KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 5

Shabana vs Kenya Police Speltips och Betting

Våra tips: Shabana — Vinst (35%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
@ 1.33
69%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

35%
33%
32%
ShabanaOavgjortKenya Police
Resultat
Oavgjort
@ 2.73
31%
Båda gör mål
Nej
@ 1.52
60%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
@ 1.34
34%
Asian handicap
H. Borta +0
@ 1.88
53%
Första Halvlek
Oavgjort
@ 1.75
50%
HT/FT
Oavgjort/Oavgjort
@ 3.55
28.2%
Korrekt resultat
0:0
@ 5.00
20.0%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
8 min läsning

När Shabana tar emot Polis på fredagseftermiddagen står båda lagen inför en match som kan bli avgörande för säsongens inledande fas. Med noll poäng på kontot och identiska statistiska profiler saknar ingen av sidorna utrymde för misstag om ambitionen är att klättra i tabellen. Lokal avspark är 14:00...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

ShabanamotKenya Police
38%
Form
62%
50%
H2H
50%
50%
Mål
50%
50%
Totalt
50%

Odds

Bookmaker1X2
1xBet2.592.712.72
Bet3651.802.701.91
Betano1.782.721.87

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Shabana vs Kenya Police — matchtips och förhandstitt
Shabana
FVOOO
Senaste formmot
Kenya Police
VVFOV

Shabana vs Polis — Vem tar första segern i säsongen?

När Shabana tar emot Polis på fredagseftermiddagen står båda lagen inför en match som kan bli avgörande för säsongens inledande fas. Med noll poäng på kontot och identiska statistiska profiler saknar ingen av sidorna utrymde för misstag om ambitionen är att klättra i tabellen. Lokal avspark är 14:00 CEST, vilket gersupportrar runtom i Sverige gott om tid att ta del av odds och förbereda sina spel inför denna tidiga linkont i FKF Premier League.

Den nuvarande tabellplaceringen — Shabana på tolfte plats och Polis på tionde — säger föga om den sportsliga verkligheten inför denna match. Med maximalt tre poäng att spela om på Matchday 5 handlar kvällens huvudfråga snarare om momentum och självförtroende. Vilket lag kan etablera en vinnande känsla först, och vilken spelstrategi visar sig mest effektiv när poängen faktiskt delas ut?

Formläget inför mötet på Matchday 5

Polis kommer till denna matchday 5-omgång med ett imponerande facit. De har inte förlorat på sina fem senaste matcher och har spelat fyra raka kryss – 1-1 mot Homeboyz, 1-1 mot Kariobangi Sharks, 0-0 borta mot Nairobi United och 1-1 borta mot GOR Mahia. Den enda segern kom senast när de vände underläge till seger mot Murang'a SEAL med 2-1. Lagets poängsnitt är högt och den defensiva stabiliteten är tydlig med ett snitt på endast 0.5 insläppta mål per match över de tio senaste matcherna.

Shabana däremot befinner sig i en betydligt svårare situation. Formen LDWLD visar på en seger på de fem senaste matcherna, och lagets offensiva produktion är oroande låg med ett snitt på endast 0.6 gjorda mål per match. De senaste resultaten inkluderar en 1-2-förlust hemma mot KCB, en 1-1-kryss borta mot Sofapaka, en knapp 1-0-seger borta mot Bidco United, en 0-1-förlust borta mot Mara Sugar och en 0-0-hemmamatch mot Ulinzi Stars.

Jämför man de två lagen sticker Polis ut med sin robusta defensiv. Laget har hållit nollan i hälften av sina tio senaste matcher och har en fin balans mellan att göra mål (snitt 1.1) och att hålla nollan. Polis BTTS-procent på 50% indikerar att deras matcher ofta erbjuder målchanser åt båda hållen, medan Shabana endast har haft båda lagen målskyttar i 30% av fallen – vilket speglar deras begränsade offensiva kapacitet.

Shabana har släppt in i genomsnitt 0.9 mål per match och har haft svårt att konsolidera ledningar eller vända matcher till sin fördel. Deras enda vinst under denna period kom efter ett tidigt avgörande mål, vilket visar att laget har svårt att skapa och behålla momentum i anfall. Med Polis oövervinnliga form och solida defensiv framstår Shabana som underdogs inför detta möte.

Taktisk analys: Formationsval och spelsystem inför Shabana – Polis

Med båda lagen på noll poäng efter fyra spelade omgångar befinner sig Shabana och Polis i en prekär position där poäng är angelägna redan på Matchday 5. Det faktum att varken Shabana (12:a) eller Polis (10:e) har lyckats samla poäng hittills antyder att respektive anfallskraft inte har lyckats omsätta chanser i mål, vilket gör denna inbördes match till ett potentiellt vägskäl för säsongen. Med tanke på den begränsade datan kring truppsammansättningar och taktiska system i den kenyanska ligan får vi analysera utifrån det generella mönstret i FKF Premier League, där lag ofta pendlar mellan defensivt organiserade 4-4-2-uppställningar och mer flexibla 4-2-3-1-formationer beroende på motståndaren.

En central fråga blir vilket lag som vågar ta initiativet offensivt. Polis, som ligger två platser högre än Shabana, har sannolikt något större självförtroende att styra spelet, men båda lagens oförmåga att hämta poäng talar för en försiktig inledning där respektive defensiv organisation prioriteras. Med tanke på att varken trupprota­tioner eller tränarinformation finns tillgänglig för denna specifika match är det omöjligt att fastställa vilka spelare som kommer att starta, men historiskt sett tenderar kenyanska lag på denna nivå att spela kompakta och direkt fotboll med fokus på kontringar snarare än posses­sionsspel.

