KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 5

GOR Mahia vs KCB Speltips och Betting

Våra tips: GOR Mahia — Vinst (51%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
@ 1.49
63%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

51%
29%
20%
GOR MahiaOavgjortKCB
Resultat
GOR Mahia
@ 1.65
52%
Båda gör mål
Nej
@ 1.59
59%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
@ 1.16
40%
Asian handicap
H. Hemma -0.5
@ 1.72
58%
Första Halvlek
Oavgjort
@ 1.91
46%
HT/FT
Oavgjort/Hemmalag
@ 4.15
24.1%
Korrekt resultat
1:0
@ 3.35
29.9%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
13 min läsning

Söndagen den 1 november 2026 bjuder på en intressant konfrontation i FKF Premier League när GOR Mahia väntar på KCB. Matchen spelas klockan 13:15 lokal tid, vilket motsvarar 14:15 (CET, Stockholmstid). Det är matchdag 5 i serien och stämningen kring hemmalaget är hög efter en imponerande start på sä...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

GOR Mahia9
7Oavgjorda
3KCB
2.11Snittmål
37%Båda Mål
37%Över 2.5
22 feb. 2026GOR Mahia3-0KCB
5 okt. 2025KCB0-1GOR Mahia
7 apr. 2025KCB0-1GOR Mahia
23 okt. 2024GOR Mahia0-0KCB
16 maj 2024KCB0-0GOR Mahia
Visa alla matcher

Odds

Bookmaker1X2
1xBet1.793.104.76
Bet3651.283.103.50
Betano1.313.203.00

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
GOR Mahia vs KCB — matchtips och förhandstitt
GOR Mahia
FVVVV
Senaste formmot
KCB
VOVFV

GOR Mahia mot KCB: Tabelltopparen tar emot KCB i FKF Premier League

Söndagen den 1 november 2026 bjuder på en intressant konfrontation i FKF Premier League när GOR Mahia väntar på KCB. Matchen spelas klockan 13:15 lokal tid, vilket motsvarar 14:15 (CET, Stockholmstid). Det är matchdag 5 i serien och stämningen kring hemmalaget är hög efter en imponerande start på säsongen. GOR Mahia ligger etta med nio poäng efter tre spelade matcher och har vunnit alla sina matcher hittills. Formkurvan WWW pekar tydligt på ett lag som har hittat rytm och självförtroende. Att ligga toppen av tabellen ger laget en tydlig motivation att fortsätta den positiva utvecklingen och säkra sin position i toppstriden.

Motståndet KCB står inför en tuffare utmaning. Laget ligger på sjätte plats med fyra poäng efter tre omgångar. Formkurvan LWD visar att KCB har haft svårt att hitta en stabil röd tråd under de senaste matcherna. Med en seger, ett oavgjort och ett nederlag har laget inte kunnat utnyttja sina chanser fullt ut i början av säsongen. Skillnaden i tabellplacering och form är tydlig, men det finns alltid möjlighet till överraskningar i kenyansk fotboll. GOR Mahia har dessutom en tydlig motiveringsfördel då de strävar efter att behålla ledningen, medan KCB saknar en specifik tabellincitament som driver dem just nu.

Båda lagen har haft lika lång vila inför detta möte, med fyra dagars vilopauss jämfört med deras senaste matcher. Detta innebär att ingen av sidorna har någon fysisk fördel baserat på återhämtningstid. Fokus ligger nu helt på taktik och form. Vi ser fram emot en match där GOR Mahia kommer att vara favoriter baserat på deras nuvarande form och tabellposition, men KCB har visat att de kan vara svårslagna vid vissa tillfällen.

