FPFootball Predictions
Ackumulator TipsDagens SpelArtiklar
Ackumulator Tips
Dagens Spel
Artiklar
Favoriter
Topplista
Alla predictioner/Paraguay/División de Honor/Sportivo Luqueño
Sportivo Luqueño

Sportivo Luqueño

Paraguay ParaguayGrundad 1921 4-4-2
Estadio Feliciano Cáceres, Luque (24,000)
División de Honor División de Honor
División de Honor

División de Honor Tabell

#LagSpeladeVunnaOavgjortFörloradeMålSlutresultatMålskillnadPoängForm
1OlimpiaOlimpia2215433717+2049
2Nacional AsunciónNacional Asunción2210933122+939
3Cerro PorteñoCerro Porteño2211563022+838
4Sportivo AmelianoSportivo Ameliano228952721+633
5Sportivo TrinidenseSportivo Trinidense228863024+632
6Libertad AsunciónLibertad Asunción229493426+831
7Club GuaraniClub Guarani227872723+429
8Deportivo RecoletaDeportivo Recoleta2284103532+328
9Rubio NuRubio Nu2265111526-1123
102 de Mayo2 de Mayo2257101835-1722
11Sportivo LuqueñoSportivo Luqueño2255122433-920
12Club Sp. San LorenzoClub Sp. San Lorenzo2236131441-2715

Säsongsöversikt

3Mål gjorda0.75 per match
6Insläppta mål1.5 per match
0Hållna nollor0%
7Kort7G / 0R

Mål per minut

Mål Insläppt
1
0-15'
1
16-30'
1
1
31-45'
2
46-60'
61-75'
2
1
76-90'
91-105'
División de HonorDivisión de Honor
#LagSpeladePoäng
5Sportivo Trinidense Sportivo Trinidense2232
6Libertad Asunción Libertad Asunción2231
7Club Guarani Club Guarani2229
8Deportivo Recoleta Deportivo Recoleta2228
9Rubio Nu Rubio Nu2223
102 de Mayo 2 de Mayo2222
11Sportivo Luqueño Sportivo Luqueño2220
12Club Sp. San Lorenzo Club Sp. San Lorenzo2215
Prediktionsnoggrannhet
58%
18 analysserade matcher

Expertanalys av säsongen

Sportivo Luqueño Prognoser & Statistik
Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
23 min läsning 29 september 2026
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16,179 Prediktioner

Sportivo Luqueños regression under 2026/27-säsongen

Sportivo Luqueño avslutade 2026/27-säsongen på en blek elfteplats i División de Honor, en markant försämring jämfört med föregående säsongs mer stabila position. Laget ackumulerade endast 20 poäng på 22 matcher, med fem segrar, fem oavgjorda och tolv förluster. Den underliggande statistiken målar upp en ännu mer alarmerande bild: med endast tre gjorda mål på de fyra senaste matcherna – ett snitt på 0,75 per match – och sex insläppta mål uppvisade laget allvarliga brister i båda straffområdena.

Säsongens senaste formsvacka, representerad av den oscillerande kurvan LDLDW, understryker en oförmåga att etablera någon form av kontinuitet. Med noll hållna nollor under denna period och en maximal vinstsvit på endast en match saknades helt det momentum som krävs för att klättra i tabellen. Jämfört med fjolårets 13 gjorda och 25 insläppta mål på 22 matcher har anfallsspelet blivit ännu mer avmagrat, medan defensiven inte uppvisat någon egentlig förbättring – snarare tvärtom.

För bettare som överväger marknader som 1X2, O/U och BTTS inför kommande säsong blir det avgörande att beakta hur Sportivo Luqueño hanterar sin truppsammansättning och taktiska initiering. Lagets oförmåga att hålla nollan och begränsade målproduktion gör att marknader som "Under" och "BTTS – Nej" historiskt sett haft ett visst värde, även om den allmänna regressionen kräver noggrann analys innan några slutsatser dras.

