KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 5

AFC Leoparderna vs Homeboyz Speltips och Betting

Våra tips: Oavgjort (45%); Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
90%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

10%
45%
45%
AFC LeopardernaOavgjortHomeboyz
Resultat
Homeboyz
45%
Båda gör mål
Nej
62%
Dubbel chans
Oavgjort/Borta
90%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
14 min läsning

Söndagen den 1 november bjuder på en intressant konfrontation i FKF Premier League när AFC Leoparderna tar emot Homeboyz. Matchen spelas klockan 12:00 (CET, Stockholm tid) och det är matchdag 5 som står på programmet. Båda lagen har visat tecken på att de kan prestera bra, men det är oklart hur de k...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

AFC Leoparderna5
6Oavgjorda
7Homeboyz
2.17Snittmål
44%Båda Mål
44%Över 2.5
16 maj 2026Homeboyz1-2AFC Leoparderna
4 jan. 2026AFC Leoparderna0-1Homeboyz
5 apr. 2025AFC Leoparderna1-2Homeboyz
7 dec. 2024Homeboyz1-1AFC Leoparderna
18 feb. 2024Homeboyz0-0AFC Leoparderna
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
AFC Leoparderna vs Homeboyz — matchtips och förhandstitt
AFC Leoparderna
FOVOO
Senaste formmot
Homeboyz
OOVOF

Matchdag 5: AFC Leoparderna väntar Homeboyz i spännande möte

Söndagen den 1 november bjuder på en intressant konfrontation i FKF Premier League när AFC Leoparderna tar emot Homeboyz. Matchen spelas klockan 12:00 (CET, Stockholm tid) och det är matchdag 5 som står på programmet. Båda lagen har visat tecken på att de kan prestera bra, men det är oklart hur de kommer att ställa upp. AFC Leoparderna ligger på fjärde plats med fem poäng efter en seger, två oavgjort och noll förluster. Homeboyz är placerade på sjätte plats med fyra poäng efter en seger, ett oavgjort och noll förluster.

Båda lagen har haft fyra dagars vila innan matchen, vilket kan påverka hur de väljer att sätta upp sina lag. AFC Leoparderna spelar igen om noll dagar, vilket innebär att de kan välja att vila ut några nyckelspelare för att vara fräscha inför nästa match. Samma sak gäller för Homeboyz som också spelar igen om noll dagar. Detta skapar en intressant dynamik där båda tränarna kan välja att prioritera olika spelare baserat på framtida matcher.

Vi förväntar oss en taktisk duell där båda lagen försöker kontrollera spelet från början. AFC Leopardernas form under de senaste matcherna har varit blandad med en vinst, två oavgjort och inga förluster, vilket visar på en stabil men kanske lite defensiv inställning. Homeboyz har också visat god form med en seger och ett oavgjort utan förluster hittills. Vi ser fram emot en spännande kamp där båda lagen vill ta tre poäng hem till sig.

Taktisk analys: AFC Leoparderna mot Homeboyz – System och upplägg

I den femte omgången av KFK Premier League väntas AFC Leoparderna möta Homeboyz på en match som lovar bli en taktisk duell mellan två lag som ännu inte har lämnat några mål i kassen. Båda lagen inleder säsongen med noll gjorda och noll släpta mål, vilket pekar på att defensiv stabilitet och försiktig spelupplägg kommer att vara avgörande för hur spelet utvecklas. AFC Leoparderna, som ligger på fjärde plats med fem poäng efter en vinst och två oavgjort, har visat tecken på att de prioriterar strukturen framför offensiv risktagning i de första matcherna. Med fyra dagars vila efter sina senaste matcher kan laget ha haft tid att fokusera på detaljer i försvarsspelet, men risken för rotation finns eftersom de spelar igen om noll dagar. Detta kan leda till att nyckelspelare får vila, vilket potentiellt påverkar lagets dynamik och samspel under matchens gång.

