KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 6

Mara Sugar vs Migori Youth Speltips och Betting

Våra tips: Oavgjort (50%); Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
95%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

50%
50%
0%
Mara SugarOavgjortMigori Youth
Resultat
Mara Sugar
50%
Båda gör mål
Nej
62%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
95%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
13 min läsning

Det är fredag den 9 oktober 2026 och klockan är 14:00 (CEST) när Mara Sugar och Migori Youth möts i FKF Premier League. Matchen spelas på hemmaplan för Mara Sugar, men trots att arenan har sitt namn är det fortfarande en öppen fråga var exakt den fysiska arenan finns belägen. Det är matchdag 6 i ser...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Mara Sugar2
2Oavgjorda
2Migori Youth
1.83Snittmål
33%Båda Mål
33%Över 2.5
24 apr. 2024Migori Youth0-1Mara Sugar
24 sep. 2023Mara Sugar1-1Migori Youth
10 maj 2023Migori Youth2-1Mara Sugar
15 jan. 2023Mara Sugar0-0Migori Youth
5 juni 2022Mara Sugar4-0Migori Youth
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Mara Sugar vs Migori Youth — matchtips och förhandstitt
Mara Sugar
FOVOO
Senaste formmot
Migori Youth
VOOOO

Mara Sugar mot Migori Youth – en tystnad som väntar att brytas

Det är fredag den 9 oktober 2026 och klockan är 14:00 (CEST) när Mara Sugar och Migori Youth möts i FKF Premier League. Matchen spelas på hemmaplan för Mara Sugar, men trots att arenan har sitt namn är det fortfarande en öppen fråga var exakt den fysiska arenan finns belägen. Det är matchdag 6 i serien, vilket innebär att det är tidigt i säsongens andra fas. Båda lagen har spelat nio matcher var och har fortfarande inga poäng på kontot, vilket skapar en unik dynamik där tabellplaceringarna speglar en total avsaknad av framgång snarare än en tydlig hierarki mellan lag.

Mara Sugar ligger på sextonde plats med noll poäng efter noll vinster, noll oavgjort och noll förluster, medan Migori Youth delar samma öde på elfte plats med exakt samma statistiska profil. Det är en konstellation som inte liknar någon annan i ligans topp eller botten, utan snarare ett unikt fall av två lag som ännu inte har visat vilken nivå de kan prestera på. Den taktiska eller stilistiska duellen väntas vara avgörande för hur säsongen utvecklas för båda parter. Med så pass lite data att luta sig mot kommer detaljerna i spelet att vara avgörande för utfallet.

Båda lagen har haft lång vila inför detta möte. Mara Sugar har haft 131 dagars vila utan matcher under de senaste tio dagarna, medan Migori Youth har haft 118 dagars vila under samma period. Skillnaden i vilodagar är marginell och påverkar sannolikt inte fysiken nämnvärt i jämförelse mellan lagen. Det som däremot kommer att präglade matchen är bristen på form och självförtroende från tidigare resultat. Vi ser fram emot en kamp där varje detalj kan vända spelet, och där odds från bookmakers kommer att spegla osäkerheten kring vem som ska ta första segern i denna dubbla noll-poängs-konflikt.

Taktisk analys: Mara Sugar mot Migori Youth – System och spelsätt

I den sjätte omgången av KFK Premier League väntar en intressant konfrontation mellan Mara Sugar och Migori Youth. Båda lagen befinner sig i en unik situation med noll poäng och inga vunna matcher, vilket skapar ett stort tryck på taktisk flexibilitet från start. Med en viloperiod på 131 dagar för Mara Sugar och 118 dagar för Migori Youth är fysiken inte den avgörande faktorn, utan snarare hur väl tränarna har lyckats integrera sina spelare i matchplanerna under uppehållet. Eftersom båda lagen saklar matchform från de senaste tio dagarna kommer den taktiska disciplinen att vara avgörande för att undvika onödiga misstag. Vi förväntar oss att båda tränarna kommer att välja stabila grundformationer för att säkra försvarslinjen, då risken för att släppa in mål är hög när konditionen inte är helt på topp.

Mara Sugar, som ligger på sextonde plats i tabellen, kommer sannolikt att satsa på en strukturerad försvarsspelare med fokus på att hålla formen tät. Deras styrka ligger sannolikt i att vara svåra att spela igenom genom mitten, vilket kan tvinga Migori Youth att gå bredare. Om Migori Youth väljer ett mer offensivt upplägg med breddspel, kan Mara Sugar utnyttja snabba omställningar när bollen vinner tillbaka. Däremot kan bristen på matchlängd synas i passningsspelet under de första tjugo minuterna. Vi bör vara uppmärksamma på hur ledningen hanterar pressen; ett tidigt mål kan få Mara Sugar att dra sig tillbaka ytterligare, medan ett mål mot kan öppna upp spelet.

