haft under de första veckorna av säsongen.

Båda lagen kommer in i denna match med lika mycket vila, nämligen fyra dagar sedan senaste matchen, vilket innebär att ingen av sidorna har en tydlig fysisk fördel baserat på speltäthet. Formkurvorna visar på blandade resultat; APS Bomet har vunnit en, spelat oavgjort två och förlorat en match, medan Murang'a SEAL har vunnit två och förlorat två av sina fyra tidigare möten. Detta tyder på att båda lagen är öppna för överraskningar och att matchen kan komma att avgöras av detaljer snarare än ren dominans. Odds för 1X2-marknaden hos Bet365 ligger på 2.2 för APS Bomet, 3 för oavgjort och 3.1 för Murang'a SEAL, vilket pekar på en jämn strid där hemmalaget har en liten fördel som favorit.

APS Bomet och Murang'a SEAL i form: En analys av senaste matcherna

Innan den femte omgången i FKF Premier League möts APS Bomet och Murang'a SEAL i en konflikt som lovar spänning. APS Bomet befinner sig just nu på sjätte plats i tabellen med fem poäng, vilket speglar en relativt stabil men kanske lite trög start på säsongen. Lagets senaste matcher visar en tydlig tendens till jämnhet och försvarsspel. De har vunnit en, spelat oavgjort två och förlorat en av sina senaste fem matcher. Deras senaste resultat inkluderar en övertygande 3-0-seger mot 3K, följt av ett borta-oavgjort mot Nairobi United där de delade på poängen med 1-1. Det är också värt att notera att de nyligen ställdes mot GOR Mahia i en match som slutade 0-1, samt att de har spelat oavgjort mot starka motståndare som Mathare United (0-0 borta) och Tusker (1-1 borta). Denna rad av resultat pekar på ett lag som har svårt att vinna stort men sällan tappar för mycket poäng helt enkelt.

Murang'a SEAL inleder matchen som favoriter baserat på tabellplacering och formkurva. Med sex poäng ligger laget på tredje plats, vilket är två steg framför APS Bomet. Formmönstret för Murang'a SEAL är betydligt mer explosivt och oförutsägbart. De har vunnit två, förlorat två och inte spelat något oavgjort under sina senaste fem matcher (WLWLW). I sin senaste match besegrade de Nairobi United med hela 3-2 hemma, vilket visar på en offensiv kraft som kan vara dödlig även när försvarslinjen läcker mål. Innan dess kom en förlust med 1-2 borta mot 3K, efterföljt av en imponerande 5-1-seger över Posta Rangers FC. De har också haft svårt mot GOR Mahia med en 2-4-förlust borta, men vann senast med 2-1 mot Mara Sugar. Denna blandning av höga målsiffror både för och emot indikerar att Murang'a SEAL spelar ett mer risktagande fotbollsspel.

När vi tittar på statistiken framträder tydliga skillnader i hur lagen bygger sitt spel. APS Bomet har en genomsnittlig målskillnad där de gjort 1,3 mål per match och släppt in endast 0,4 mål. Detta är exceptionellt lågt för ett lag som spelar i toppen av tabellen och förklarar varför de har så många clean sheets — hela sextio procent av deras matcher har slutat utan att de släppt in mål. BTTS-procenten ligger bara på trettio procent, vilket bekräftar att många av deras matcher blir lågmällda eller slutar med nollor för ett av lagen. Deras försvar är solidt och disciplinerat, vilket gör dem svårslagna men kanske inte särskilt målfarliga när de står inför ett tufft försvar.

Murang'a SEAL presenterar en helt annan profil med högre volym i spelet. De gör i genomsnitt 1,8 mål per match men släpper in lika många, nämligen 1,6 mål per match. Detta leder till att deras BTTS-procent är hög vid sjuttio procent, vilket innebär att det är mycket sannolikt att båda lagen gör mål i denna matchup också. Med endast tjugo procent clean sheets är Murang'a SEALs försvar mer öppet än APS Bomens. När man jämför formkurvan rent statistiskt hamnar APS Bomet på fyrtio procent jämfört med Murang'a SEALs sextio procent för deras senaste prestationer. APS Bomet kommer sannolikt att försöka hålla spelet kompakt och utnyttja defensiva misstag från gästerna, medan Murang'a SEAL kommer att pressa högt och söka mål genom snabb omställning.

