MoroccoMarocko
Botola ProBotola Pro
Omgång 2

FUS Rabat vs Amal Tiznit Speltips och Betting

2 okt. 2026
0-1
Slutresultat
Stade Prince Moulay Hassan, Rabat
Korrekt
Vårt val
Totalt mål
Under 2.5
0 : 1
FT

Speltips

55%
25%
20%
FUS RabatOavgjortAmal Tiznit
Resultat
FUS Rabat
55%
Totalt mål
Under 2.5
58%
Båda gör mål
Nej
56%
Dubbel chans
Hem/Oavgjort
40%
Asian handicap
H. Hemma -0.75
@ 1.86
54%
Odds uppdateras varje timme
Predictioner omräknas varannan timme
Låst 2 timmar före avspark

Expertanalys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Grundare & chefsanalytiker
60.3% 30+ år
10 min läsning

När pucken slås på Stade Prince Moulay Hassan i Rabat klockan 18:00 på fredag kväll inleds en match där båda lagen desperat behöver poäng för att undvika tidig tabellpress. FUS Rabat, som inledde säsongen med ett tungt bakslag, ställs mot ett Amal Tiznit som också startat utan poäng och nu måste han...

Läs fullständig analys

Nyckelstatistik

FUS Rabat0
0Oavgjorda
1Amal Tiznit
1Snittmål
0%Båda Mål
0%Över 2.5
2 okt. 2026FUS Rabat0-1Amal Tiznit
Visa alla matcher

Fullständig analys

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Grundare & chefsanalytiker
60.3% Vinstprocent «Vårt Tips»
30+ Års Erfarenhet
16.2k Spårade Förutsägelser
FUS Rabat vs Amal Tiznit — matchtips och förhandstitt
FUS Rabat
OFFFO
Senaste formmot
Amal Tiznit
OOFVF

FUS Rabat jagar första segern mot ett Formsvagt Amal Tiznit

När pucken slås på Stade Prince Moulay Hassan i Rabat klockan 18:00 på fredag kväll inleds en match där båda lagen desperat behöver poäng för att undvika tidig tabellpress. FUS Rabat, som inledde säsongen med ett tungt bakslag, ställs mot ett Amal Tiznit som också startat utan poäng och nu måste hantera rollen som bortasegerrare mot ett hemmalag med tydliga ambitioner på övre halvan av tabellen.

Bookmakern Bet365 ger FUS Rabat oddset 1.65 för vinst, vilket implicerar en sannolikhet på drygt 60 procent, medan oavgjort handlas till 3.25 och Amal Tiznit till 4.75 som klar underdog. Den taktiska diskussionen inför denna matchday 2-omgång kretsar kring hur FUS Rabat ska utnyttja hemmaplanens fördel mot ett motstånd som haft åtta dagars vila – två dagar mer än hemmalaget – men som saknar det spelmässiga djup som krävs för att hota ett etablerat Botola Pro-lag på bortaplan.

Två formsvaga lag möts i jakten på första segern

Både FUS Rabat och Amal Tiznit kommer till fredagens möte på Stade Prince Moulay Hassan med noll poäng efter första omgången, vilket gör denna match till enligt direktspelet avgörande för vilket lag som tar sin första trepoängare och bryter sin negativa trend. FUS Rabat har haft en svår inledning på säsongen och står med ett formsnitt på endast 40 procent i sina fem senaste matcher, där tre av dessa har slutat med förlust. Den senaste insatsen var en 1-2-förlust borta mot UTS Rabat, vilket följde på en 0-1-hemm förlust mot Yacoub El Mansour och en 0-2-förlust borta mot Kawkab Marrakech. Offensiven har varit bekymmersam med ett snitt på endast 0,7 gjorda mål per match över de tio senaste matcherna, och laget har hållit nollan i bara 20 procent av dessa matcher. Amal Tiznit uppvisar däremot en betydligt stabilare formsvacka och leder jämförelsen med 60 procents formstyrka. Laget är obesegrat i tre av sina fem senaste matcher och har endast förlorat en av de sex senaste totalt. Den senaste förlusten kom i en 1-3-hemmamatch mot Ittihad Tanger, men däremellan har laget spelat 1-1 borta mot Olympique Dcheïra, 0-0 hemma mot samma motståndare och 1-1 mot Mouloudia Oujda. Det som skiljer Amal Tiznit från sin motståndare är den högre BTTS-procenten på 70 procent, vilket indikerar att lagets matcher ofta båda lagen hittar nätet, samt ett något vassare anfallsspel med ett snitt på 0,9 gjorda mål per match. FUS Rabats defensiva problem är uppenbara med ett snitt på 1,1 insläppta mål per match och endast två hållna nollor på de tio senaste matcherna. Lagets backlinje har haft svårt att hantera trycket från motståndarna, särskilt i bortamatcherna där förlusterna mot UTS Rabat och Kawkab Marrakech visar på sårbarheter i speluppläggningen. Den enda glädjeytan för FUS Rabat var segern med 2-1 hemma mot Renaissance Berkane, vilket visar att laget har kapacitet att prestera när allt klaffar, men dessa prestationer har varit för få och för sällan för att bygga momentum inför säsongen. Amal Tiznit har en defensiv statistik som är snarlik FUS Rabats med samma snitt på 1,1 insläppta mål per match, men har hållit nollan i 30 procent av matcherna, något oftare än sin fredagsmotståndare. Lagets 70 procent BTTS innebär att det endast är i 30 procent av matcherna som något av lagen håller nollan hela vägen, vilket gör odds på BTTS till ett intressant marknad att överväga. Med två lag som båda desperat behöver poäng och där FUS Rabat har hemmaplan men svag form, medan Amal Tiznit visar bättre stabilitet, pekar mycket mot en jämn och målrik tillställning där båda lagen sannolikt kommer att hitta nätet minst en gång vardera.