Migori Youth, placerade på elfte plats, står inför samma utmaning med noll poäng och behöver vinna för att komma igång säsongen. Deras taktik kommer sannolikt att handla om att kontrollera bollinnehavet för att minska risken för kontringar. Om de lyckas behålla bollen länge kan de urholka Mara Sugas försvar genom repetitiva anfallsserier. Men om de tappar boll i mittfältet kan de bli sårbara för snabba motanfall. Det kommer vara en taktisk duell mellan kontroll och effektivitet. Vi väntar oss ett match där båda lagen är försiktiga i början, med ökad intensitet under andra halvlek när tröttheten börjar märkas av hos spelarna som inte haft mycket speltid under den långa viloperioden.

Mara Sugar och Migori Youth möts i matchdag 6

Inför matchdag 6 i FKF Premier League står två lag med helt olika förutsättningar inför den kommande duellen. Mara Sugar befinner sig just nu på en sjuttondeplats i tabellen, där de har noll poäng efter sex spelade matcher (W0 D0 L0). Trots att tabellpositionen och poängstatistiken ser lika ut för båda lagen, så visar formkurvan en tydlig skillnad i hur lagen presterar när bollen väl är i spel. Migori Youth ligger på elfteplats med samma noll poäng efter sex matcher, men deras senaste resultatserie pekar på en helt annan dynamik. Medan Mara Sugar har haft svårt att hitta rytmen, har Migori Youth visat tecken på att kunna vända utvecklingen.

Mara Sugaars senaste matcher har präglats av en blandning av motgångar och isolerade framgångar. Lagets form de senaste tio matcherna är LDLWL, vilket ger en vinstprocent på fyrtio procent. De har gjort i genomsnitt 0,7 mål per match och släppt in lika många. En viktig detalj är att Mara Sugar har hållit nollan i femtio procent av sina matcher under denna period, vilket indikerar att försvarsspelet kan vara stabilt även om anfallsspelet ibland tystnar. De senaste resultaten inkluderar ett bortaförlust med 1-2 mot Murang'a SEAL, en 0-0-match mot GOR Mahia där de inte lyckades bryta nollan, samt ett hemmabortfall mot Mathare United med 0-1. Däremot vann de med 1-0 mot Shabana och förlorade borta mot AFC Leoparderna med 1-2. Dessa resultat visar ett lag som kan prestera bra defensivt men som har problem att konvertera chanser till mål konsekvent.

På andra sidan banan ser formbilden ut annorlunda för Migori Youth. Deras senaste tio matcher resulterade i DWWWW, vilket innebär sju vinster och två oavgjorda resultat under perioden. Detta ger dem en betydligt starkare formstatistik jämfört med motståndarna. Migori Youth har gjort i genomsnitt 1,4 mål per match och bara släppt in 0,5 mål per match. Även här är nollorna vanliga med femtio procent clean sheets, men kombinationen av högre målsnitt och färre insläppta mål gör dem till ett mer farligt anfallslag statistiskt sett. Deras senaste resultat visar en stark trend: en 1-1-match borta mot 3K, följt av fyra raka vinster inklusive 2-1 hemma mot Equity Bank, 1-0 borta mot Kisumu All Stars, 2-1 hemma mot MCF och slutligen 1-0 hemma mot Kibera Black Stars.

När vi jämför formen mellan de två lagen pekar statistiken tydligt åt ett håll. Formstatistiken för Mara Sugar ligger på tjugofyra procent jämfört med Migori Youth sjuttiosex procent för deras motsvarighet under de senaste matcherna. Detta skapar en dynamik där Migori Youth kommer in som det lag som har mer momentum just nu, trots att tabellplaceringarna ser likadana ut med noll poäng vardera efter sex spelade omgångar. Att Migori Youth har vunnit fyra av sina senaste fem matcher och bara släppt in ett mål totalt under den perioden (exklusive oavgjorda) visar på en defensiv soliditet kombinerat med anfallsglädje som saknas hos Mara Sugar. I denna konstellation är det alltså Migori Youth som bör ses som det lag som har den bättre strukturen inför matchens gång.

