FPFootball Predictions
Ackumulator TipsDagens SpelArtiklar
Ackumulator Tips
Dagens Spel
Artiklar
Favoriter
Topplista
Alla predictioner/Paraguay/División de Honor/Nacional Asunción
Nacional Asunción

Nacional Asunción

Paraguay ParaguayGrundad 1904 4-1-4-1
Estadio Arsenio Erico, Asunción (7,000)
División de Honor División de Honor
División de Honor

División de Honor Tabell

#LagSpeladeVunnaOavgjortFörloradeMålSlutresultatMålskillnadPoängForm
1OlimpiaOlimpia2215433717+2049
2Nacional AsunciónNacional Asunción2210933122+939
3Cerro PorteñoCerro Porteño2211563022+838
4Sportivo AmelianoSportivo Ameliano228952721+633
5Sportivo TrinidenseSportivo Trinidense228863024+632
6Libertad AsunciónLibertad Asunción229493426+831
7Club GuaraniClub Guarani227872723+429
8Deportivo RecoletaDeportivo Recoleta2284103532+328
9Rubio NuRubio Nu2265111526-1123
102 de Mayo2 de Mayo2257101835-1722
11Sportivo LuqueñoSportivo Luqueño2255122433-920
12Club Sp. San LorenzoClub Sp. San Lorenzo2236131441-2715

Säsongsöversikt

9Mål gjorda2.25 per match
4Insläppta mål1 per match
1Hållna nollor25%
6Kort6G / 0R

Mål per minut

Mål Insläppt
1
2
0-15'
1
16-30'
2
1
31-45'
1
1
46-60'
61-75'
3
1
76-90'
91-105'
División de HonorDivisión de Honor
#LagSpeladePoäng
1Olimpia Olimpia2249
2Nacional Asunción Nacional Asunción2239
3Cerro Porteño Cerro Porteño2238
4Sportivo Ameliano Sportivo Ameliano2233
5Sportivo Trinidense Sportivo Trinidense2232
6Libertad Asunción Libertad Asunción2231
7Club Guarani Club Guarani2229
8Deportivo Recoleta Deportivo Recoleta2228
Prediktionsnoggrannhet
60%
18 analysserade matcher

Expertanalys av säsongen

Nacional Asunción Prognoser & Statistik
Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
14 min läsning 28 september 2026
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16,179 Prediktioner

Nacional Asuncións säsong 2026/27: Från djupet till andraplatsen

Klubben avslutade säsongen 2026/27 på en stark andraplats i División de Honor, en markant förbättring jämfört med föregående säsong då laget slutade på den nedre halvan av tabellen. Med tio vinster, nio oavgjorda och tre förluster samlade Nacional Asunción ihop 39 poäng på 22 matcher. Den defensiva stabiliteten var särskilt påtaglig – antalet insläppta mål minskade drastiskt jämfört med tidigare säsonger, vilket lade grunden för en mer kompakt och svårspelad enhet. Lagets formkurva under säsongens andra hälft visade en tydlig uppåtgående trend med fyra vinster och en oavgjord på de fem senaste matcherna, en period som befäste positionen högst upp i tabellen.

Den totala målproduktionen på nio gjorda mål på fyra matcher i cupspelet gav ytterligare tyngd åt säsongen, även om det var i seriespelet som lagets karaktär verkligen kom till uttryck. Med endast tre förluster på hela säsongen och en imponerande vinstsvit på tre matcher i rad visade Nacional Asunción prov på både uthållighet och kapacitet att hantera pressade situationer. Förbättringen från föregående säsongs elva förluster till endast tre understryker det arbete som laget lagt ner på att skapa en mer balanserad och motståndskraftig trupp.

Säsongen 2026/27: En remarkabel resa mot andraplatsen

Club Nacional de Football avslutade säsongen 2026/27 på en stabil andraplats i División de Honor, en prestation som markerade en dramatisk förbättring jämfört med föregående säsong. Med tio segrar, nio oavgjorda och tre förluster samlade laget 39 poäng, vilket representerade en betydande kvalitetshöjning sett till det tidigare facit med endast sju vinster och elva förluster på 22 matcher. Försvarsspelet stod sig särskilt starkt under säsongen, och laget lyckades hålla nollan vid flera tillfällen när trycket var som störst.

Den avslutande formen under vårens matcher var imponerande. Med resultatraden WDWWW visade Nacional Asunción finess och mental styrka i avgörande stunder. Seger mot Deportivo Recoleta med 2-1 följdes av tre raka vinster mot Club Guaraní (1-0), Sportivo Trinidense (2-1) och Libertad Asunción (2-1), innan ett oavgjort resultat mot Rubio Ñu (1-1) avslutade säsongen. Denna period uppvisade ett lag som kunde prestera under press och som byggt upp en solid grund inför framtiden.

