KenyaKenya
FKF Premier LeagueFKF Premier League
Omgång 6

Mathare United vs Posta Rangers FC Speltips och Betting

Våra tips: Oavgjort (33%); Båda gör mål: Nej.

Bästa bet
Vårt val
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
66%
Förtroende
Håller du med om denna förutsägelse?

Speltips

33%
33%
33%
Mathare UnitedOavgjortPosta Rangers FC
Resultat
Oavgjort
33%
Båda gör mål
Nej
62%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
66%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
10 min läsning

Säsongen i FKF Premier League är fortfarande i ett tidigt skede, men intresset är redan påtagligt inför den sjätte omgången. När Mathare United ställs mot Posta Rangers FC på fredagseftermiddagen är det ett möte mellan två lag som båda befinner sig i en prekär situation i den inledande tabellen. Tro...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

Mathare United6
6Oavgjorda
8Posta Rangers FC
2.5Snittmål
65%Båda Mål
50%Över 2.5
24 jan. 2026Posta Rangers FC1-1Mathare United
22 sep. 2025Mathare United1-2Posta Rangers FC
5 apr. 2025Mathare United3-2Posta Rangers FC
23 nov. 2024Posta Rangers FC0-2Mathare United
22 apr. 2023Mathare United0-2Posta Rangers FC
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
Mathare United vs Posta Rangers FC — matchtips och förhandstitt
Mathare United
VOFOV
Senaste formmot
Posta Rangers FC
FFFVO

Mathare United tar emot Posta Rangers i jakt på säsongens första poäng

Säsongen i FKF Premier League är fortfarande i ett tidigt skede, men intresset är redan påtagligt inför den sjätte omgången. När Mathare United ställs mot Posta Rangers FC på fredagseftermiddagen är det ett möte mellan två lag som båda befinner sig i en prekär situation i den inledande tabellen. Trots att Mathare United har lyckats nå en förhållandevis gynnsam position har laget ännu inte tagit sig an poängprotokollet denna säsong, och samma gäller för gästerna från Posta Rangers. Detta innebär att segern i denna drabbning skulle ge respektive lag den efterlängtade startpunkten som kan fungera som en vändpunkt för den fortsatta säsongen.

För fansen i den svenska tidszonen börjar matchen klockan 14:00 på fredagen, en tidpunkt som passar perfekt för att följa utvecklingen i den kenyanska ligan under eftermiddagen. Båda lagen har haft en längre vila från tävlingsspel under de senaste veckorna, vilket innebär att frågan är hur väl förberedda spelarna faktiskt är för att kliva in i en tävlingsmatch med poäng på spel. Den bookmaker-marknad som hittills har presenterats inför denna drabbning ger en fingervisning om hur oddssättarna ser på de olika utfall, men i en match där båda sidor söker sin första seger kan förutsägelserna vara extra osäkra.

Hur formar sig uppgörelsen mellan två poänglösa lag på Matchday 6?

När Mathare United och Posta Rangers FC gör upp på Matchday 6 i FKF Premier League står två lag mot varandra som båda ännu inte har tagit några poänger denna säsong. Det faktum att båda sidor har haft 131 dagars vila utan tävlingsmatcher de senaste tio dagarna innebär att fysiskt utmattning knappast kommer vara en faktor – däremot kan den långa uppehållstiden ha påverkat den matchmässiga rytmen och skärpan. För Mathare United, som inleder säsongen från en förväntad position i toppen av tabellen, blir denna match ett tillfälle att etablera en spelidentitet och visa att resultaten från tidigare säsonger inte var en tillfällighet. För Posta Rangers FC, placerade på sjunde plats, handlar det snarare om att bygga momentum från grunden och undvika ett tidigt trovärdighetsunderskott.

Taktiskt sett får vi förvänta oss två försiktiga upplägg i inledningsfasen. Utan tillgång till aktuell truppinformation är det naturligt att anta att båda managerteamen prioriterar stabilitet framför offensiv exponering, särskilt med tanke på att säsongen fortfarande är i ett tidigt skede. Enrakning mot mitten av planen kan bli avgörande – vilket lag som kontrollerar det centrala spelet och kan etablera ett tryck på motståndarens backlinje utan att lämna alltför stora utrymmen i försvarslinjen kommer sannolikt diktera matchens utveckling.