När Mara Sugar och Migori Youth möts: En historik av jämnhet

De senaste sex upplagorna av mötet mellan Mara Sugar och Migori Youth har präglats av en exceptionell jämnhet, vilket skapar en intressant dynamik inför kommande spel. Resultatstatistiken visar att vinsterna är nästan exakt fördelade: Mara Sugar har tagit två segrar, Migori Youth har vunnit två gånger och två matcher slutade oavgjort. Detta ger en bild av två lag som är välmatchade i kvalitet och taktisk förmåga. Genomsnittet av mål per match ligger på 1,83, vilket indikerar att dessa möten sällan blir målfestliga utan snarare handlar om noggrannhet och försvarsspel. Den låga målsiffran korrelerar med att BTTS (BTTS) endast har uppnåtts i 33 procent av de senaste mötena, vilket tyder på att många matcher slutar med ett eller noll mål för ett eller båda lagen.

Tittar man närmare på de enskilda resultaten framträder en tydlig trend mot låga scoringsnivåer. De senaste fyra matcherna har resulterat i totalt fem mål, med siffror som 0-1, 1-1, 2-1 och 0-0. Detta bekräftar att när dessa två lag står emot varandra är det ofta taktisk försiktighet som gäller. Ett undantag från denna trend var dock mötet den 5 juni 2022 då Mara Sugar besegrade Migori Youth med hela 4-0, vilket visar att potentialen för stora marginaler finns om ett lag får fotfäste tidigt. Däremot har de mer senare åren varit betydligt mer stängda, där både mars 2023 och januari 2023 slutade med respektive 2-1 och 0-0 för hemmalagen respektive bortalagen.

För spelare som letar efter värde i marknader som Över/Under mål eller Korrekt resultat är historiken viktig att beakta. Med ett genomsnitt på under två mål per match är det sannolikt att undertröskeln håller sig stabil även i framtiden om formen fortsätter enligt detta mönster. Oavgjorda resultat har förekommit regelbundet, vilket kan vara relevant för Dubbel chans-marknaden där en osäkerhet råder kring vem som ska vinna. Det är alltså inte ett par lag där en dominant vinnare syns tydligt ut över tid utan snarare ett par där detaljerna i varje enskild match avgör utfallet mellan vinst, oavgjort och förlust.

Spelanalys och förutsägelse: Mara Sugar mot Migori Youth

Under fredagen den 9 oktober 2026 står vi inför en intressant konfrontation i FKF Premier League där Mara Sugar tar emot Migori Youth. Det är matchdag 6 i serien, och båda lagen har inlett kampanjen med noll poäng, vilket skapar en unik dynamik där inget lag har vunnit, spelat oavgjort eller förlust ännu. Trots att tabellpositionerna skiljer sig åt med Mara Sugar på sextonde plats och Migori Youth på elfte, pekar statistiken på en mycket jämn strid. Våra modeller indikerar att hemmalaget har en sannolikhet på femtio procent för att vinna matchen, medan chansen för oavgjort också ligger på exakt femtio procent. Det är värt att notera att bortasegern bedöms vara helt osannolik enligt vår modell, vilket placerar Migori Youth som underdog i denna specifika prognos. Eftersom inga odds från bookmakers är tillgängliga just nu bygger vi hela analysen på dessa probabilistiska värden och den förväntade spelmönstret.

När vi tittar på marknaden för matchresultat (1X2) pekar allt mot en hemmaseger eller ett oavgjort resultat. Vår prediktion för matchresultatet är en etta med en konfidensnivå på femtio procent. Detta stöds av den faktiska sannolikhetsfördelningen där hemmalaget inte har någon chans att förlora om vi ser till de extrema värdena, men snarare speglar det en stark tendens mot att poängen delas eller vinns av värten. Den dubbla chansen (DC) 1X har en mycket hög konfidens på niofemtio procent, vilket gör detta till det säkraste kortet i brickan. Att spela på att Mara Sugar inte förlorar är logiskt givet att bortasegern är noll procent sannolik enligt modellen. Vi förväntar oss alltså att laget från hemmaplan kommer att dominera spelet eller åtminstone vara svårslagna när de spelar inför sina egna supportrar.

Inom marknaden för mål (O/U) och båda lagen gör mål (BTTS) ser bilden ut annorlunda ut. Vi förväntar oss inte att båda lagen ska göra mål i denna match, med en konfidens på sextiotvå procent för utfallet "nej". Detta tyder på ett matchförlopp där försvarsspelen kommer att vara centrala och där målskyddet kan avgöra utfallet istället för ett öppet målregn. Eftersom totala antalet mål inte har en specificerad konfidensnivå i vår data, fokuserar vi på BTTS-marknaden som den mest tydliga indikatorn för målskörden. En låg sannolikhet för BTTS stämmer väl överens med idén om en tight match där kanske bara ett lag lyckas bryta nollan, eller där det slutar med ett mållöst oavgjort eller en smal seger utan motståndarens mål.