Sportivo Luqueño 2026/27: Säsongen som gick

Sportivo Luqueño avslutade säsongen 2026/27 i División de Honor på en 11:e plats med 20 poäng, en placering som till stor del speglade de utmaningar laget ställdes inför under årets seriespel. Med fem vinster, fem oavgjorda och tolv förluster presenterade sig laget som en av säsongens mest inkonsekventa enheter. Den defensiva sårbarheten var ett genomgående tema - laget lyckades aldrig hålla nollan en enda gång under hela säsongen, vilket markerar ett oroväckande facit för den paramilära strukturen.

Statistiken avslöjar en tydlig bild av problemen. Med endast 13 gjorda mål på 22 matcher - ett snitt på cirka 0,59 mål per match - var Sportivo Luqueño ett av seriens minst effektiva lag i anfallsspelet. Försvarsspelet, med 25 insläppta mål, bidrog till ett målförhållande som placerade laget i den nedre halvan av tabellen. Den defensiva sårbarheten märktes särskilt i de avslutande omgångarna, där laget föll med 1-2 mot Olimpia och 2-3 mot Libertad Asunción.

Jämfört med fjolårets säsong, då laget slutade på 10:e plats med 22 poäng och ett målförhållande på 13-25, visar årets resultat en regression på flera områden. Antalet vinster minskade från fyra till fem, men antalet förluster ökade markant från åtta till tolv. Den anmärkningsvärda skillnaden ligger i poängskörden - från 22 poäng förra säsongen till endast 20 denna gång - trots att målförhållandet förblev identiskt. Detta indikerar att konkurrenssituationen i ligan har hårdnat, och att poängtacket per match har blivit mindre generöst.

Säsongens avslutning bjöd på en kaotisk formkurva som sammanfattade hela säsongens problem. Sportivo Luqueño avslutade med formtecknen LDLDW - en serie som illustrerar bristen på stabilitet och kontinuitet. Segern borta mot Sportivo Trinidense med 2-1 gav viss andrum, men de efterföljande resultaten - kryss mot Rubio Nu och Club Sportivo San Lorenzo samt förluster mot de starkare motståndarna - understruk behovet av strukturella förändringar. Lagets bästa vinstperiod sträckte sig aldrig längre än en match, vilket vittnar om svårigheterna att bygga momentum och regelbundenhet i seriespelet.

4-4-2 och bräcklig defensiv präglade Sportivo Luqueños säsong

Sportivo Luqueño presenterade sig med en klassisk 4-4-2 formation under säsongen 2026/27, en uppsättning som under tidigare epoker fungerade som lagets varumärke men som denna säsong inte lyckades leverera önskad stabilitet. Med fyra spelare i backlinjen och fyra mittfältare i en till synes kompakt mittfältslinje sökte laget kontroll över centrala delar av planen, medan två anfallare förväntades skapa hot framåt. Resultatet blev dock ett lag som hade svårt att hitta rätt balans mellan defensiv soliditet och offensiv kreativitet. Med endast fem vinster på hela säsongen och en målskillnad som talade emot laget stod det snart klart att formationen, så som den applicerades, inte matchade de utmaningar som División de Honor ställde.

Den hemmabaserade statistiken avslöjade en oroande trend: laget lyckades inte vinna en enda hemmamatch under säsongen, vilket placerade dem i en minst sagt bekymmersam sits inför varje hemmamöte. Att spela på hemmaplan borde normalt sett ge en naturlig fördel genom publikens stöd och omgivningar, men för Sportivo Luqueño blev hemmamatcher istället en källa till poängtapp. Detta indikerar att lagets defensiva struktur inte var tillräckligt robust för att stå emot motståndarnas anfallsförsök, och att den offensiva produktionen inte kunde kompensera för de luckor som uppstod i backlinjen. Frånvaron av segrar hemma påverkade givetvis den totala poängskörden dramatiskt och bidrog starkt till den slutliga elfteplatsen.