Taktisk uppställning och spelstil i mötet mellan APS Bomet och Murang'a SEAL

I den femte omgången av KFK Premier League väntas APS Bomet och Murang'a SEAL mötas på planen, där båda lagen inleder med en spelsituation som präglas av taktisk försiktighet men också tydliga offensiva mönster. APS Bomet, som ligger på sjätte plats i tabellen med fem poäng efter fyra spelade matcher, har inlett säsongen med en form som speglar en lagorganisation som prioriterar stabilitet framför risktagande. Med en balanserad vinst, två oavgjort och ett nederlag har laget visat att de kan hantera pressen i matcher som slutat oavgjort, vilket tyder på att de är välorganiserade defensivt men kanske saknar den avgörande kanten i det sista spelet. Deras senaste matcher har sett ut så här: WDLD. Detta mönster indikerar att laget är svåra att besegra men har haft svårt att vinna matcher de leder eller som står på slutet. Deras förmåga att hålla rent mål är en styrka, men deras oförmåga att göra mål kan vara ett problem mot starka motståndare.

Murang'a SEAL, å andra sidan, befinner sig på tredje plats med sex poäng efter fyra matcher. Deras form WLWL visar att de har haft svårt att hitta kontinuitet i sina prestationer, men de har ändå lyckats vinna två matcher och förlora två. Deras försvarslinje har släppt in fyra mål, vilket indikerar att de kan vara sårbara mot snabba anfall. Deras största styrka ligger i deras förmåga att skapa mål under den andra halvleken, särskilt mellan 61-75 minuter, då de har gjort hälften av sina mål under denna period. Detta tyder på att laget har bra kondition och taktisk disciplin som ger dem en fördel när matcherna blir mer fysiska och mentalt utmattande för motståndarna.

Både APS Bomet och Murang'a SEAL har haft fyra dagars vila innan matchen, vilket bör ge dem tillräckligt med energi för att prestera på hög nivå. Matchen spelas söndag den 1 november 2026 klockan 13:00 (lokal tid). Bet365 anger odds på 2.2 för APS Bomet vinst, 3 för oavgjort och 3.1 för Murang'a SEAL vinst i 1X2-marknaden. Det kommer vara intressant att se hur lagen anpassar sina taktiker baserat på dessa odds och hur de hanterar pressen under matchens gång.

Mötet mellan APS Bomet och Murang'a SEAL i historiken

När vi vänder blicken mot de senaste mötena mellan APS Bomet och Murang'a SEAL ser vi en spännande och jämn historik som präglas av målskyltar och varierande resultat. De fyra senaste uppgöringarna har levererat en genomsnittlig målsiffra på 2,5 mål per match, vilket indikerar att dessa lag ofta levererar underhållande fotboll när de möts. En tydlig trend som framträder ur datamaterialet är att båda lagen har gjort mål i 75 procent av de senaste uppgörelserna, vilket pekar på att BTTS-marknaden har varit en stabil spelare i dessa konfrontationer. Det är inte ovanligt att båda sidorna hittar nätmaskerna, och detta mönster bör beaktas noggrant vid bedömningen av framtida utfall.

I detalj ser vi att Murang'a SEAL har haft övertaget i de två senaste uppgörelserna. Den 1 februari 2026 besegrade Murang'a SEAL APS Bomet med siffrorna 2-1 hemma på egen plan, en seger som bekräftade lagets form under hösten. Innan dess, den 28 september 2025, vann Murang'a SEAL också med 2-0 borta mot APS Bomet. Dessa två raka segrar för Murang'a SEAL visar på en viss dominans i det senare skedet av deras möten. Däremot var det inte alltid så ensidigt; den 24 juli 2022 slutade matchen på APS Bomet hemma med ett oavgjort resultat på 1-1, vilket visade att hemmalaget kan vara svårslaget även när det inte vinner.

Vid det första registrerade mötet den 5 februari 2022 vann APS Bomet med 2-1 borta mot Murang'a SEAL. Sammanlagt har APS Bomet vunnit en gång, spelat oavgjort en gång och förlorat två gånger mot Murang'a SEAL under denna lilla period. Detta ger en bild av ett par där formen kan svänga snabbt. Med tanke på att de två senaste matcherna har avgjorts till favorablernas fördel och att målskyttet varit konsekvent högt, är det tydligt att dessa lag inte räddar sig för att gå framåt. Statistiken kring antal mål och både-lag-gör-mål-trenderna är centrala faktorer när man analyserar hur dessa lag kommer att mötas nästa gång.

