KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 6

Bandari vs Tusker Speltips och Betting

Våra tips: Oavgjort (33%); Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
66%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

33%
33%
33%
BandariOavgjortTusker
Resultat
Oavgjort
33%
Båda gör mål
Nej
62%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
66%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
9 min läsning

I en av säsongens mest jämna öppningar på FKF Premier League ställs Bandari mot Tusker i en match där båda sidor desperat söker sin första poäng på fredag. Matchday 6 bjuder på ett möte mellan två formtoppade organisationer som ännu inte lyckats etablera sig i seriesystemet denna säsong.

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Bandari7
2Oavgjorda
11Tusker
1.85Snittmål
35%Båda Mål
35%Över 2.5
24 maj 2026Bandari1-0Tusker
17 jan. 2026Tusker1-2Bandari
2 mars 2025Bandari0-0Tusker
15 jan. 2025Tusker1-0Bandari
15 juni 2024Tusker2-1Bandari
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Bandari vs Tusker — matchtips och förhandstitt
Bandari
FOOFO
Senaste formmot
Tusker
FFOVF

Bandari vs Tusker: Lagen utan poäng möts i avgörande Matchday 6-drabbning

I en av säsongens mest jämna öppningar på FKF Premier League ställs Bandari mot Tusker i en match där båda sidor desperat söker sin första poäng på fredag. Matchday 6 bjuder på ett möte mellan två formtoppade organisationer som ännu inte lyckats etablera sig i seriesystemet denna säsong.

Med endast fem placeringar som skiljer lagen åt i tabellen inför helgens matcher. Bandari, placerade på åttonde plats, och Tusker på tredje plats kommer att utnyttja denna likvärdiga fysiska status för att försöka skapa den fördel som kan bli utslagsgivande i jakten på tre poäng.

Tusker vs Bandari – Vad historien säger om dagens möte

Den historiska statistiken mellan dessa båda lag visar på ett tydligt mönster där Tusker har dominerat under de senaste 20 matcherna med 11 segrar mot Bandaris 7, medan endast 2 matcher har slutat oavgjort. Den totala målsnitt per match ligger på 1,85 mål, vilket indikerar jämna och målsnåla möten där marginalerna ofta varit små. Med tanke på detta är ett lågt antal mål i dagens match något som kan förväntas baserat på den långsiktiga trenden.

BTTS-statistiken på endast 35 procent understryker att dessa lag sällan båda hittar nätet när de möts – ett viktigt faktum för den som överväger BTTS-marknaden. Av de fem senaste matcherna mellan lagen slutade endast två med mål från båda sidor, vilket förstärker bilden av försvarsorienterade möten där minst ett lag ofta håller nollan.

Den senaste matchen den 24 maj 2026 slutade 1–0 till Bandari, vilket visar att Bandari har kapacitet att vinna även mot ett historiskt sett starkare Tusker. Tre av de fem senaste matcherna har slutat med marginalen ett mål, vilket understryker hur jämna dessa dueller är. För den som spelar på 1X2-marknaden är oavgjort ett statistiskt sett mindre sannolikt utfall med tanke på att endast 2 av de 20 senaste mötena har slutat så.

Formjakten som avgör – så kommer lagen till matchen

När Bandari kliver in i denna match på den sjätte speldagen i FKF Premier League befinner sig laget i en svår period. Med formen LWLDD under de fem senaste matcherna har hemmalaget haft problem med att hitta en stabil rytm, och de två inledande förlusterna denna säsong – 0-1 borta mot Mathare United och 0-2 hemma mot APS Bomet – illustrerar en defensiv sårbarhet som ännu inte har åtgärdats. Samtidigt har Bandari visat prov på extraordinär motståndskraft genom att hålla nollan i 40 procent av sina tio senaste matcher, vilket innebär att när försvaret fungerar så fungerar det väl. Det faktum att laget har hållit sin keepare orörd i fyra av de fem senaste matcherna mot APS Bomet, KCB och Posta Rangers FC antyder att organisationen finns där, men att små misstag kostar poäng.

Offensivt är Bandari beroende av att spelet klickar. Med ett snitt på 0,7 gjorda mål per match och BTTS-träffar i endast 40 procent av matcherna är produktiviteten begränsad, och laget har haft svårt att penetrera kompakta försvar. Den senaste 1-0-segern borta mot just Tusker i denna säsongs tidigare möte visar dock att Bandari kan prestera under press och att kontringsspelet fungerar mot motståndare som lämnar yta. Det blir avgörande huruvida laget kan upprepa den insatsen på hemmaplan.