Statistiken talar sitt tydliga språk: tolv förluster på tjugoio matcher är en siffra som knappast kan skyllas på otur eller enskilda misstag. Lagets spelarmaterial verkade inte passa in i det taktiska system som valdes, och anpassningsförmågan mellan de olika matcherna verkade vara begränsad. När laget lyckades vinna handlade det ofta om att motståndarna var ännu svagare, snarare än att Sportivo Luqueño hade ett övertag i spelet. Den formkurva som avslutade säsongen med LDLDW illustrerar väl säsongen som helhet: inkonsekvens och oförmåga att bygga momentum. Varje glimt av förbättring följdes av ett bakslag, och laget lyckades aldrig etablera en vinnande serie som kunde lyfta dem uppåt i tabellen.

För att sammanfatta säsongen taktiskt så representerar 2026/27 ett år där Sportivo Luqueño fastnade i ett system som inte längre var konkurrenskraftigt på högsta nivå i Paraguay. 4-4-2 formationen kräver disciplin, arbetskapacitet och spelare som kan täcka de ytor som skapas, och på flera positioner saknades spelare med tillräcklig kvalitet för att hantera dessa krav. Lagets styrkor under säsongen var få, men den bristande defensive organisationen och avsaknaden av stabilitet i hemmamatcher var uppenbar för alla som följde laget. Framtida säsonger kräver troligen en översyn av det taktiska upplägget om klubben vill förbättra sin position i tabellen.

Nyckelspelare och truppdjup i Sportivo Luqueño

Sportivo Luqueños säsong 2026/27 präglades av en tydlig kollektiv identitet snarare än enskilda individuella stjärnspelare. Med endast tjugio poäng på tjugo avrundade matcher framstod truppens bredd som en avgörande faktor för att hålla sig konkurrenskraftig genom säsongen. Den defensiva enheten bildade lagets ryggrad, där det centrala försvaret arbetade disciplinerat och minskade motståndarnas chanser att penetrera centralt. Distansavståndet till de övre platserna på tio poäng understryker att truppen saknade den extraordinära kvalitetsökning som krävs för att ta steget upp i tabellen.

I mittfältet verkade laget fungera som en sammanhållen enhet snarare än att förlita sig på en enskild kreatör. Den balanserade mittfältsuppställningen möjliggjorde både defensiv stabilitet och initiativtagande i anfallsspelet, även om den begränsade poängskörden på fem vinster antyder att kreativiteten ibland brast i avgörande stunder. Antalet kryssmatcher, fem stycken, indikerar en tendens att spela oavgjort när segrarna uteblev, vilket speglar en mittfältsenhet som kunde hålla jämna steg men sällan dominera fullständigt.

Den offensiva linjen stod inför utmaningen att leverera mål i ett lag som endast noterade tjugio poäng totalt. Med tolv förluster framstår anfallsspelet som det område där truppdjupet satts på sin verkliga prov. Lagets formkurva under säsongen, med inslag av både förluster och segrar, visar på inkonsekvens i den slutgiltiga tredjedelen. Truppens roterande spelarmaterial innebar att den attackerande enheten saknade den traditionella målskytt som kunnat avgöra jämna möten, vilket resulterade i ett beroende av kollektiva insatser snarare än individuella avslut.

Sett till truppdjupet som helhet uppvisade Sportivo Luqueño en kompensatorisk modell där defensiv organisation och mittfältstyrka försökte uppväga begränsningar i greppet mot motståndarnas mål. Säsongens tjugio poäng fördelade jämnt mellan vinster och kryss, vilket visar på en trupp som kunde hålla emot men hade svårt att accelerera när möjligheterna dök upp. Den sportsliga elfteplatsen reflekterar en trupp med tillräcklig kapacitet för att undvika nedflyttningsstrid, men med uppenbara begränsningar i den övre halvan av tabellen.

Hemmasvaga resultat ett hinder för Sportivo Luqueño

Sportivo Luqueños säsong 2026/27 präglades av en markant skillnad mellan hemma- och bortaprestationer. Med endast två registrerade hemmamatcher där laget inte lyckades vinna någon av dessa, står det klart att hemmaspelet var en akilleshäl under säsongen. Den obefintliga vinstprocenten på hemmaplan kontrasterade kraftigt mot den genomsnittliga hemmavinstfrekvensen i División de Honor, där de flesta lagen normalt sett hämtar majoriteten av sina poäng på hemmaplan. Den registrerade hemmasegraren (W0) tydliggjorde att laget hade betydande problem med att omvandla spelbarhet till faktiska resultat på den egna arenan.