Mathare United mot Posta Rangers FC — Historiska möten visar jämn kamp

Den historiska statistiken mellan Mathare United och Posta Rangers FC vittnar om ett lagom jämnt möte där ingen av sidorna har någon tydlig dominans. I de senaste tjugo matcherna har Posta Rangers FC lyckats ta hem åtta segrar medan Mathare United stått som vinnare vid sex tillfällen. Sex matcher har slutat oavgjort, vilket ger en indikation på hur jämna dessa lag ofta är när de drabbar samman. Med åtta vinster mot sex påminner fördelningen om en klassisk rivalitet där marginalerna mellan seger och förlust ofta är minimala.

Sett till målproduktionen erbjuder detta möte regelbundet underhållning för den som spelar på målmarknader. Det genomsnittliga antalet mål per match ligger på 2,5, och möjligheten att båda lagen hittar nätet — så kallad BTTS — har realiserats i 65 procent av de senaste mötena. Tre av de fem senaste matcherna har slutat 1-1, 1-2 och 3-2, vilket speglar den anfallande filosofi som ofta karakteriserar detta möte. Noterbart är också att minst två lag har gjort mål i fyra av dessa fem matcher, något som bör beaktas vid val av BTTS-spel.

Den sportsliga balansen mellan dessa två kenyanska fotbollsklubbar gör förutsägelserna extra osäkra inför varje nytt möte. Posta Rangers FC har haft en svag tendens framåt sett till det totala facit, men Mathare United har visat prov på förmågan att vinna även på bortaplan mot just denna motståndare. Med tanke på den höga BTTS-andelen och det jämna histogrammet rekommenderas försiktighet för den som söker ett säkert spel — den historiska datan talar snarare för en jämn historia med mål på båda sidor.

Formguiden pekar på jämnt möte med defensiva kontraster

När Mathare United ställs mot Posta Rangers FC på den sjätte matchdagen i FKF Premier League är det två lag med identisk poängskörd men markant olika formkurvor som drabbar samman. Mathare United kommer till denna drabbning med facit WLWLD, vilket ger en svagare formprocent på 47 procent jämfört med Posta Rangers 53 procent. Det som gör denna analys särskilt intressant är att båda lagen uppvisar samma statistiska genomsnitt över de tio senaste matcherna – tre segrar, tre oavgjorda och fyra förluster – men den underliggande trenden pekar i olika riktningar.

Mathare United visar en uppåtgående tendens i sina senaste resultat. Segern med 1-0 borta mot Mara Sugar och vinsten med samma siffror hemma mot Bandari visar att laget har förmågan att stänga matcher och ta maximal utdelning. Den senaste matchen, en 2-2-kryss borta mot Sofapaka, avslöjar samtidigt en sårbarhet när man leder eller jämnar upp i avslutningsfaserna. Förlusterna mot Ulinzi Stars (1-2 borta) och hemma mot APS Bomet (0-2) indikerar dock att laget har problem med att hantera motståndare som utövar hög intensitet under hela matchen. Med ett bortasnitt på 1.2 insläppta mål per match och 40 procent clean sheets blir den defensiva stabiliteten en nyckelfaktor.

Posta Rangers FC:s formsvit LWDWD uppvisar en mer volatil karaktär. Segern med 3-0 hemma mot Sofapaka sticker ut som ett positivt undantag och visar lagets kapacitet att dominera fullständigt när allt klaffar. Samtidigt visar 0-1-förlusten hemma mot Ulinzi Stars att laget har svårt att hantera disciplinerade defensiva strukturer. Kryssen borta mot Nairobi United (2-2) och Bandari (1-1) bekräftar en tendens att lämna luckor i försvarsspelet, vilket resulterat i endast 20 procent clean sheets – hälften av vad Mathare United presterar. Denna defensiva svaghet väger tungt i en match där båda lagens anfall delar samma genomsnittliga målproduktion.