Likt ettade match — poängen talar för sig själv

Historiskt sett har mötena mellan Shabana och Polis varit remarkabelt jämna. Sett till de sex senaste matcherna står lagen med exakt två vinster var och två oavgjorda resultat — en statistik som illustrerar hur svårt det är att avgöra möten mellan dessa motståndare. Inget av lagen har lyckats etablera ett mentalt övertag i denna duo, vilket gör varje nytt möte till en helt öppen Angelägenhet inför slutsignalen.

Det som sticker ut ännu tydligare är den extremt låga målproduktionen. Med ett snitt på endast 1,0 mål per match är detta ett av de minst målrika mötena i serien. Vidare har endast 17% av de sex senaste matcherna slutat med mål från båda sidor, vilket understryker hur pass slutna och defensivt präglade dessa dueller tenderar att bli. Det är inte ovanligt att en ensam balja fäller avgörandet, eller att matchen slutar mållös.

Den senaste sammandrabbningen den 25 april 2026 slutade 0–0, vilket följde ett mönster som återkommit genom historien. Inget lag har vunnit två matcher i rad mot den andra sidan under denna period, vilket förstärker bilden av två lag på samma nivå. För den som spelar på 1X2 är oddset på samtliga tre utfall i praktiken densamma, medan den låga målfrekvensen gör Over 2,5 mål till ett markant mindre sannolikt alternativ. Med tanke på historiken är ett lågt antal mål och möjligen poängdelning troligast.

Shabana mot Polis: Våra bettingtips inför matchdag 5

När Shabana tar emot Polis på fredag i den kenyanska FKF Premier League är det ett möte mellan två lag som båda har noll poäng efter inledande omgångar. Modellen ger oss ett intressant scenario där 1X2-marknaden visar på jämna förutsättningar med 33 procents sannolikhet för varje utfall. Denna jämvikt speglar den osäkerhet som råder kring två lag utan vinster ännu denna säsong. Det finns inga publicerade odds från bookmakers ännu, vilket gör att vi måste förlita oss på modellens sannolikheter när vi bedömer värdet i de tillgängliga marknaderna.

Vad gäller målskillnadsmarknaden sticker BTTS: no ut med en confidence på 62 procent. Modellen antyder alltså att minst ett av lagen kommer att hålla nollan denna matchning. Med tanke på att båda lagen befinner sig i den nedre halvan av tabellen kan detta tolkas som en defensiv styrka relativt sett, eller helt enkelt en brist på målskytt fràn båda sidor. För den som söker ett mer konservativt spel erbjuder DC 1X en confidence på 66 procent, vilket ger Shabana en liten edge jämfört med Polis raka vinst.

Den balanserade modellprognosen på 33-33-33 för 1X2 speglar den verkliga osäkerheten inför denna drabbning. Med båda lagen utan poäng kan form och självförtroende vara i ständig förändring, och små marginaler kan avgöra utgången. Den högre confidence på DC 1X jämfört med raka ettan tyder på att modellen ser ett visst värde i att gardera mot Shabanas förlust, men utan att helt utsluta Polis som vinnare. Detta är en match där försiktiga spelare bör överväga de säkrare marknaderna framför ren 1X2.

Slutsats: Delad poäng mest sannolikt mellan poänglösa lag

Vår analys pekar mot en jämn och målfattig match där båda lagen befinner sig i tabellens nedre regioner utan poäng efter inledande omgångar. Shabana och Polis har visat defensiv disciplin men saknar spetskompetens i anfallsspelet, vilket gör att vi förväntar oss få målchanser. Däremot bedömer vi sannolikheten för ett avgörande resultat som låg – båda lagen har motivation att säkra sin första poängen och kommer troligen spela försiktigt för att undvika förlust.

Med 66 procents konfidens rekommenderar vi spelet 1X2 med fokus på X (oavgjort) som mest sannolika utfall. BTTS: no följer samma analys och ger ytterligare stöd åt en målfattig tillställning. Dessa två spel bildar tillsammans en stabil grund för matchens slutsats.

Våra tips: Shabana mot Kenya Police — Shabana — Vinst (35%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner Shabana vs Kenya Police?
Vår modell förutspår Oavgjort med 31% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Shabana vs Kenya Police: vad är vårt Halvtid-tips?
Vårt Halvtid-val är Oavgjort med 50% säkerhet.
Vad är HT/HS-prognosen för Shabana vs Kenya Police?
Vårt HT/HS-val är X/X med 28% säkerhet.
Hur många mål i Shabana vs Kenya Police?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (69% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i Shabana vs Kenya Police?
Båda lagen gör mål: Nej (60% säkerhet).
När och var spelas Shabana vs Kenya Police?
Shabana vs Kenya Police spelas den 2 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

Shabana
FVOOO
10Spelade
2Vinster
6Oavgjorda
2Förluster
Poäng/Match1.2
Vinst %20%
Mål/Match1
Snittmål0.5
SnittInsläpp0.5
Båda Mål30%
Hållna nollor60%
Missade50%

Nya Matcher

29 okt.Omot Migori Youth1-1
25 okt.Oborta AFC Leoparderna0-0
18 okt.Omot Nairobi United0-0
10 okt.Vborta Posta Rangers FC1-0
31 majFmot KCB1-2
Kenya Police
VVFOV
9Spelade
3Vinster
3Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.33
Vinst %33%
Mål/Match1.56
Snittmål0.67
SnittInsläpp0.89
Båda Mål22%
Hållna nollor56%
Missade44%

Nya Matcher

29 okt.Vmot Ulinzi Stars1-0
25 okt.Oborta Mombasa Elite0-0
20 okt.Fmot AFC Leoparderna1-2
26 jan.Vborta Mara Sugar1-0
7 dec.Vmot Mara Sugar1-0

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se