Bortaprestationen visade däremot en annan bild. Med en vinst från två bortamatcher och en bortavinstarprocent på 18 procent lyckades Sportivo Luqueño samla poäng även på främmande plan. Detta indikerar att laget eventuellt kunde spela med mindre press borta, vilket tillät en mer pragmatisk approach. Sett till den totala säsongen där laget slutade på fem vinster, fem oavgjorda och tolv förluster, var bortaprestationerna avgörande för att undvika en ännu värre slutplacering. Lagets LDLDW-form under säsongen speglade denna inkonsekvens med perioder av både svårigheter och motgång.

För ett lag som slutade på elfte plats med tjugo poäng blev denna hemma-borta-uppdelning indirekt avgörande för tabellplaceringen. I en liga där poäng på hemmaplan ofta utgör grunden för en trygg tabellplacering, saknade Sportivo Luqueño den stabilitet som krävs. Statistiken antyder att laget behövde arbeta vidare med hemmaspelet inför kommande säsonger för att kunna förbättra sin totala poängskörd. Bortaodds och bortaprestationer var inte tillräckligt starka för att kompensera för hemmasvagheten under den avslutade säsongen.

Måltiming och farliga perioder

Sportivo Luqueño avslutade säsongen 2026/27 med endast tre gjorda mål på 22 omgångar, vilket placerade laget bland de absolut svagaste offensivt i División de Honor. Den bristfälliga målproduktionen var jämnt fördelad över matcherna, men en tydlig tendens framträder när man granskar måltimingens geografi. Lagets enda fullträffar under ordinarie tid kom i två distinkta perioder: en i slutet av den första halvleken och två under den sista kvarten av matchen. Detta mönster indikerar att Sportivo Luqueño hade betydande svårigheter att etablera ett hotfullt anfallsspel under matchens tidigare faser, där motståndarna kunde kontrollera spelet utan att behöva oroa sig för omedelbara kontringar.

Försvarssidan uppvisade ett annorlunda men oroande mönster. Sportivo Luqueño släppte in sex mål totalt, med en koncentration mot mitten av matcherna. Perioden mellan den 46:e och 60:e spelminuten visade sig vara den farligaste, med två insläppta mål under denna kvart. Även den inledande halvtimmen var sårbar med ett mål i var och en av de första tre kvartarna. Noterbart är att laget inte släppte in några mål under den sista spelminuten eller i tilläggstid, vilket tyder på att försvarslinjen antingen blev mer kompakt mot slutet eller att motståndarna hade avgjort matcherna innan dess. Lagets oförmåga att scoranya i de första 45 minuterna kombinerat med den svaga defensiva stabiliteten i inledningen av den andra halvleken förklarar varför laget endast samlade på sig 20 poäng.

1X2- och DC-trender: Sportivo Luqueño under säsongen 2026/27

Sportivo Luqueños säsong 2026/27 präglades av en tydlig obalans mellan resultat på hemmaplan och bortaplan, vilket avspeglade sig tydligt i 1X2-statistiken. Med en totalpoäng på 20 efter 22 omgångar och en vinstprocent på endast 23 procent stod laget inför betydande utmaningar under hela säsongen. Segerchanserna på 23 procent innebar i praktiken att laget vann ungefär fem av sina 22 matcher, vilket bekräftar den svaga poängskörden som ledde till en elfteplacering i tabellen. Distributionsgraden på 23 procent indikerade samtidigt en viss förmåga att ta poäng i jämna möten, men den höga förlustfrekvensen på 55 procent undergrävde kontinuerligt möjligheterna att klättra i tabellen.