Homeboyz, placerade på sjätte plats med fyra poäng (en vinst, ett oavgjort), delar liknande egenskaper med sin motståndare när det gäller målskörden. Att båda lagen har noll clean sheets hittills är intressant, eftersom det tyder på att försvarslinjenarna ännu inte har fått ordning på sin samordning eller att målvakterna ännu inte har stängt igen dörren helt. Spelstilen hos båda lagen verkar vara präglad av tålmodighet, där man väntar på rätt läge snarare än att storma framåt från start. Med lika mycket vilodag (fyra dagar) för båda lagen är det ingen tydlig fysisk fördel för någotdera laget, vilket bör gynna det lag som har bäst taktisk disciplin och anpassningsförmåga under matchens lopp.

Taktiskt sett är det sannolikt att vi ser ett lågt speltempo med fokus på mittfältet och bollar över marken snarare än snabba genomspel genom kanterna. AFC Leopardernas form (DWD) visar att de kan hålla emot motståndare men kanske saknar den avgörande sparken i sista tredjedelen just nu. Homeboyz har visat förmåga att vinna matcher men också släppa in poäng genom oavgjort, vilket indikerar en balanserad men kanske lite passiv approach mot starka motståndare. Uppställningen kommer sannolikt att vara kompakt för att minimera utrymmet mellan linjerna, och små marginaler i kontringar eller fasta situationer kan avgöra vem som tar hem segern i denna första omgångens spännande möte.

Formanalys: Hur AFC Leoparderna och Homeboyz anländer till Matchday 5

Innan den kommande duellen i FKF Premier League väger vi noggrant in hur de två lagen har presterat under de senaste matcherna för att förstå deras nuvarande form och potentiella utgång. AFC Leoparderna befinner sig just nu på en fjärde plats i tabellen med fem poäng, en position som speglar en stabil men kanske lite trög start på säsongen. Med en balanserad vinststatistik på en seger, tre oavgjort och tre förluster över tio spelade matcher visar Leoparderna att de är ett lag som sällan tappar helt greppet, men som också har svårt att avgöra matcher på övertid. Deras senaste resultat visar tydligt mönstret av låga målsiffror och defensivt spel. I de två senaste matcherna mot Mara Sugar och Shabana slutade det med 0-0, vilket bekräftar att laget har svårt att bryta igenom mot organiserade försvarsspel. Detta mönster av nollor fortsätter även om man tittar på bortamötet mot Kenya Police där de vann med 2-1, samt hemmamötet mot Bandari som också slutade 0-0. Den enda förlusten i den senaste serien kom mot Bidco United med siffrorna 1-2, vilket indikerar att när Leoparderna släpper in mål kan det bli problematiskt för dem att hämta upp underläge.

Det är värt att notera att AFC Leopardernas defensiv är en av de starkaste aspekterna i deras spel just nu. Med ett genomsnitt på endast 0,8 insläppta mål per match och fyra clean sheets under de senaste tio omgångarna har laget visat på en disciplin som många motståndare kommer att behöva respektera. Att ha hållit nollan i fyra av tio matcher innebär att försvarsspelet är strukturerat och samordnat. Samtidigt har anfallslinjen inte levererat samma konsekvens, med ett genomsnitt på bara ett mål per match. Deras förmåga att vinna matcher verkar alltså bero mer på att hålla nollan än att överväldiga motståndaren med måltendens. Deras BTTS-statistik ligger på 50 procent, vilket betyder att båda lagen gör mål i varannan match, men den senaste trenden med två raka nollor tyder på att det kan vara dags för ett mål igen eller fortsatt sparsmakad målskörd.

På andra sidan myntet står Homeboyz som ligger på en sjätte plats med fyra poäng efter samma antal spelade matcher (tio). Deras formkurva ser ut som LDWDD, vilket ger en bild av ett lag som har haft svårt att hitta stabilitet men som ändå lyckats plocka poäng genom oavgjort och några viktiga segrar. Homeboyz har ett genomsnitt på 0,7 gjorda mål och 1,1 insläppta mål per match, vilket pekar på ett lag som ofta hamnar i underläge eller har svårt att avgöra matcher när det gäller ordentligt. Deras senaste resultat visar en blandning av prestationer: en förlust mot GOR Mahia med 0-1 följd av ett oavgjort mot Ulinzi Stars (1-1). Innan dess vann de borta mot Mombasa Elite med 1-0, vilket var en viktig seger för moralen och tabellplaceringen.