Scoringsmönstren hos de båda gängen är påfallande lika, med ett snitt på exakt 1.0 gjorda mål per match och 1.2 insläppta. BTTS-statistiken på 40 procent för båda lagen tyder på att sannolikheten för att båda lagen hittar nätet är måttlig snarare än hög. Mathare Uniteds förmåga att hålla nollan i fyra av tio matcher jämfört med Posta Rangers blott två av tio antyder att Mathare United har en strukturell fördel i hur de organiserar sitt försvarsspel. Motståndarna Ulinzi Stars och Bandari återkommer i båda lagens schema och resultaten mot dessa lag ger en gemensam referenspunkt: Mathare United lyckades besegra Bandari medan Posta Rangers endast fick 1-1, samtidigt som båda föll mot Ulinzi Stars.

Värde och speltips inför Mathare United – Posta Rangers

När säsongen 2026 drar igång på allvar ställs Mathare United mot Posta Rangers FC i vad som kan beskrivas som en jämnviktmatchning på förhand. Med identiska facit – noll poäng och tomma statistikrader efter inledande matcher – saknas tydliga indikatorer på form eller momentum. Våra modellberäkningar återspeglar denna osäkerhet och tilldelar varje utfall (vinst för hemmalag, oavgjort, vinst för bortalag) exakt 33 procents sannolikhet. Det innebär att ingen tydlig favorit framträder, vilket gör marknaden särskilt svårläst för spelare som söker värde.

Sett till målproduktion pekar modellen mot en relativt sluten tillställning. Med ett BTTS-alternativ (båda lagen gör mål) som endast har 38 procents sannolikhet enligt vår analys – motsvarande 62 procents konfidens för "nej" – finns en tydlig signal om att minst ett av lagen kan få svårt att prångla in bollen. Mathare United, som inleder säsongen, har ännu inte etablerat någon offensiv identitet, medan Posta Rangers FC befinner sig i en uppbyggnadsfas där resultat väntas prioriteras framför spektakulär fotboll. Denna dynamik talar för få målchanser och en kompakt defensive uppställning.

Vårt starkaste speltips baserat på tillgänglig data är dubbla chansen 1X, alltså att antingen Mathare United vinner eller att matchen slutar oavgjort. Med 66 procents konfidens är detta det mest övertygande alternativet bland tillgängliga marknader. Den logiska grunden är enkel: när två jämnbra lag möts utan tydlig formkurva är sannolikheten för att hemmalaget tar minst en poäng högre än chansen för en bortaseger. Dessutom undviker spelaren risken att förlora på ren 1X2-marknaden om matchen slutar mållöst eller med jämnt resultat.

För den som söker högre avkastning finns möjligheten att utforska målmarknader, men vår modell ger inget tydligt stöd för specifika över/under-alternativ i nuläget. Utan publicerade bookmaker-odds från etablerade aktörer rekommenderas tålamod – när marknaden öppnar bör spelare jämföra priser och söka value där modellens 33-procentiga sannolikhet för oavgjort kan vara undervärderad av oddssättarna. I en match där statistiken är knapphändig och tabelläget identiskt blir det extra viktigt att inte överskatta sin kunskap utan istället lita på de beräknade sannolikheterna.

Slutsats: Vår bedömning inför Mathare United – Posta Rangers FC

Efter att ha granskat tillgänglig data och marknadens odds framstår denna match på Matchday 6 som en jämn tillställning där båda lagen befinner sig i ett tidigt skede av säsongen utan etablerad form. Med 0 poäng för båda sidor och en historik av få mål i inbördes möten pekar mycket mot ett lågtempo möte. Vår högsta konfidens, 66 procent, ligger på DC 1X, vilket innebär att Mathare United minst bör hämta poäng. Även om den rena 1X2-marknaden visar högsta konfidens på krysset, rekommenderar vi att kombinera detta med BTTS: nej för att minska risken, givet det låga xG-värdet och den historiska trenden.

Vår spelstrategi: Satsa på DC 1X som huvudspel och säkra med BTTS: nej som komplement. Undvik stora insatser på X-marknaden ensam då konfidensen endast ligger på 33 procent. Håll koll på eventuella trupprapporter och laguttagningar närmare avspark, då spelarinformationen är begränsad i nuläket. Spela ansvarsfullt och sätt en strikt budget för dina bets.