Taktisk analys: FUS Rabat mot Amal Tiznit på Stade Prince Moulay Hassan

Med båda lagen utan poäng efter inledande omgången präglas denna match av en desperation att komma på.Resultattavlan tidigt i säsongen. FUS Rabat, som spelar på hemmaplan vid Stade Prince Moulay Hassan, har oddset 1.65 hos Bet365 för seger, vilket återspeglar en tydlig favoritposition. Hemmalagets fördel i Rabat kan komma till uttryck genom ett mer ägande-baserat spel, där fokus ligger på att kontrollera mittfältet och bygga upp anfall genom korta pasningar. Utan tillgänglig data om truppsammansättning eller skador inför denna drabbning på Matchday 2, får vi analysera sannolika strategier baserat på lagens position i tabellen och det faktum att båda organisationerna ännu inte har funnit sin målväg denna säsong.

Amal Tiznit, rankade som 15:e lag, reser till huvudstaden som underdogs med oddset 4.75 hos samma bookmaker för bortaseger. Lagets sannolika approach blir mer kompakt och defensivt orienterad, med en lägre anfallslinje och fokus på att stänga ytor för FUS Ramats offensiva spelare. Kontring blir troligen det primära vapnet, och laget behöver vara effektiva i de få målchanser som kan uppstå. Med åtta dagars vila jämfört med FUS Ramats sex kan fysisk status vara något som påverkar, även om skillnaden knappast är avgörande. Det faktum att FUS Rabat har 0 gjorda mål och 0 insläppta mål antyder att båda lagen ännu inte har etablerat varken en vass anfallsförmåga eller en stabil defensiv.

Det mest sannolika matchutfallet utifrån tillgänglig data är att FUS Rabat dominerar bollinnehavet medan Amal Tiznitorganisationen försöker organisera ett disciplinerat försvarsspel. Hemmalagets 1.65-i-segerodds innebär en implicit sannolikhet på omkring 61 procent, vilket gör dem till ett troligt vinnande alternativ. Spelets karaktär kan dock leda till ett relativt jämnt möte där FUS Rabat kontrollerar tempot men kämpar med att bryta ner ett kompakt försvar. För den som söker alternativ till rena 1X2-marknaden kan FUS Rabat vinna med minst två måls marginal vara värt att överväga, eller var och en av de över/under-alternativen om man förväntar sig ett målfattigt möte.

FUS Rabat mot Amal Tiznit: Analys och speltips inför fredagens möte

FUS Rabat tar emot Amal Tiznit på Stade Prince Moulay Hassan i vad som blir båda lagens andra match denna säsong i Botola Pro. Efter att båda lagen förlorade sina öppningsmatcher befinner sig FUS Rabat på tolfte plats och Amal Tiznit på femtonde plats, båda utan poäng efter den första omgången. Lagens identiska facit denna säsong speglar dock inte helt verkligheten sett till spelarnas kvalitet och FUS Rabat, med sin starka hemmaplan och mer etablerade trupp, går in som tydliga favoriter i 1X2-marknaden. Oddsen på hemmavinst ligger på 1.67 hos de flesta bookmakers, vilket motsvarar en implikit sannolikhet på 53 procent, och för den som söker högst avkastning erbjuder Betano det bästa oddset på 1.75 för FUS Rabat-seger.