Homeboyz har även visat tecken på offensiv kapacitet i sina tidigare matcher denna säsong genom oavgjorda resultat mot Polis (1-1) och Kariobangi Sharks (2-2). Siffran 2-2 borta mot Kariobangi Sharks är särskilt intressant eftersom den visar att laget kan delta i målsnåla eller målfyllda scenerier när det väl öppnar upp sig. Men statistiken för clean sheets ligger bara vid tio procent jämfört med Leopardernas fyrtio procent, vilket indikerar att Homeboyz försvarslinje är mer öppen för mål. När man jämför formen mellan de två lagen ser man en likhet i poängutdelning men stora skillnader i stabilitet. AFC Leopardernas förmåga att hålla nollan gör dem till ett svårslaget motstånd för Homeboyz, vars försvar ibland läcker in mål från enkla situationer eller kontringar. I detta upplägg där Matchday 5 avgörs kommer det sannolikt handla om vem som klarar av att hantera pressen bäst utan att ge ifrån sig enkla chanser.

När AFC Leoparderna och Homeboyz möttes senast

Historiken mellan AFC Leoparderna och Homeboyz har präglats av en jämnhet som gör matcher mellan dessa lag särskilt svåra att förutsäga. Under de senaste 18 upplagorna av mötet har hemmalaget vunnit fem gånger, medan det har blivit sex oavgjorda resultat och sju segrar till bortabollen. Detta ger en bild av en konkurrens där ingen av parterna kan kalla sig själv som tydlig favorit i längden, vilket ofta leder till spännande och fysiskt krävande dueller. Den genomsnittliga målsiffran i dessa möten ligger på 2,17 mål per match, vilket indikerar att det inte handlar om målfulla spektakel varje gång, men snarare om taktiska strider där varje mål är väl värt besväret.

En intressant aspekt att notera är frekvensen av mål från båda lagen. I 44 procent av de senaste mötena har båda lagen gjort mål, vilket betyder att det i mer än varannat fall har varit ett mål från respektive lag. Detta stödjer ofta spel på BTTS-marknaden när dessa två lag ställs mot varandra. De senaste resultaten visar en tydlig rörelse: i det allra senaste mötet den 16 maj 2026 vann AFC Leoparderna med 2-1 borta hos Homeboyz. Innan dess hade Homeboyz vunnit med 1-0 hemma i januari 2026, och innan dess vann Homeboyz med 2-1 borta i april 2025. Denna utveckling visar att hemmafördelen inte är absolut när dessa två möts.

Tidigare resultat inkluderar även oavgjorda slutresultat som 1-1 i december 2024 och 0-0 i februari 2024, vilket bekräftar att nollor och låga målsiffror också är en del av historiken. När man analyserar detta för bettingmarknaden Korrekt resultat, ser man att exakta resultat kan variera kraftigt mellan nollmölle och tremålssegrar. För Dubbel chans-spelare kan det vara värt att överväga både hemmaseger eller oavgjort samt borta eller oavgjort beroende på vilken arena matchen spelas på, då historiken varierar beroende på vem som bär hemmalagsfördelen. O/U-linjen ligger ofta nära den genomsnittliga målsiffran på 2,17, vilket gör gränsen för Över/Under mål-tio till en kritisk punkt för analytiker som söker värde.