GOR Mahias dominans mot KCB:s skörhet i daglig form

I Matchday 5 av FKF Premier League väntas GOR Mahia möta KCB i en match där hemmalaget inleder som tydliga favoriter baserat på nuvarande tabellplacering och formkurva. GOR Mahia ligger på första plats med nio poäng och har en perfekt balans mellan att vinna matcher och hålla nollan. Lagets senaste resultat visar en imponerande rad av tre raka segrar efter en enda förlust, vilket pekar på ett lag som har hittat sin rytm. Deras senaste matcher inkluderar viktiga bortasegrar mot Homeboyz med 1-0 och APS Bomet med 1-0, samt hemmasegrar mot Bandari (1-0) och Murang'a SEAL (4-2). Den enda förlusten i den senaste formraden kom borta mot Nairobi United med 0-1, vilket är den enda punkten i en annars stark formkurva bestående av WWWWL. Med en genomsnittlig målproduktion på 1,3 mål per match och ett försvar som släpper in endast 0,5 mål i snitt, har GOR Mahia visat att de är effektiva både offensivt och defensivt.

KCB:s form ser mer blandad ut när man tittar på deras placering på sjunde plats med fyra poäng. Deras senaste resultat följer mönstret WLWDW, vilket indikerar att laget kan vinna men också har svårt att hålla tillbaka motståndaren konsekvent. Mot Mombasa Elite vann KCB med 3-1, och de besegrade även Mathare United med 1-0 samt Shabana borta med 2-1. Däremot har de släppt in mål i flera av dessa matcher, vilket stämmer överens med deras höga BTTS-procent på sextio procent jämfört med GOR Mahias trettio procent. KCB har även spelat oavgjort borta mot Nairobi United (2-2) och förlorat borta mot Posta Rangers FC (0-1). Med ett genomsnitt på 1,3 gjorda mål men 1,1 insläppta mål per match, verkar KCB ha en mer öppen spelstil där målskyttet finns tillgängligt men försvarsspelet är mer sårbart än vad hemmalaget erbjuder.

Jämförelsen mellan lagen bekräftar GOR Mahias överlägsenhet i defensiv stabilitet. Hemmalaget har hållit nollan i sextio procent av sina matcher under de senaste tio omgångarna, medan KCB endast lyckats med detta i tio procent av fallen. Detta är en avgörande faktor för spåren kring BTTS och Clean Sheet-marknaden. GOR Mahias förmåga att vinna matcher med minimala marginaler som 1-0 mot Homeboyz och Bandari visar att de inte behöver skapa stora mängder mål för att vinna; de nöjer sig ofta med det nödvändiga överskottet. KCB:s förmåga att vinna med tre mål mot Mombasa Elite visar dock att de kan leverera stora prestationer när spelet öppnar sig fullt ut.

I Matchday 5 väntas alltså GOR Mahia fortsätta sin positiva trend medan KCB försöker hitta stabilitet i sitt försvarsläge. Hemmalagets formkurva WWWWL står starkt emot KCB:s WLWDW. Skillnaden i clean sheets (60% mot 10%) pekar tydligt åt ett håll när det gäller risken för insläppta mål. Med tanke på att GOR Mahia redan ligger etta med nio poäng kommer pressen ligga på dem att behålla toppositionen genom ytterligare segrar av liknande karaktär som de senaste matcherna mot APS Bomet eller Murang'a SEAL.

Historisk överlägsenhet: GOR Mahias dominans i mötet mot KCB

När vi granskar de historiska mötena mellan GOR Mahia och KCB framträder en tydlig bild av lagens relativa styrkor. Under de senaste nitton upplagorna av detta möte har GOR Mahia visat sig vara det klart starkare laget, med nio segrar mot endast tre för KCB och sju oavgjorda resultat. Detta statistiska underlag pekar på att GOR Mahia inte bara är favoriter, utan har etablerat en konkret psykologisk och prestandamässig övervikt som har bestått över tid. Att ha vunnit mer än hälften av alla direkta uppgörelser indikerar att GOR Mahia regelbundet lyckas hantera pressen i dessa konfrontationer, medan KCB ofta har haft svårt att bryta den trenden. Den historiska balansen talar alltså ett tydligt språk för att GOR Mahia är det lag som bör vinna även i dagens match, baserat på vad som faktiskt har hänt på planen tidigare.