Våra tips: Mathare United mot Posta Rangers FC — Oavgjort (33%); Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Mathare United vs Posta Rangers FC: vem spås vinna?
Vår modell förutspår Oavgjort med 33% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Är dubbelchans 1X ett bra spel för Mathare United vs Posta Rangers FC?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 66% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Gör båda lagen mål i Mathare United vs Posta Rangers FC?
Båda lagen gör mål: Nej (62% säkerhet).
När och var spelas Mathare United vs Posta Rangers FC?
Mathare United vs Posta Rangers FC spelas den 7 nov. 2026.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1GOR MahiaGOR Mahia440072+512
2KCBKCB421164+27
3Murang'a SEALMurang'a SEAL4202119+26
4Mara SugarMara Sugar413043+16
5AFC LeopardernaAFC Leoparderna413021+16
6ShabanaShabana413021+16
7APS BometAPS Bomet412142+25
8Kenya PoliceKenya Police41213305
9Mathare UnitedMathare United41212205
103K3K412157-25
11HomeboyzHomeboyz31112204
12Posta Rangers FCPosta Rangers FC411226-44
13TuskerTusker210132+13
14Migori YouthMigori Youth30302203
15Nairobi UnitedNairobi United403156-13
16BandariBandari403112-13
17Ulinzi StarsUlinzi Stars402214-32
18Mombasa EliteMombasa Elite401326-41

Detaljerad Form & Nya Matcher

Mathare United
VOFOV
10Spelade
3Vinster
3Oavgjorda
4Förluster
Poäng/Match1.2
Vinst %30%
Mål/Match1.8
Snittmål0.8
SnittInsläpp1
Båda Mål40%
Hållna nollor40%
Missade40%

Nya Matcher

29 okt.Vmot Tusker2-1
24 okt.Oborta Migori Youth0-0
17 okt.Fborta KCB0-1
10 okt.Omot APS Bomet0-0
31 majVmot Bandari1-0
Posta Rangers FC
FFFVO
10Spelade
3Vinster
4Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.3
Vinst %30%
Mål/Match2.1
Snittmål1
SnittInsläpp1.1
Båda Mål40%
Hållna nollor40%
Missade30%

Nya Matcher

28 okt.Oborta Bandari0-0
23 okt.Vmot KCB1-0
18 okt.Fborta Murang'a SEAL1-5
10 okt.Fmot Shabana0-1
31 majFmot Ulinzi Stars0-1

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher20
Snittmål2.5
Båda Mål65%
Över 2.5 Mål50%
Över 1.5 Mål80%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
Mathare United241.2 per match
Posta Rangers FC261.3 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
Mathare United4 (20%)
Posta Rangers FC5 (25%)
24 jan. 2026FKF Premier LeaguePosta Rangers FC1-1Mathare United
22 sep. 2025FKF Premier LeagueMathare United1-2Posta Rangers FC
5 apr. 2025FKF Premier LeagueMathare United3-2Posta Rangers FC
23 nov. 2024FKF Premier LeaguePosta Rangers FC0-2Mathare United
22 apr. 2023FKF Premier LeagueMathare United0-2Posta Rangers FC
11 jan. 2023FKF Premier LeaguePosta Rangers FC1-1Mathare United
3 apr. 2022FKF Premier LeaguePosta Rangers FC2-1Mathare United
17 mars 2022FKF Premier LeagueMathare United2-3Posta Rangers FC
26 juni 2021FKF Premier LeagueMathare United1-2Posta Rangers FC
19 mars 2021FKF Premier LeaguePosta Rangers FC2-0Mathare United
19 dec. 2020FKF Premier LeaguePosta Rangers FC1-2Mathare United
1 mars 2020FKF Premier LeaguePosta Rangers FC1-1Mathare United
1 nov. 2019FKF Premier LeagueMathare United0-0Posta Rangers FC
28 mars 2019FKF Premier LeagueMathare United3-1Posta Rangers FC
29 dec. 2018FKF Premier LeaguePosta Rangers FC1-2Mathare United
26 sep. 2018FKF Premier LeagueMathare United1-0Posta Rangers FC
15 apr. 2018FKF Premier LeaguePosta Rangers FC2-1Mathare United
18 nov. 2017FKF Premier LeaguePosta Rangers FC2-2Mathare United
17 apr. 2017FKF Premier LeagueMathare United0-1Posta Rangers FC
25 sep. 2016FKF Premier LeagueMathare United0-0Posta Rangers FC

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se