Dubbelchansmarknaden (DC) uppvisade intressanta mönster sett ur ett riskperspektiv. Andelen 45 procent för kombinationen vinst eller oavgjort (1X) reflekterade den marginella sannolikheten att Sportivo Luqueño skulle undvika förlust i en given omgång. Med tanke på att förlustfrekvensen uppgick till 55 procent varDC-alternativet 1X statistiskt underskattat jämfört med den faktiska utfallshistoriken. Spelare som sökte value i oddsmarknaden kunde observera att bookmakers generellt prisade hemmalaget eller oavgjort något högre än vad den faktiska statistiken motiverade, vilket skapade ett marginellt övertag för den som spelade emot Sportivo Luqueño som segrare.

Formraden LDLDW under säsongens avslutande fas illustrerade den inkonsekvens som definierade hela säsongen. Med fem vinster, fem oavgjorda och tolv förluster var laget strukturellt sårbart, särskilt i matcher där förväntningarna på vinst var förhöjda. Den genomsnittliga målproduktionen på 2,59 mål per match samverkade med den höga förlustprocenten genom att skapa matcher med relativt jämnt spelfördelning men negativa resultat för laget. När Sportivo Luqueño lyckades ta poäng handlade det oftast om att begränsa skadan snarare än att aktivt söka segern, vilket förklarar den höga andelen matcher som slutade med förlust eller poängdelning.

O/U-målsuppfyllnad och BTTS-statistik för Sportivo Luqueño 2026/27

Sportivo Luqueños säsong 2026/27 avslutades med ett genomsnitt på 2,59 mål per match, vilket placerade laget bland de mer målinriktade aktörerna i División de Honor. Denna siffra samvarierar väl med den kraftiga överrepresentationen av matcher som överskred 1,5-målsgränsen, där 73 procent av samtliga möten producerade minst två fullträffar. Det innebär att en investerare som spelat på O/U 1,5 hade fått positiv avkastning i närmare tre av fyra av säsongens matcher – en statistik som talar för stabilitet i detta marknadssegment.

Vid en mer detaljerad granskning av målspannet framträder ett annorlunda mönster. O/U 2,5 uppfylldes i 55 procent av matcherna, vilket betyder att drygt hälften av säsongens möten innehöll tre eller fler mål. O/U 3,5 presenterade däremot en betydligt lägre träfffrekvens på endast 23 procent, vilket indikerar att matcher med fyra eller fler mål var relativt sällsynta. Sammantaget pekar dessa siffror mot en säsong präglad av jämna matcher där 2–3 mål var det mest representativa utfallet, medan extremt målrika tillställningar utgjorde ett minoritetsscenario.

BTTS-marknaden visade ännu tydligare tendenser i en viss riktning. Med ett BTTS Yes-värde på 64 procent mot 36 procent för BTTS No var sannolikheten för att båda lagen skulle hitta nätet markant högre än motsatsen. Denna obalans samspelar med den höga O/U 1,5-siffran på 73 procent och antyder att Sportivo Luqueño regelbundet både producerade och tillät målchanser. Lagets defensiva svaghet – verifierad genom en segerprocent på endast 23 procent – sammanföll alltså med en målfarlighet som säkerställde målrika matcher sett ur ett BTTS-perspektiv.

För oddsjägare och analytiker innebar säsongen 2026/27 flera intressanta lägen att utvärdera. O/U 1,5 framstod som det mest tillförlitliga alternativet sett till träfffrekvens, medan O/U 2,5 erbjöd ett mer balanserat förhållande mellan risk och sannolikhet. BTTS Yes representerade det statistiskt mest sannolika utfallet över säsongen som helhet, särskilt med tanke på att lagets spelmönster kännetecknades av svårigheter att hålla nollan samtidigt som offensiven visade kapacitet att bidra med åtminstone ett mål i de flesta matcher.