Målstatistiken ger ytterligare nyanser till bilden av hur dessa lag spelar mot varandra. Det har noterats ett genomsnitt på 2,11 mål per match i dessa möten, vilket ligger precis under snittet för många högre divisioner men ändå visar att målskyttet är en naturlig del av dynamiken här. Intressant nog är andelen matcher där båda lagen gör mål (BTTS) relativt låg vid 37 procent. Detta stödjer tesen om att GOR Mahia ofta kan hålla nollan eller att matcherna avgörs med små marginaler där ett enda mål gör stor skillnad. De senaste resultaten bekräftar denna tendens till täta och ofta målfattiga eller ensidiga matcher. I de två senaste upplagorna vann GOR Mahia med 1-0 borta och hemma, vilket visar på en förmåga att vinna med minimal marginal utan att släppa in mål.

Den mest dominerande statistiken hittas dock i de absolut senaste resultaten. I den senaste konfrontationen den 22 februari 2026 vann GOR Mahia med hela 3-0 hemma mot KCB, vilket var den största segern i serien av resultat som listas. Innan dess hade KCB inte lyckats vinna sedan april 2025, då de förlorade 0-1 borta. Mellan åren 2024 och 2025 var det nästan uteslutande nollor i målrutan från båda hållen när lagen möttes, med resultat som 0-0 både hemma och borta under hösten 2024 och våren 2025. Denna utveckling från stängda matcher till en mer öppen och avgörande seger för GOR Mahia i februari tyder på att hemmalaget kan växla upp när det behövs som mest. För bettingmarknaden 1X2 är detta ett starkt tecken för hemmalaget eller besökaren beroende på plats, men historien pekar entydigt mot GOR Mahias framgång.

Hur matchen kommer att avgöras: GOR Mahias dominans mot KCB:s sårbarhet

I Matchday 5 i FKF Premier League möts GOR Mahia och KCB i en konflikt som i grunden handlar om skillnaden mellan en perfekt start och en mer ojämn inledning. GOR Mahia ligger etta med nio poäng efter tre segrar, medan KCB befinner sig på sjätte plats med fyra poäng. Enligt tillgänglig data har GOR Mahia visat tecken på att de kan kontrollera spelet från start, medan KCB:s målskyttar främst är farliga under perioden 46–60 minuter, vilket tyder på att laget ofta kommer starkare in i andra halvlek. Detta skapar en dynamik där GOR Mahia sannolikt kommer att försöka styra tempot tidigt för att utnyttja sin högre motivation och tabellposition, medan KCB behöver vänta på sina chanser under den kritiska femtonminutersperioden i andra halvlek för att kunna hota.

Taktiskt sett verkar GOR Mahia ha ett tydligt övertag när det gäller stabilitet och struktur. Med tre raka segrar och noll insläppta mål har laget visat på en defensiv soliditet som saknas hos motståndaren, som släppt in två mål hittills. Det är viktigt att notera att ingen av lagen har hållit rent än, men GOR Mahias noll mål insläppta i tre matcher är statistiskt sett ett starkt bevis för deras förmåga att hålla nollan. Deras form WWW pekar på en lagkemi som växer för varje match, och de har dessutom fördelen av att ha mer på spel än KCB, vilket ger dem en psykologisk kant. KCB, å andra sidan, har haft svårt att konsolidera sina resultat med formen LWD, vilket kan synas i hur de hanterar press från ett topplag som GOR Mahia.

Vi förväntar oss att GOR Mahia kommer att dominera bollinnehavet och söka sig framåt med självförtroende. Deras placering i tabellen och deras oförstörda rekord gör dem till klara favoriter inför denna konfrontation. För KCB blir nyckeln att överleva den första halvleken utan att släppa in mål, för att sedan utnyttja sin förmåga att skapa målchanser precis när spelet börjar öppna sig upp efter paus. Om KCB lyckas hålla sig nära ställningen under de första sextio minuterna kan de få en möjlighet att vända spelet genom sina skarpa insatser under 46–60 minuters-perioden. Men med tanke på GOR Mahias nuvarande form och motivation är det troligt att hemmalaget styr utvecklingen och avgör matchen innan dess.