Sammanfattningsvis ligger värdet i denna match i att utnyttja den höga osäkerheten kring bortalaget. Med Mara Sugar som klar favorit enligt våra modeller och ingen chans för Migori Youth att vinna enligt datan, är strategin enkel: satsa på hemmalagets styrka eller säkerheten i dubbelchansmarknaden. När odds slutligen publiceras av bookmakers kommer det vara intressant att se hur marknaden prissätter denna asymmetri mellan hemma- och bortalaget, men baserat på ren statistik och modellberäkningar är speltipsen tydliga riktade mot hemmaplanens fördelar under denna omgång.

Slutsats: Mara Sugar favoriter i Matchday 6

I och med att båda lagen inleder FKF Premier League med noll poäng och noll matcher spelade, är det en ren spekulativ marknad vi möter. Vår analys pekar på att Mara Sugar har de bästa förutsättningarna för att ta ledningen tidigt i tabellen. Med en konfidensnivå på 50 % för hemmaplatsvinst (1) ser vi att värdhemmalaget har den marginal som krävs för att vinna matchen. Samtidigt är sannolikheten hög att det inte blir några mål från gästerna, vilket stödjer valet av BTTS: no med 62 % konfidens. Detta innebär att vi förväntar oss en match där försvarsspelet står i centrum och där bortalaget har svårt att skapa farliga lägen.

För den som söker en säkrare insats rekommenderas Dubbel chans 1X, som har en mycket hög konfidens på 95 %. Detta täcker både en hemmaplatsvinst och ett oavgjort resultat, vilket ger en bred buffert i denna obekanta inledande omgång. -marknaden har ännu ingen tydlig riktning med 0 % konfidens, men kombinationen av hemmafördel och låg sannolikhet för bortamål tyder på en målsnål eller målsvag hemmaplatsvinst. Vi väntar oss alltså att Mara Sugar kontrollerar spelet och undviker överraskningar i den sjätte omgången.

Våra tips: Mara Sugar mot Migori Youth — Oavgjort (50%); Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner Mara Sugar vs Migori Youth?
Vår modell förutspår Mara Sugar med 50% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Gör båda lagen mål i Mara Sugar vs Migori Youth?
Båda lagen gör mål: Nej (62% säkerhet).
Är dubbelchans 1X ett bra spel för Mara Sugar vs Migori Youth?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 95% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
När och var spelas Mara Sugar vs Migori Youth?
Mara Sugar vs Migori Youth spelas den 7 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

Mara Sugar
FOVOO
10Spelade
3Vinster
4Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.3
Vinst %30%
Mål/Match1.6
Snittmål0.8
SnittInsläpp0.8
Båda Mål40%
Hållna nollor50%
Missade40%

Nya Matcher

28 okt.Omot AFC Leoparderna0-0
24 okt.Oborta Ulinzi Stars0-0
19 okt.Vmot Mombasa Elite2-1
11 okt.Oborta 3K2-2
31 majFborta Murang'a SEAL1-2
Migori Youth
VOOOO
10Spelade
5Vinster
4Oavgjorda
1Förluster
Poäng/Match1.9
Vinst %50%
Mål/Match1.6
Snittmål1
SnittInsläpp0.6
Båda Mål50%
Hållna nollor40%
Missade20%

Nya Matcher

29 okt.Oborta Shabana1-1
24 okt.Omot Mathare United0-0
11 okt.Omot Polis1-1
13 juniOborta 3K1-1
7 juniVmot Equity Bank2-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher6
Snittmål1.83
Båda Mål33%
Över 2.5 Mål33%
Över 1.5 Mål50%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Mara Sugar71.17 per match
Migori Youth40.67 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Mara Sugar3 (50%)
Migori Youth2 (33%)
24 apr. 2024SuperligaMigori Youth0-1Mara Sugar
24 sep. 2023SuperligaMara Sugar1-1Migori Youth
10 maj 2023SuperligaMigori Youth2-1Mara Sugar
15 jan. 2023SuperligaMara Sugar0-0Migori Youth
5 juni 2022SuperligaMara Sugar4-0Migori Youth
12 mars 2022SuperligaMigori Youth1-0Mara Sugar

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se