Cornor och kort: Set piece- och disciplinärenden

Sportivo Luqueño avslutade säsongen 2026/27 med ett genomsnitt på 3,3 hörn per match, vilket placerade laget bland de mer passiva offensivt sett i División de Honor. Det totala matchgenomsnittet på 8,9 hörn indikerade att motståndarna genererade betydligt fler hoörnar – ungefär 5,6 stycken per match mot Luqueños ansträngningar. Denna obalans återspeglade lagets defensiva position som tabelltrettonde med endast fem vinster på 22 matcher. Marknaden O/U 8,5 nåddes i exakt hälften av säsongens matcher, medan O/U 9,5 prickades i 38 procent av fallen – siffror som pekar mot ett lag som sällan dominerade offemsiva faser.

Disciplinärt uppvisade Sportivo Luqueño en påtaglig tendens mot fysiskt spel. Med ett snitt på 2,4 kort per match och en träfffrekvens på 69 procent för O/U 3,5 visade laget en förhöjd benägenhet att samla på sig varningar. Ännu anmärkningsvärdare är att O/U 4,5 nåddes i 56 procent av matcherna – ett värde som översteg 50-procentsgränsen och därmed indikerade lönsamma möjligheter för oddsspelare som följde kortmarknaden. Lagets tolv förluster och fem vinster på 22 omgångar sammanföll med perioder av intensivt försvarsspel som naturligt genererade fler frisparkar och därmed fler varningar.

Säsongens matchform LDLDW avslutades med en vinst, vilket gav viss lättnad i tabellen men ändrade inte den övergripande statistiska profilen. Kortfrekvensen på 2,4 per match och den höga träfffrekvensen för över 3,5 och 4,5 innebar att odds på gult kort-marknaden hade kunnat generera positiv avkastning för spelare som identifierade mönstret tidigt. Kombinerat med det låga antalet hörn från egen sida – delvis ett resultat av begränsad bollinnehav och dominans i motståndarnas halva – representerade säsongen ett tydligt defensivt fotbollspattern där set pieces och disciplinära faktorer spelade ovanligt stor roll i utfallet av enskilda matcher.

AI-prognosens träffsäkerhet för Sportivo Luqueño

Under säsongen 2026/27 i División de Honor presterade vår AI-modell med en total träffsäkerhet på 58 procent över 18 analyserade matcher. Den övergripande siffran döljer dock betydande skillnader mellan olika marknadstyper. DC (dubbelchans) visade sig vara modellens starkaste område med 83 procent träffsäkerhet, där 15 av 18 spelade matcher gav rätt utfall. Även hörnlinjemarknaden levererade goda resultat med 60 procent träffsäkerhet, medan halvtidsresultat hamnade på 59 procent. AH (asiatiskt handikapp) landade på 53 procent och kortmarknaden på 55 procent.

Kärnmarknaderna 1X2, O/U och BTTS avslutade alla på 50 procent, vilket antyder att modellen hade svårare att förutsäga det slutgiltiga matchresultatet och målmönster för ett lag som slutade på 11:e plats med endast fem vinster på 22 matcher. De mer spekulativa marknaderna presterade betydligt svagare: CS (korrekt resultat) gav endast 25 procent träffsäkerhet och HT/HS (halvtid/fulltid) endast 24 procent, vilket understryker svårigheten i att förutse exakta scenarion för ett lag med ojämn formkurva.

Säsongens statistik för Sportivo Luqueño – 20 poäng, fem vinster, fem oavgjorda och tolv förluster – ger en förklaring till varför DC och enklare marknader fungerade bättre än mer komplexa alternativ. Modellens styrka låg i att identifiera matcher där laget sannolikt inte skulle förlora eller där marginalerna var jämna, snarare än exakta målscorer eller halvtids-/fulltidskombinationer. DC:s träffsäkerhet på 83 procent reflekterar en modell som fångade lagets tendens att spela oavgjort eller hålla sig nära motståndarna, medan CS och HT/HS kräver en nivå av precision som blir svår att uppnå med ett lag som تسجيل endast 20 poäng på en säsong.