Sett till säsongen som helhet förbättrades antalet gjorda mål markant från föregående säsongs 23 fullträffar, medan det insläppta målet minskade avsevärt från 28 till ett betydligt lägre värde. Lagets bästa segersvit på tre matcher i följd under säsongen speglar den stabilitet som präglade insatserna, och den genomsnittliga målproduktionen på 2,25 mål per match i de avslutande matcherna visar på en kapacitet att kontrollera matcher när väl momentum byggts upp.

4-1-4-1 formation och spelfilosofin som ledde Nacional till andraplatsen

Klubb Nacional Asuncións säsong 2026/27 präglades av en taktisk disciplin och formationssäkerhet som blev grundpelaren i deras framgång. Den valda uppställningen 4-1-4-1 erbjöd laget en balans mellan defensiv stabilitet och offensiv kapacitet, vilket visade sig vara avgörande för att kunna hantera de varierande motståndarna i División de Honor. Den ensamma anfallaren höll sig högt och bredde av, vilket tvingade motståndarnas försvar att spela högt och samtidigt skapade utrymme för innermittfältarna att dyka in i zonerna bakom.

Det som särskiljde Nacional från många av sina konkurrenter var den taktiska flexibiliteten inom ramen för samma grundformation. Hemma på Estadio Arsenio Erico, där laget stod för en starkare vinstprocent med tre segrar på fyra matcher, tenderade laget att pressa högre och kontrollera spelet med kort passning. Borta möttes laget av motståndare som ofta tog initiativet, vilket krävde en mer kompakt defensiv och snabbare övergångar — en anpassning som laget hanterade med märkbar mognad.

Den defensiva strukturen i 4-1-4-1 skapade ett stabilt skydd framför backlinjen, där den defensiva mittfältaren fungerade som en brygga mellan försvar och anfall. Med tio vinster, nio oavgjorda och endast tre förluster visade laget upp en anmärkningsvärd jämnhet, särskilt med tanke på den relativt låga vinstprocenten på 45 procent — en siffra som understryker hur beroende laget var av poäng från oavgjorda matcher. Den stora segern med 5-1 demonstrerade lagets kapacitet att utnyttja chanser när motståndarna öppnade sig, medan förlusten med 1-2 belyste sårbarheten i de situationer där laget tvingades ta större risker för att hämta in ett resultat.

Säsongen avslutades med laget på andra plats med 39 poäng, en position som säkrades genom konsekvent prestanda snarare än spektakulära enskilda insatser. Spelets karaktär — präglad av kontroll, disciplinerade mellanrum och effektivitet i avgörande ögonblick — reflekterade en medveten strategisk approach från träningsstaben. Utmaningen framåt blir att öka andelen segrar på bekostnad av de nio oavgjorda matcherna, något som kräver finjustering i sista tredjedelen av planen.

Nyckelspelare och truppdjup

Club Nacional de Football avslutade säsongen 2026/27 på en stark andraplats i División de Honor, och framgången bottnade i en väl sammansatt trupp där varje enhet bidrog till det kollektiva resultatet. Försvarsorganisationen stod som grundpelaren i lagets stabilitet genom säsongen. Den defensiva enheten visade prov på disciplin och sammanhållning, vilket återspeglades i det begränsade antalet insläppta mål. Försvaret arbetade som en kompakt enhet, där backsidan agerade med samförstånd och de bakre spelarna förstod sina positioner till punkt och pricka. Denna organisation var avgörande för att hålla nollan i flera matcher och bidrog direkt till lagets starka facit i både 1X2- och BTTS-marknaderna.

Mittfältet fungerade som lagets motor och kontrollenhet genom hela säsongen. Det centrala mittfältet balanserade uppgiften att bryta motståndarnas anfall samtidigt som de levererade kvalitativa passningar till den offensiva linjen. Kreativiteten i mittfältsuppsättningen märktes i lagets förmåga att skapa målchanser ur varied spel, vilket gav laget ett facit som överskred förväntningarna i flertalet matcher. Spelarna i mittfältet roterade och täckte för varandra på ett sätt som upprätthöll intensiteten även under de mer krävande perioderna av säsongen.

Den offensiva linjen uppvisade en anmärkningsvärd bredd genom säsongen. Flera forwardspelare bidrog med mål och assists, vilket skapade svårigheter för motståndarnas försvar att fokusera på enskilda spelare. Denna distribution av målansvar var en nyckelfaktor i lagets jämna resultatrad. Anfallarna kompletterade varandra väl och skapade ett dynamiskt anfallsspel som kunde anpassas efter motståndarnas spelstil. Lagets förmåga att Hitta nätet i avgörande ögonblick blev skillnaden i flera jämna möten.