Värde i GOR Mahias hemmaplatsfördel inför matchdag 5

Inför matchdag 5 i KFA Premier League väntas GOR Mahia och KCB mötas på en neutral eller hemmaplan för GOR Mahia, beroende på exakt placering, men statistiken pekar tydligt mot en hemmafavorit. Matchen spelas söndagen den 1 november 2026 och är en av de viktigare duellerna i seriens inledningsskede. GOR Mahia ligger på första plats med nio poäng efter tre segrar utan någon förlust eller oavgjort, vilket indikerar en mycket stark start på säsongen. Deras form är imponerande med tre raka vinster, vilket ger dem ett stort självförtroende inför denna konfrontation. KCB, å andra sidan, befinner sig på sjätte plats med fyra poäng efter en vinst, ett oavgjort och en förlust. Skillnaden i tabellplacering och poängsummering är markant och speglar också skillnaden i stabilitet mellan lagen.

Baserat på modellens sannolikhetsberäkningar ligger hemmapoängen på femtio procent för en hemmaseger, medan oavgjort också har femtio procent sannolikhet och borta segern noll procent. Detta är en intressant fördelning som tyder på att matchen kan bli mycket jämn eller att GOR Mahia har en liten men avgörande fördel. Vår prediktion för matchresultatet (1X2) pekar på en hemmaseger med femtio procents konfidens. Detta stöds av att GOR Mahia har visat superioritet i sina tidigare matcher. Att KCB har en noll-procentig sannolikhet för bortaseger enligt modellen är ett starkt tecken på att gästerna har svårt att ta poäng mot topplagen eller i högre pressade situationer. Vi förväntar oss alltså att GOR Mahia kontrollerar spelet från start.

När det gäller målmarknaden ser vi tydliga tecken mot färre mål eller åtminstone att båda lagen inte kommer att nätas. Prediktionen för BTTS (BTTS) är nej med sextiotvå procents konfidens. Detta innebär att vi tror att antingen håller GOR Mahia nollan eller så lyckas KCB inte skapa tillräckligt med chanser för att göra mål mot ett stabilt försvarslinje hos värsta konkurrenten i tabellen. -marknaden har låg konfidens (noll procent), vilket kan tyda på osäkerhet kring exakt antal mål, men kombinationen av BTTS nej och den höga hemmasannolikheten pekar mot en tight match där målskyttet kan vara begränsat till ett lag eller få händelser.

För den som söker säkra kort är Dubbel chans-marknaden (1X) det logiska valet med nittiofem procents konfidens. Att välja 1X innebär att du vinner om antingen GOR Mahia vinner eller om matchen slutar oavgjort, vilket täcker hela bredden av modellens sannolikheter då bortasegern bedöms som nästan omöjlig (noll procent). Detta är ett strategiskt val för att minimera risken eftersom KCB har visat tecken på oförmåga att vinna borta mot starka motståndare. Vi rekommenderar spelare att fokusera på denna marknad för maximal trygghet inför matchdag 5.

Vårt slutgiltiga omdöme: GOR Mahia mot KCB

I och med att matchdag 5 närmar sig i FKF Premier League bjuds vi på en konfrontation där hemmalaget GOR Mahia ser ut att vara tydliga favoriter. Med nio poäng och en perfekt balans av tre segrar utan oavgjort eller förlust har laget skapat en imponerande formkurva som placerar dem på första plats i tabellen. Deras motståndare, KCB, ligger på sjätte plats med fyra poäng efter en säsong präglad av mer varierande resultat. Vår analys pekar starkt på att GOR Mahias hemmaprestationer och nuvarande form kommer att avgöra matchen, vilket leder oss till vårt huvudval i 1X2-marknaden: en hemmaseger.