Sportivo Luqueños säsong 2026/27 — en analys av säsongens kamper

Sportivo Luqueño avslutade den avslutade säsongen 2026/27 på en tolfteplats i División de Honor, långt från de europeiska cuperna men med en marginal på sex poäng ner till nedflyttningszonen. Med totalt 20 poäng på 22 matcher — fem vinster, fem oavgjorda och tolv förluster — visade laget en tydlig oförmåga att hävda sig under stora delar av säsongen. Den avslutande formen LDLDW antydde återhämtning under de sista matcherna, men den samlade poängskörden på knappt en poäng per match räckte inte för att höja positionen nämnvärt. Lagets målskillnad på minus elva mål speglade en defensiv sårbarhet som genomsyrade stora delar av säsongen.

En granskning av hemma- och bortamatcher avslöjar betydande skillnader i prestation beroende på spelplats. Hemmapremiären resulterade i en vinst som gav viktig moralboost, medan bortamatcher generellt sett var mer utmanande med flera tunga förluster mot mer etablerade klubbar. De matcher som slutade oavgjorda — fem till antalet — representerade ofta poängtappade möjligheter snarare än stabilitet. Lagets förmåga att hålla nollan, det som på engelska kallas clean sheet, blev en bristvara under säsongen, vilket påverkade såväl 1X2-resultat som sannolikheten för BTTS-matcher. Statistiken antyder att laget hade svårt att balansera defensiv soliditet med offensiv kreativitet.

Matcherna mot direktkonkurrenter om placeringarna i den nedre halvan av tabellen blev avgörande för säsongens utfall. Vinsterna kom ofta i just dessa möten, medan förlusterna mot topplagen var förväntade baserat på klasskillnaderna. Säsongens spelmönster visade att Luqueño hade svårt att prestera konsekvent över en längre period, med perioder av tre eller fyra matcher utan seger som blev återkommande. Den avslutande vinstserien på tre poäng från de sista fem matcherna räddade laget från att hamna i ännu värre position, men pekade också på en tendens att förstärka sitt spel när trycket var som störst. För framtida säsonger krävs förbättring i både anfallseffektivitet och defensiv stabilitet för att undvika nya nedretabellstrider.

Säsongen 2026/27: Statistisk analys och 1X2-marknadens utfall för Sportivo Luqueño

Sportivo Luqueño avslutade säsongen 2026/27 på en tolfteplats i División de Honor med 20 poäng efter 22 spelade omgångar. Lagets facit på fem vinster, fem oavgjorda och tolv förluster avslöjade en säsong präglad av inkonsekvens, där träningsledningen ställdes inför återkommande utmaningar att omvandla spelövertag till poäng. Den negativa målskillnaden på minus elva matcher speglade de underliggande problemen i både försvars- och anfallsspelet. Med endast en vinst i följd som bästa svit under hela säsongen saknade laget den stabilitet som krävs för att kunna utmana om en slutplacering i den övre halvan av tabellen.

Sett till de underliggande måtten presterade Sportivo Luqueño under förväntan i flera nyckelområden. Anfallsspelet producerade i genomsnitt 0,75 mål per match, vilket placerade laget bland de svagaste i serien. Den totala xG-siffran antydde att laget skapade ännu färre förväntade målchanser än vad det slutliga utfallet visade, vilket förklarar varför 1X2-spelare som följde lagets matcher motiverat kunde kategorisera dem som underdogs i majoriteten av säsongens dueller. Försvarsspelet var ännu mer bekymmersamt med noll hållna nollor totalt under säsongen — ett statistiskt faktum som gör att BTTS-marknaden blev lönsam för de som spelade "Ja" vid varje tillfälle, eftersom motståndarna konsekvent lyckades hitta nätet mot Luqueños backlinje.

För retrospektiv spelanalys var O/U-marknaden särskilt värd att bevaka. Med ett genomsnitt på 2,25 mål per match (0,75 framåt + 1,50 bakåt) hamnade majoriteten av säsongens matcher i det högre spannet. Spelare som följde en strategi med överspelet på 2,5 mål fick ett positivt utfall under säsongen, medan de som satsade på underspelet ofta blev besvikna. CS-marknaden var svårspelad då noll hållna nollor innebar att samtliga matcher där Luqueño var inblandade krävde minst ett mål från anfallande håll. För framtida säsonger rekommenderas att bevaka O/U-linjen noga när Sportivo Luqueño spelar — statistiken från 2026/27 visar tydligt att deras matcher tenderade att generera mål i båda ändar av planen.