Prognos och bästa spel: APS Bomet mot Murang'a SEAL

I den femte omgången av FKF Premier League i Kenya väntas APS Bomet möta Murang'a SEAL på hemmaplan. Matchen spelas söndagen den 1 november 2026 och det är en konflikt som bjuder på intressanta dynamiker mellan lagen. APS Bomet ligger just nu på en sjätteplats i tabellen med fem poäng, efter att ha vunnit en match, spelat oavgjort två gånger och förlorat en. Murang'a SEAL befinner sig på en tredje plats med sex poäng, där de har vunnit två matcher och förlorat två stycken utan några oavgjorda resultat. Denna statistik visar att båda lagen har haft en jämn form hittills, men Murang'a SEAL har lyckats samla på sig en poäng mer än sina motståndare trots att de spelat lika många matcher. Hemmalaget har visat att de kan ta poäng mot starka motståndare genom sina oavgjorda resultat, medan bortalaget har visat en större vilja att vinna men också en benägenhet att tappa poäng vid förluster.

När vi tittar på odds för matchen ser vi att APS Bomet är favoriter till oddset 2,20 hos vissa bookmakers, medan Murang'a SEAL ligger på 2,99. Oavgjort ligger på 3,00. Den implicita sannolikheten för en hemmaseger är cirka 40,5 procent, vilket indikerar att markaden ser APS Bomet som ett litet storfavoritlag i denna konflikt. Det bästa oddset för hemmalaget är 2,28 hos Dafabet, vilket ger ett värde för dem som vill satsa på hemmamålskyttarna. För bortalaget är det bästa oddset 3,10 hos Bet365, vilket kan vara attraktivt om man tror på en överraskning eller om man vill ha högre avkastning vid en eventuell bortaseger. Oavgjortoddset ligger högst hos Dafabet med 3,10, vilket kan vara ett bra alternativ om man tror att matchen kommer att bli tight och slutresultatet blir lika.

Vår analys pekar på att APS Bomet har chansen att vinna matchen med en konfidensnivå på 41 procent för utfallet 1X2. Detta baseras på deras placering i tabellen och deras form de senaste matcherna. Vi tror också att totala antalet mål kommer att ligga under 2,5 mål med en konfidensnivå på 60 procent. Detta beror på att båda lagen har haft blandade resultat och inte alltid har varit målskytteeffektiva i alla matcher. Dessutom tror vi inte att båda lagen kommer att göra mål (BTTS: nej) med en konfidensnivå på 53 procent. Detta stöds av deras historik där de inte alltid har lyckats nätas i varje match.

Dubbelchansen (DC) för hemmalaget eller oavgjort (1X) är ett säkrare alternativ med en konfidensnivå på 35 procent. Detta innebär att vi tror att APS Bomet antingen vinner eller spelar oavgjort mot Murang'a SEAL. Med tanke på hemmafördelen och APS Bometers placering i tabellen är detta ett rimligt antagande. Vi rekommenderar spelare att vara försiktiga med sina satsningar och välja det alternativ som passar deras riskprofil bäst. Att titta på odds från olika bookmakers kan hjälpa dig att hitta det bästa värdet för dina spel.

Extra marknader för APS Bomet mot Murang'a SEAL

Uttöver huvudmarknaderna visar vår modell på intressanta värden i specialmarknader för matchdagens femte omgång i FKF Premier League. När APS Bomet möter Murang'a SEAL på söndag den 1 november 2026 väntas en tuff och jämn duell. Vår analys pekar mot att APS Bomet har en liten fördel, vilket speglas i Asiatisk handikapp-marknaden där vi rekommenderar ett spel på APS Bomet -0.25 till odds 1.88 med en konfidens på 53 procent. Detta val bygger på att hemmalaget har visat stabilitet och nu ska försöka ta sig upp i tabellen mot ett Murang'a SEAL som har vunnit två matcher men också förlorat två, vilket skapar en öppen men fysisk kamp där små marginaler avgör.