Vi förväntar oss att GOR Mahia ska kontrollera spelet från start och att KCB kommer att ha svårt att skapa farliga chanser bort från eget straffområde. Detta stödjer vår bedömning att BTTS blir nej, då vi tror på en ren vinst för hemmalaget snarare än ett målrilt möte. För de som söker säkrahet är dubbelchans 1X ett mycket starkt alternativ med hög konfidens, eftersom GOR Mahia sällan förlorar hemma i sitt nuvarande skick. Vi rekommenderar alltså att placera sin tro på hemmalagets dominans i detta möte.

Våra tips: GOR Mahia mot KCB — GOR Mahia — Vinst (51%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

GOR Mahia vs KCB: vem spås vinna?
Vår modell förutspår GOR Mahia med 52% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Gör båda lagen mål i GOR Mahia vs KCB?
Båda lagen gör mål: Nej (59% säkerhet).
Är dubbelchans 1X ett bra spel för GOR Mahia vs KCB?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 40% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Vad är bästa spelet för GOR Mahia vs KCB?
Vår främsta rekommendation är Under 2.5 med 63% säkerhet.
Vilket resultat förutspås för GOR Mahia vs KCB?
Det mest sannolika exakta resultatet är 1:0 (29.9% implicerad sannolikhet).
När och var spelas GOR Mahia vs KCB?
GOR Mahia vs KCB spelas den 1 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

GOR Mahia
FVVVV
10Spelade
7Vinster
2Oavgjorda
1Förluster
Poäng/Match2.3
Vinst %70%
Mål/Match1.8
Snittmål1.3
SnittInsläpp0.5
Båda Mål30%
Hållna nollor60%
Missade20%

Nya Matcher

28 okt.Vborta Homeboyz1-0
24 okt.Vmot Bandari1-0
17 okt.Vborta APS Bomet1-0
13 okt.Vmot Murang'a SEAL4-2
31 majFmot Nairobi United0-1
KCB
VOVFV
10Spelade
4Vinster
3Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.5
Vinst %40%
Mål/Match2.4
Snittmål1.3
SnittInsläpp1.1
Båda Mål60%
Hållna nollor10%
Missade30%

Nya Matcher

28 okt.Vmot Mombasa Elite3-1
23 okt.Fborta Posta Rangers FC0-1
17 okt.Vmot Mathare United1-0
11 okt.Oborta Nairobi United2-2
31 majVborta Shabana2-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher19
Snittmål2.11
Båda Mål37%
Över 2.5 Mål37%
Över 1.5 Mål47%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
GOR Mahia261.37 per match
KCB140.74 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
GOR Mahia9 (47%)
KCB8 (42%)
22 feb. 2026FKF Premier LeagueGOR Mahia3-0KCB
5 okt. 2025FKF Premier LeagueKCB0-1GOR Mahia
7 apr. 2025FKF Premier LeagueKCB0-1GOR Mahia
23 okt. 2024FKF Premier LeagueGOR Mahia0-0KCB
16 maj 2024FKF Premier LeagueKCB0-0GOR Mahia
1 okt. 2023FKF Premier LeagueGOR Mahia1-1KCB
17 mars 2023FKF Premier LeagueKCB0-0GOR Mahia
4 jan. 2023FKF Premier LeagueGOR Mahia0-1KCB
23 apr. 2022FKF Premier LeagueKCB0-1GOR Mahia
25 sep. 2021FKF Premier LeagueGOR Mahia2-1KCB
8 aug. 2021FKF Premier LeagueKCB0-0GOR Mahia
7 mars 2021FKF Premier LeagueGOR Mahia0-2KCB
22 sep. 2019FKF Premier LeagueGOR Mahia2-1KCB
2 maj 2019FKF Premier LeagueGOR Mahia3-3KCB
27 jan. 2019FKF Premier LeagueKCB1-0GOR Mahia
9 aug. 2015FKF Premier LeagueKCB1-6GOR Mahia
8 apr. 2015FKF Premier LeagueGOR Mahia3-1KCB
28 aug. 2014FKF Premier LeagueKCB0-0GOR Mahia
9 apr. 2014FKF Premier LeagueGOR Mahia3-2KCB

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se