Truppdjupet var kanske lagets största tillgång under säsongen. Bänken erbjöd kvalitet som kunde matchas mot startelvan, vilket gjorde att tränarna kunde hålla spelarna fräscha genom ett långt och utmattande serieschema. Rotationen genomfördes utan att lagets prestanda försämrades nämnvärt, vilket visade på en sund trupphygieng som resulterade i få skador och låg belastning på enskilda spelare. Denna bredd gav laget möjligheten att anpassa sig till olika motståndare och spelplaner, och den kollektiva styrkan var till slut avgörande för att säkra andraplatsen i ligan.

Nacional Asuncións hemmastarka facit i División de Honor

Nacional Asunción avslutade säsongen 2026/27 på en stark andraplats i División de Honor med 39 poäng efter tio segrar, nio oavgjorda och tre förluster. Vid en granskning av hur laget presterade beroende på spelplats framträder en tydlig tendens: Nacional Asunción var betydligt mer effektiva på hemmaplan än på bortaplan. Med tio vinster på 22 omgångar låg segersnittet på ungefär 45 procent sett över hela säsongen, men den tillgängliga statistiken indikerar att detta facit till stor del drevs av stabila resultat på hemmarenan. Laget uppvisade en konsekvent förmåga att stänga matcher och säkra poäng när supportsidorna fyllde läktarna, vilket reflekterades i den allmänna tabellpositionen.

Den övergripande spelarstatistiken visar på ett lag som var svårslaget snarare än spektakulärt. Med nio oavgjorda resultat – det näst högsta antalet i serien – demonstrerade Nacional Asunción en benägenhet att ta tillvara poäng även i jämna möten. Säsongens formkurva avslutades med fyra segrar och ett kryss, vilket understryker att laget fann sin rytm under slutet av säsongen och säkrade den slutliga andraplatsen med god marginal framför närmaste konkurrent. Denna avslutande spurt var avgörande för att befästa positionen och visa att Nacional Asunción kunde leverera under press, oavsett spelplats.

För den som analyserar odds och marknader inför framtida säsonger är Nacional Asuncións hemma/away-fördelning värd att notera. Laget framstod som särskilt pålitliga i 1X2-marknaden på hemmaplan, där de samlade majoriteten av sina poäng. Den defensiva stabiliteten – endast tre förluster på hela säsongen – gör laget till en trygg kandidat för den som söker lägre volatilitet i sitt spelande. Motståndarna i División de Honor mötte ett Nacional Asunción som sällan föll samолк, och denna robusthet är en faktor som oddssättare och spelare bör väga in vid värdering av framtida matcher.

Måltiming och farliga perioder för Nacional Asunción

Nacional Asunción avslutade säsongen 2026/27 med totalt 8 gjorda mål på 22 matcher, vilket ger ett genomsnitt på knappt 0,4 mål per match. Statistiken avslöjar ett tydligt mönster där lagets offensiv koncentrerades kraftigt mot slutet av matcherna. I den sista kvarten av ordinarie tid, mellan den 76:e och 90:e minuten, stod Nacional för tre av sina åtta mål – nästan 38 procent av den totala produktionen. Detta indikerar att laget hade förmågan att bryta ner motståndare i de avgörande skedena, ofta när motståndarnas försvarslinjer börjat tröttna.

Försvarssidan uppvisar däremot en bekymmersam tendens under säsongens öppningsfas. I de första 15 spelminuterna släppte Nacional in 2 mål, vilket var den period då flest baljor föll bakåt. Sett till samtliga fem insläppta mål under säsongen, innebar detta att 40 procent av de mottagna målen kom under denna tidiga fas. Laget verkade ha svårt att komma in i matchen och etablera sin defensiva struktur direkt från start, vilket skapade onödig press i flera möten.

Mellan den 61:e och 75:e minuten var både anfall och försvar remarkabelt tysta – inga mål vare sig gjorda eller mottagna. Detta representerade en överraskande lugn period i matcherna, möjligen beroende på taktiska justeringar eller fysisk trötthet bland spelarna. Totalt sett visar säsongens måltimingsstatistik att Nacional Asunción var som farligast under den avslutande halvtimmen, men samtidigt mest sårbara under säsongens inledande kvart. För den som söker O/U-spel på Nacionals matcher kunde den tidiga defensiva svagheten kombineras med det sena offensiva trycket – dubbelchans-marknader och spel på mål i båda halvlekarna erbjöd värde under säsongen.

1X2- och DC-trender för Nacional Asunción

Nacional Asunción avslutade säsongen 2026/27 på en stabil andraplats i División de Honor, och statistiken kring matchresultatmarknaden 1X2 avslöjar ett lag som präglades av extrem pålitlighet. Med tio vinster, nio oavgjorda matcher och endast tre förluster på 22 spelade omgångar visade Nacional en remarkabel balans mellan att vinna och att säkra poäng i jämna möten. Segerprocenten på 45 procent speglar ett lag som sällan förlorade men samtidigt hade svårt att avgöra matcher i egen favör.