Spelanalys och förväntningar inför AFC Leoparderna mot Homeboyz

I den femte omgången av KENYAS högsta division, FKF Premier League, väntas AFC Leoparderna möta Homeboyz på hemmaplan. Det är en match som lovar bli intressant ur ett statistiskt perspektiv, där tabellplaceringarna och de senaste resultaten pekar på en jämn konfrontation. AFC Leoparderna ligger just nu på fjärde plats med fem poäng, en position som vilar på en vinst, två oavgjorda resultat och noll förluster. Hemmalaget har alltså visat på en stabil grund och har inte tappat någon poäng ännu i säsongens inledning. Deras motståndare, Homeboyz, befinner sig på en sjätte plats med fyra poäng. Även här ser statistiken ut att vara mycket likartad med en vinst, ett oavgjort resultat och inga förluster registrerade hittills. Att båda lagen kommer till matchen med oförstörda nollor i sina rader ger en tydlig bild av att vi står inför två lag som är svåra att besegra men kanske inte helt dominanta i offensiven.

När vi tittar på modellernas sannolikhetsberäkningar för denna konfrontation framträder en tydlig tendens mot ett jämnt spel. Modellen anger en hemmavinstsannolikhet på endast tio procent, medan både oavgjort och bortavinst delas lika mellan sig med fyrtiofem procent vardera. Detta indikerar starkt att bortalaget har en lika stor chans att ta hela segern som hemmalaget, trots att det är hemma. Den höga sannolikheten för oavgjort sammanfaller väl med den statistik vi ser från de första fem omgångarna där båda lagen har visat förmågan att hålla nollan eller åtminstone inte släppa in många mål. Vi förväntar oss alltså ett taktiskt spel där båda lagen försöker undvika att ge ifrån sig lätta målchanser snarare än att öppna upp helt för ett målfestspel.

Vår analys pekar också mot att både lag kommer att göra mål (BTTS) är mindre sannolikt än vad man kanske skulle tro utifrån tabellplaceringarna. Vår prediktion för BTTS är nej med en konfidensnivå på sextiotvå procent. Detta stöds av det faktum att båda lagen har noll förluster men också begränsade vinster, vilket ofta tyder på försvarsspel eller bristande avslutsskicklighet snarare än offensiv överlägsenhet. En annan stark marknad här är dubbelchans (DC). Här pekar allt mot alternativet X2, det vill säga att Homeboyz antingen vinner eller spelar oavgjort. Med en konfidensnivå på nittio procent är detta vår mest säkra gissning för matchen. Att bortalaget har samma sannolikhet för vinst som oavgjort gör X2 till ett mycket attraktivt alternativ för de som söker stabilitet i sin spelstrategi.

Sammanfattningsvis väntas matchen mellan AFC Leoparderna och Homeboyz bli tight och taktisk. Med ingen bookmaker odds publicerade än kan vi inte tala om specifika värden eller marginaler från bolagen just nu, men modellens siffror ger oss goda skäl att tro på ett uddamål eller bortaseger. Vi rekommenderar därför fokus på marknader som gynnar Homeboyz eller ett jämnt slutresultat. Den låga sannolikheten för hemmavinst combined with the high confidence in X2 makes this a compelling scenario for bettors looking to back the away side or the draw. Vi ser fram emot att se hur lagen tar sig an varandra i den femte omgången.

Slutsats: Homeboyz har fördelen i matchresultatet

I den här matchen mellan AFC Leoparderna och Homeboyz pekar analysen mot att gästerna från Homeboyz är de starkaste kandidaterna till segern. Med en konfidensnivå på 45% för matchresultatet ser vi en tydlig trend där bortalaget har förutsättningarna att ta poäng. Vår huvudprognos för 1X2-marknaden ligger alltså på en bortaseger, vilket stöds av lagens nuvarande form och placering i tabellen. AFC Leoparderna ligger på fjärde plats med fem poäng efter en inledning med en seger och två oavgjort, medan Homeboyz befinner sig på sjätte plats med fyra poäng efter en seger och ett oavgjort resultat. Båda lagen har vunnit en match och spelat oavgjort i sin andra, vilket indikerar att båda har visat stabilitet men också att det kan vara svårt att säkra tre poäng mot jämnade motståndare.