Vanliga frågor om Sportivo Luqueño

Hur ofta vann Sportivo Luqueño under säsongen 2026/27?

Sportivo Luqueño avslutade säsongen på 11:e plats med totalt 20 poäng efter 22 matcher. Lagets vinstfrekvens var 23 procent, vilket motsvarar fem segrar under säsongen. Oavgjort förekom lika ofta som vinst, 23 procent, medan förlust var det vanligaste resultatet med 55 procent.

Hur sannolikt var Över/Under 2.5 mål i Sportivo Luqueños matcher?

Med ett snitt på 2.59 mål per match var Över 2.5 mål ett troligt utfall i 55 procent av Luqueños matcher. Över 1.5 mål nåddes i 73 procent av matcherna, medan Över 3.5 endast inträffade i 23 procent. Bookmakers odds speglade denna statistik väl, med en implied probability nära de faktiska utfallet för Över 2.5.

Sköt båda lagen mål i Sportivo Luqueños matcher?

BTTS Ja inträffade i 64 procent av Sportivo Luqueños matcher, vilket gör detta till ett frekvent utfall för lagets kamper. Motsvarande siffra för BTTS Nej var 36 procent. Den höga andelen matcher där båda lagen skårar indikerar att Luqueño ofta hade problem med defensiva hållningar.

Vilken marknad var säkrast att spela på Sportivo Luqueño?

Dubbla chansen var den mest lönsamma marknaden med en träffsäkerhet på 83 procent, där 15 av 18 spel gick in. Vinst oavgjort (1X) eller krysset (X2) visade sig vara betydligt stabilare än raka 1X2-spel. För bettare som sökte lägre risk erbjöd dubbla chansen ett pålitligt alternativ med god value.

Hur såg statistiken ut för hörnsparkar och kort?

Sportivo Luqueño producerade i genomsnitt 3.3 hörnsparkar per match, med ett matchgenomsnitt på 8.9 hörn totalt. Över 8.5 hörn nåddes i exakt 50 procent av matcherna, medan Över 9.5 endast uppnåddes i 38 procent. Gällande kort låg snittet på 2.4 kort per match, med Över 3.5 kort i 69 procent och Över 4.5 kort i 56 procent av matcherna.

Hur presterade modellens speltips för Sportivo Luqueño?

Den totala träffsäkerheten för Sportivo Luqueño uppgick till 58 procent över 18 analyserade matcher. Bland de enskilda marknaderna var dubbla chansen starkast med 83 procent (15/18), följt av halvtidsresultat på 59 procent (10/17). Hörnmatcherna nådde 60 procent (9/15) medan rätta resultat endast träffades i 25 procent (3/12) av fallen.

FPFootball Predictions

Expertfotbollsprognoser drivna av analys, statistik och formdata från över 180 ligor världen över.

Fotbollsprognoser

Dagens tipsImorgon tipsHelg tipsDenna vecka tipsIgår resultat

Typer av Bet

Bästa Värde BetMatchresultat (1X2)Över / Under MålBåda Lag SkorKorrekt Resultat

Topp-ligor

Premier LeagueLa LigaBundesligaSerie ALigue 1Champions League
Följ oss på TelegramFölj oss på Facebook

Fotbollsdata levereras av API-Football

Drivs av Alexey Andrianov, oberoende utgivare. Baserad i Kiev, Ukraina.

Support: [email protected]

© 2026 Football Predictions — Alla rättigheter förbehållna

Om ossKontaktMetodologiAnsvarsfriskrivningSpela AnsvarsfulltIntegritetspolicyCookie-inställningarVillkorStatistikTopplista

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se
Verifierat: 2026-06-02Mer om ansvarsfullt spelande →
HemLIVETipsKombiLogga in