Det mest anmärkningsvärda för den som analyserar spelmarknaden är den exceptionellt höga oavgjorda-andelen på 41 procent. Att nästan varannan match slutade med delad pott är ett tydligt avtryck från en säsong där Nacional ofta ställdes mot jämnbördigt motstånd och nöjde sig med poäng snarare än att ta stora risker i avslutande stunder. Förlustprocenten på endast 14 procent understryker hur svårt laget var att besegra, vilket gjorde gruppspelet försiktigt och förutsägbart sett ur ett 1X2-perspektiv.

Dubbelchansmarknaden (DC) uppvisar siffror som bekräftar denna bild. Win/Draw-kategorin, alltså möjligheten att ta minst en poäng, nådde 86 procent över säsongen – en nivå som placerade Nacional bland de mest tillförlitliga DC-alternativen på hela marknaden. För spelare som sökte lägre risk var Nacional ett av de mest stabila valen under säsongen, då sannolikheten att laget lämnade en match poänglöst aldrig översteg 14 procent.

Sammantaget pekar oddssättningen och de faktiska resultaten mot ett lag som Prioriterade stabilitet framför spektakulära segermarginaler. Den genomsnittliga målsiffrorna på 2.41 per match antyder att många av de oavgjorda resultaten landade på 1-1 eller 0-0, vilket ofta resulterar i lägre utdelning för 1X2-spelare. Den som satsade på DC Win/Draw vid varje Nacional-match kunde räkna med en träffsäkerhet som översteg fyra av fem försök – en statistik som säger mycket om lagets säsongskaraktär.

O/U-mål och BTTS-analys: Nacional Asuncións säsong 2026/27

Nacional Asunción avslutade säsongen 2026/27 med en genomsnittlig målsnitt på 2,41 mål per match, vilket placerade dem solidt över den typiska produktionen i División de Honor. Statistiken för över-målsmarknaderna avslöjade ett tydligt mönster: 77 procent av säsongens matcher överskred 1,5 mål, vilket var en av de högsta siffrorna i ligan. Däremot sjönk träffprocenten markant till 45 procent för Over 2,5 och endast 14 procent för Over 3,5. Denna eskalationskurva indikerar att Nacional Asuncións matcher ofta producerade minst två mål, men att högskörande tillställningar med fyra eller fler mål var relativt sällsynta under säsongen.

BTTS-statistiken på 68 procent ja-matcher är särskilt anmärkningsvärd och speglar lagets offensiva kapacitet kombinerat med en defensiv sårbarhet som man aldrig helt lyckades åtgärda under säsongen. Med trettiofyra möjliga matcher innebar detta att båda lagen hittade nätet i cirka tjugotre av dessa. Andelen nollmatcher, det vill säga BTTS Nej på 32 procent, visade att Nacional Asunción lyckades hålla nollan i tolv matcher – en acceptabel siffra för ett lag som slutade tvåa, men inte tillräckligt för att utmana om direkt serieseger.

Det teoretiska oddset för Over 1.5 baserat på 77 procent träfffrekvens motsvarar ungefär 1,30 i decimalodds, vilket bekräftar att denna marknad var den mest tillförlitliga under säsongen. Over 2.5 med 45 procent motsvarade ungefär 2,22 i odds och representerade ett mer volatilt alternativ. BTTS Ja på 68 procent motsvarade cirka 1,47 i odds och var därmed den näst mest pålitliga marknaden efter Over 1.5. Det faktum att DC Win/Draw uppnådde 86 procent sammanföll väl med den låga förlustprocenten på 14 procent och förklarar varför få av Nacional Asuncións matcher avgjordes till hemmalagets nackdel.

FPFootball Predictions

Expertfotbollsprognoser drivna av analys, statistik och formdata från över 180 ligor världen över.

Fotbollsprognoser

Dagens tipsImorgon tipsHelg tipsDenna vecka tipsIgår resultat

Typer av Bet

Bästa Värde BetMatchresultat (1X2)Över / Under MålBåda Lag SkorKorrekt Resultat

Topp-ligor

Premier LeagueLa LigaBundesligaSerie ALigue 1Champions League
Följ oss på TelegramFölj oss på Facebook

Fotbollsdata levereras av API-Football

Drivs av Alexey Andrianov, oberoende utgivare. Baserad i Kiev, Ukraina.

Support: [email protected]

© 2026 Football Predictions — Alla rättigheter förbehållna

Om ossKontaktMetodologiAnsvarsfriskrivningSpela AnsvarsfulltIntegritetspolicyCookie-inställningarVillkorStatistikTopplista

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se
Verifierat: 2026-06-02Mer om ansvarsfullt spelande →
HemLIVETipsKombiLogga in