Tusker anländer till denna drabbning med en minst sagt oroväckande trend. Formen DLLWL under de senaste fem matcherna och ett skrämmande lågt målsnitt på 0,4 gjorda mål per match avslöjar ett anfallsspel som kämpar med effektivitet. Förlusterna 0-2 borta mot Ulinzi Stars och 0-1 borta mot Nairobi United – matchen mot Nairobi United slutade 0-1 till bortalaget, vilket innebär att det var Tusker som förlorade den matchen – visar på bekymmer med att skapa farliga chanser under bortamatcher. Den BTTS-procent på endast 10 procent på de tio senaste matcherna understryker hur sällan Tusker både håller nollan och levererar framåt i samma match. Lagets bästa insats under perioden var 2-0-segern hemma mot Bidco United, vilket visar att klassen finns, men den formen har inte kunnat upprepas konsekvent.

Statistiken talar sitt tydliga språk: med 56 procents formjämförelse mot Tuskers 44 procent är Bandari den formstarkare sidan inför denna batalj. Defensivt håller Bandari ett något bättre genomsnitt med 0,9 insläppta mål per match jämfört med Tuskers 0,8, och med 40 procent clean sheets mot Tuskers 30 procent framstår Bandaris försvar som det stabilare alternativet. Tuskers avsaknad av mål – noll insläppta i två av tre matcher denna säsong men samtidigt kraftigt begränsad målproduktion – gör dem till ett lag som riskerar att gå in i en spiralsom är svår att bryta utan ett tidigt genombrott i denna match.

Taktisk uppställning och spelsystem: Bandari mot Tusker

Med 131 dagars vila bakom sig saknar båda lagen den spontana rytm som vanligtvis präglar ligamatcher efter tävlingsspel. Denna ovanliga förberedelseperiod kan både hjälpa och stjälpa — fysiskt är spelarna utvilade, men den matchmässiga precisionen kan vara ختلسة. Bandari, placerade på åttonde plats, förväntas inta en kompakt defensive struktur med fyra eller fem backar för att begränsa Tuskers offensiva yttyta. Lagets styrka ligger sannolikt i organiserat försvarsspel och snabba omställningar när långa inkast och hörnor skapar oreda i motståndarnas straffområde. Tusker, med en starkare tabellplacering, kommer sannolikt dominera bollinnehavet och försöka styra tempot genom mittfältet med passningssäkra innermittfältare som kan bryta ner Bandaris försvarslinje med vinkelrätt spel.

Det taktiska nyckelordet för denna match är tålamod. Utan tävlingsmatcher på över fyra månader är sannolikheten hög för en initial fas präglad av undersökande spel snarare än aggressiv anfallspart. Bandari bör prioritera att hålla bredden i sin mittfältlinje för att blockera Tuskers diagonala passningar, medan Tusker måste vara förberedda på att möta ett lågt block som kan överraska med hurtiga kontringar i de utrymmen som uppstår när gästernas wingbacks trycker framåt. Båda lagens tränarstaber har haft gott om tid att finslipa defensiva organisationer, vilket gör att ett målsnålt möte ter sig troligt — bookmakers odds för under 2.5 mål reflekterar denna taktiska försiktighet.

Matchens ödesstund kommer sannolikt avgöras av vilket lag som bäst hanterar den mentala pressen efter den långa tävlingspausen. Tusker har historiskt sett varit skickliga på att kontrollera matcher genom bollinnehav, men utan formkänsla kan deras vanliga passningskedjor brytas av Bandaris intensiva pressarbete i mittfältet. Bandari å sin sida måste våga lämna sin defensiva zon för att skapa målchanser, annars riskerar de att fastna i en passiv spelplan som inte utnyttjar motståndarnas eventuella formsvacka. Med minimala data från tidigare matcher denna säsong blir den taktiska disciplinen — snarare än individuell kreativitet — den avgörande faktorn för vilket lag som tar med sig tre poäng från denna tidiga ligamöte.

Bandari – Tusker: Vår 1X2-, BTTS- och DC-analys inför omgång 6

När Bandari tar emot Tusker på den sjätte omgången av FKF Premier League möts två lag som båda inlett säsongen poänglöst. Modellen ger ett jämnt probabilistiskt utfall där varje enskilt resultat – vinst för hemmalaget, oavgjort och vinst för bortalaget – tilldelas exakt 33 procents sannolikhet. Detta reflekterar den osäkerhet som råder inför säsongens första poängplock för båda sider, och i avsaknad av publicerade odds från spelbolag får vi förlita oss på modellens bedömning som enda vägledning.

Gällande målmarknaden noteras att BTTS-nej bär 62 procents konfidens, vilket är den högsta säkerheten bland samtliga datapunkter. Detta tolkar vi som att modellen förväntar sig en relativt sluten tillställning där minst ett av lagen troligen inte når nätet. Kombinerat med den jämna 1X2-fördelningen antyder detta en taktisk match där båda managerlaken troligen prioriterar defensiv stabilitet framför offensiv experimentlust inför säsongens inledande omgångar.