Vårt mest säkra kort är dock dubbelchansen X2, som vi bedömer med en hög konfidens på 90%. Detta innebär att vi förväntar oss att Homeboyz antingen vinner eller spelar oavgjort mot AFC Leoparderna. Dessutom lutar vi åt att båda lagen inte gör mål (BTTS: no) med 62% konfidens, vilket tyder på att försvarsspelet kan vara avgörande och att målskyttet kanske inte blir särskilt högt. Matchen spelas på söndag den 1 november 2026 i FKF Premier League under matchdag 5. Vi rekommenderar spelare att fokusera på dubbelchansen X2 som det mest stabila valet, medan matchresultatet ger lite mer risk men också högre potential utbetalning.

Våra tips: AFC Leoparderna mot Homeboyz — Oavgjort (45%); Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner AFC Leoparderna vs Homeboyz?
Vår modell förutspår Homeboyz med 45% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Gör båda lagen mål i AFC Leoparderna vs Homeboyz?
Båda lagen gör mål: Nej (62% säkerhet).
Är dubbelchans X2 ett bra spel för AFC Leoparderna vs Homeboyz?
Vårt dubbelchans-tips är X2 med 90% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
När och var spelas AFC Leoparderna vs Homeboyz?
AFC Leoparderna vs Homeboyz spelas den 1 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

AFC Leoparderna
FOVOO
10Spelade
4Vinster
3Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.5
Vinst %40%
Mål/Match1.8
Snittmål1
SnittInsläpp0.8
Båda Mål50%
Hållna nollor40%
Missade40%

Nya Matcher

28 okt.Oborta Mara Sugar0-0
25 okt.Omot Shabana0-0
20 okt.Vborta Kenya Police2-1
14 okt.Omot Bandari0-0
31 majFmot Bidco United1-2
Homeboyz
OOVOF
10Spelade
1Vinster
4Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match0.7
Vinst %10%
Mål/Match1.8
Snittmål0.7
SnittInsläpp1.1
Båda Mål50%
Hållna nollor10%
Missade40%

Nya Matcher

28 okt.Fmot GOR Mahia0-1
18 okt.Omot Ulinzi Stars1-1
14 okt.Vborta Mombasa Elite1-0
31 majOborta Polis1-1
23 majOborta Kariobangi Sharks2-2

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher18
Snittmål2.17
Båda Mål44%
Över 2.5 Mål44%
Över 1.5 Mål72%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
AFC Leoparderna170.94 per match
Homeboyz221.22 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
AFC Leoparderna5 (28%)
Homeboyz8 (44%)
16 maj 2026FKF Premier LeagueHomeboyz1-2AFC Leoparderna
4 jan. 2026FKF Premier LeagueAFC Leoparderna0-1Homeboyz
5 apr. 2025FKF Premier LeagueAFC Leoparderna1-2Homeboyz
7 dec. 2024FKF Premier LeagueHomeboyz1-1AFC Leoparderna
18 feb. 2024FKF Premier LeagueHomeboyz0-0AFC Leoparderna
17 dec. 2023FKF Premier LeagueAFC Leoparderna2-0Homeboyz
16 apr. 2023FKF Premier LeagueHomeboyz2-0AFC Leoparderna
21 dec. 2022FKF Premier LeagueAFC Leoparderna0-0Homeboyz
29 maj 2022FKF Premier LeagueHomeboyz0-2AFC Leoparderna
29 dec. 2021FKF Premier LeagueAFC Leoparderna2-2Homeboyz
22 aug. 2021FKF Premier LeagueAFC Leoparderna2-3Homeboyz
28 feb. 2021FKF Premier LeagueHomeboyz1-2AFC Leoparderna
1 sep. 2019FKF Premier LeagueHomeboyz1-0AFC Leoparderna
10 apr. 2019FKF Premier LeagueAFC Leoparderna1-1Homeboyz
15 dec. 2018FKF Premier LeagueHomeboyz3-0AFC Leoparderna
1 juli 2018FKF Premier LeagueHomeboyz3-0AFC Leoparderna
18 mars 2018FKF Premier LeagueAFC Leoparderna2-1Homeboyz
17 sep. 2017FKF Premier LeagueAFC Leoparderna0-0Homeboyz

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se