Vidare ser vi en hög sannolikhet för att första halvlek slutar oavgjort, vilket ger odds 1.90 med en konfidens på 46 procent. Detta stämmer väl överens med den förväntade matchbilden där båda lagen kommer att vara försiktiga i inledningen. Den mest sannolika exakta resultatmarknaden (Korrekt resultat) pekar på 1:0 till APS Bomet, med odds 4.10 och en konfidens på 24 procent. Denna kombination av HT/HS-resultatet (oavgjort/hemma) och Korrekt resultat skapar en logisk helhet där spelet vilar på att hemmalaget kontrollerar tempot och skapar de avgörande chanserna under andra halvlek.

Sammanfattning och rekommenderat spel: APS Bomet mot Murang'a SEAL

I Matchday 5 möts APS Bomet och Murang'a SEAL i FKF Premier League. APS Bomet ligger på sjätte plats med fem poäng efter en form som präglas av jämnhet, medan Murang'a SEAL har sex poäng och ligger på tredje plats. Båda lagen har visat tecken på att kunna hålla nollan, vilket talar för ett lågmält måltempo. Vår analys pekar på att APS Bomet har en fördel som hemmalag, vilket stöds av odds från bookmaker. Vi rekommenderar att satsa på 1X2-marknaden med APS Bomet som vinnare, samt under 2.5 mål i matchen.

Den kombinerade analysen av lagens senaste prestationer och deras förmåga att släppa in få mål gör att vi ser en hög sannolikhet för att matchen slutar med under tre mål. Dessutom är det troligt att båda lagen inte kommer att göra mål var sitt, vilket gör BTTS till ett osäkert alternativ. Vi tror att APS Bomet kan utnyttja hemmaplanen för att sägra sig tre poäng, medan Murang'a SEAL kan ha svårt att bryta igenom försvarsmuren. Denna bedömning baseras på lagens nuvarande form och historik i liknande matcher.

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.55 · 60%
Bästa VärdeAPS BometMatchresultat (1X2)@2.07 · 41%
Våra tips: APS Bomet mot Murang'a SEAL — APS Bomet — Vinst (41%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner APS Bomet vs Murang'a SEAL?
Vår modell förutspår APS Bomet med 41% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Hur många mål i APS Bomet vs Murang'a SEAL?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (60% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i APS Bomet vs Murang'a SEAL?
Båda lagen gör mål: Nej (53% säkerhet).
Är dubbelchans 1X ett bra spel för APS Bomet vs Murang'a SEAL?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 35% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Vad är bästa spelet för APS Bomet vs Murang'a SEAL?
Vår främsta rekommendation är Under 2.5 med 60% säkerhet.
När och var spelas APS Bomet vs Murang'a SEAL?
APS Bomet vs Murang'a SEAL spelas den 1 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

APS Bomet
OOFOV
10Spelade
6Vinster
3Oavgjorda
1Förluster
Poäng/Match2.1
Vinst %60%
Mål/Match1.7
Snittmål1.3
SnittInsläpp0.4
Båda Mål30%
Hållna nollor60%
Missade20%

Nya Matcher

28 okt.Vmot 3K3-0
25 okt.Oborta Nairobi United1-1
17 okt.Fmot GOR Mahia0-1
10 okt.Oborta Mathare United0-0
31 majOborta Tusker1-1
Murang'a SEAL
VFVFV
10Spelade
5Vinster
0Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match1.5
Vinst %50%
Mål/Match3.4
Snittmål1.8
SnittInsläpp1.6
Båda Mål70%
Hållna nollor20%
Missade10%

Nya Matcher

28 okt.Vmot Nairobi United3-2
25 okt.Fborta 3K1-2
18 okt.Vmot Posta Rangers FC5-1
13 okt.Fborta GOR Mahia2-4
31 majVmot Mara Sugar2-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher4
Snittmål2.5
Båda Mål75%
Över 2.5 Mål50%
Över 1.5 Mål100%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
APS Bomet41 per match
Murang'a SEAL61.5 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
APS Bomet0 (0%)
Murang'a SEAL1 (25%)
1 feb. 2026FKF Premier LeagueMurang'a SEAL2-1APS Bomet
28 sep. 2025FKF Premier LeagueAPS Bomet0-2Murang'a SEAL
24 juli 2022SuperligaAPS Bomet1-1Murang'a SEAL
5 feb. 2022SuperligaMurang'a SEAL1-2APS Bomet

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se