Dubbla chans-satsningen 1X, det vill säga att Bandari antingen vinner eller spelar oavgjort, ges 66 procents konfidens. Detta är den mest övertygande rekommendationen i modellens analys och speglar sannolikhetsfördelningen där hemmalagets vinst och oavgjort tillsammans ackumuleras till 66 procent mot bortalagets isolerade 33 procent. Spelare som söker lägre risknivå kan därför finna DC 1X som det mest attraktiva alternativet i nuläget, särskilt med tanke på att inga specifika odds för närvarande finns tillgängliga.

För den som ändå överväger ett mer aggressivt spel på ren seger rekommenderas att avvakta tills spelbolagen publicerar sina odds. Den exakta prissättningen kommer att avslöja eventuellt värde i linjen – om exempelvis ett spelbolag erbjuder högre odds på Bandari än modellens implicerade sannolikhet antyder kan ett sådant spel klassificeras som ett potentiellt värde. Tills dess förblir DC 1X det mest datastödda alternativet, medan den låga målproduktionen enligt BTTS-nej-prognosen gör att totalt antal mål under 2,5 också framstår som ett rimligt sekundärt fokus.

Vår bedömning: Målfattigt i Mombasa

Med tanke på att båda lagen inleder matchdags 6 utan poäng på kontot befinner vi oss i ett tidigt skede av säsongen där formkurvor ännu inte etablerats. ändå sticker oddssättarnas tveksamhet ut tydligt, då kryssalternativet endast får 33 procents konfidens. Den siffran talar sitt tydliga språk: osäkerheten är påtaglig.

De högsta konfidensnivåerna hittar vi istället hos BTTS: no på 62 procent och 1X på 66 procent. Den kombinationen pekar mot en match som sannolikt inte levererar många händelser framåt. Vår samlade slutsats lutar därför mot ett målsnålt möte där Bandari åtminstone tar poäng.

Våra tips: Bandari mot Tusker — Oavgjort (33%); Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner Bandari vs Tusker?
Vår modell förutspår Oavgjort med 33% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Gör båda lagen mål i Bandari vs Tusker?
Båda lagen gör mål: Nej (62% säkerhet).
Är dubbelchans 1X ett bra spel för Bandari vs Tusker?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 66% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
När och var spelas Bandari vs Tusker?
Bandari vs Tusker spelas den 8 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

Bandari
FOOFO
10Spelade
1Vinster
5Oavgjorda
4Förluster
Poäng/Match0.8
Vinst %10%
Mål/Match1.6
Snittmål0.6
SnittInsläpp1
Båda Mål40%
Hållna nollor30%
Missade50%

Nya Matcher

28 okt.Omot Posta Rangers FC0-0
24 okt.Fborta GOR Mahia0-1
19 okt.Omot 3K1-1
14 okt.Oborta AFC Leoparderna0-0
31 majFborta Mathare United0-1
Tusker
FFOVF
10Spelade
3Vinster
2Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match1.1
Vinst %30%
Mål/Match1.5
Snittmål0.7
SnittInsläpp0.8
Båda Mål20%
Hållna nollor40%
Missade50%

Nya Matcher

29 okt.Fborta Mathare United1-2
11 okt.Vborta Ulinzi Stars2-0
31 majOmot APS Bomet1-1
27 majFborta Ulinzi Stars0-2
24 majFborta Bandari0-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher20
Snittmål1.85
Båda Mål35%
Över 2.5 Mål35%
Över 1.5 Mål50%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Bandari150.75 per match
Tusker221.1 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Bandari4 (20%)
Tusker10 (50%)
24 maj 2026FKF Premier LeagueBandari1-0Tusker
17 jan. 2026FKF Premier LeagueTusker1-2Bandari
2 mars 2025FKF Premier LeagueBandari0-0Tusker
15 jan. 2025FKF Premier LeagueTusker1-0Bandari
15 juni 2024FKF Premier LeagueTusker2-1Bandari
26 aug. 2023FKF Premier LeagueBandari0-1Tusker
8 mars 2023FKF Premier LeagueTusker1-0Bandari
8 jan. 2023FKF Premier LeagueBandari2-1Tusker
6 feb. 2022FKF Premier LeagueBandari0-2Tusker
2 feb. 2022FKF Premier LeagueTusker1-0Bandari
4 aug. 2021FKF Premier LeagueBandari2-1Tusker
12 jan. 2020FKF Premier LeagueBandari1-2Tusker
1 dec. 2019FKF Premier LeagueTusker1-0Bandari
16 maj 2019FKF Premier LeagueBandari3-1Tusker
7 feb. 2019FKF Premier LeagueTusker1-1Bandari
12 aug. 2018FKF Premier LeagueTusker0-1Bandari
5 maj 2018FKF Premier LeagueBandari0-2Tusker
20 sep. 2017FKF Premier LeagueBandari0-3Tusker
2 juli 2017FKF Premier LeagueTusker0-1Bandari
15 okt. 2016FKF Premier LeagueBandari0-1Tusker

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se