Målvaktsspelet och defensiva organisation hos FUS Rabat förväntas spela en avgörande roll i denna matchup. Hemmalagets förmåga att hålla nollan mot ett Amal Tiznit som haft svårigheter med att omsätta chanser till mål gör att under 2.5 mål framstår som det mest sannolika utfallet med 58 procents konfidens. Lagen har i sina respektive matcher visat tendenser mot jämna och defensivt präglade möten, och med tanke på den press som FUS Rabat har att ta sin första seger samtidigt som gästerna prioriterar stabilitet, pekar mycket mot ett lågt antal mål i denna drabbning.

Marknaden för BTTS, alltså om båda lagen gör mål, visar tydligt åt "nej" med odds och analyser som stödjer detta scenario. Med en konfidens på 56 procent och FUS Rabats solida defensiv mot ett Amal Tiznit som kämpat med att skapa målchanser, ter sig värdet i att spela mot BTTS vara den mest rationella linjen. Detta bekräftas ytterligare av att bästa tillgängliga odds för "inga mål från båda lagen" finns hos flera ledande bookmakers med konkurrenskraftiga marginaler.

För den som söker något mer konservativt i sina spelval erbjuder DC-marknaden, där dubbelchans tillåts, en intressant möjlighet. Oddset på 1X, alltså att FUS Rabat vinner eller spelar oavgjort, ligger på 1.75 hos Betano och kan ses som ett värde alternativ för den som vill minska risken mot ett oväntat resultat. Även om FUS Rabat förväntas vinna denna matchning rakt av med 55 procent konfidens, förblir Fotboll oförutsägbar och den dubbla chansen ger ett extra skydd mot överraskande vändningar i matchen.

Spännande värde på sidomarknaderna i Rabat

Utöver grundspelet finns flera alternativa marknader som erbjuder attraktivt värde inför denna andra omgången. Asiatisk handikapp på FUS Rabat -0.75 handikapp noteras till odds 1.86 med 54 procent förtroende enligt vår modell. Detta innebär att ett halvt handikapp appliceras till FUS Rabat, där en vinst med minst ett mål ger full utbetalning medan oavgjort resulterar i halv vinst för spelare som backat FUS Rabat. Givet hemmalagetssportsliga övertag på Stade Prince Moulay Hassan och nykomlingens bräckliga start på säsongen framstår detta som en rimlig mellankategori för den som söker något mer än ren 1X2-vinst.

Den mest sannolika korrekta resultat-en enligt modellen är 1:0 till odds 4.68 med 21 procent förtroende. Detta reflekterar en förväntad jämn och målfattig tillställning där hemmalagets defensiv får avgöra. På hörnmarknaden pekar modellen på över 8.5 hörn till odds 1.83 med 50 procent förtroende, vilket antyder en match präglad av anfallsförsök snarare än låst defensiv. Rabat förväntas dominera i bollinnehav och skapa återkommande hörnframställningar, vilket gör över 8.5 till ett statistiskt grundat alternativ.

Vår slutsats: FUS Rabat – Amal Tiznit

FUS Rabat går in i Matchday 2 som en knapp favorit trots att båda lagen har inlett säsongen med noll poäng. Den stora bilden visar en jämn kamp där hemmalagets numerära övertag och spel i Stade Prince Moulay Hassan kan bli avgörande faktorer. Statistiken talar för en målsnål tillställning – vår analys av O/U under 2.5 med 58 procents konfidensgrad grundar sig i att båda offensiva uppställningarna saknar vass kvalitet. Vi förväntar oss att försvarsspelet dominerar, vilket också gör att BTTS:nej med 56 procents konfidens känns troligt.

Vårt huvudsakliga speltips är 1X2-signal 1 med 55 procents konfidens, kompletterat av dubbelchansen 1X som ett säkrare alternativ med lägre utdelning. Oddsen hos de ledande bookmakers reflekterar en jämn uppgörelse, vilket ger visst utrymme för värde om man tror starkt på hemmalaget. Sammanfattningsvis riktar vi in oss på en taktisk, försiktig match där FUS Rabat tar tre poäng med minsta möjliga marginal.

Vårt valUnder 2.5Över/Under mål@1.60 · 58%
Bästa VärdeNejBåda lag gör mål@1.63 · 56%
Våra tips: FUS Rabat mot Amal Tiznit — FUS Rabat — Vinst (55%); Under 2.5; Båda gör mål: Nej

Vanliga frågor

Vem vinner FUS Rabat vs Amal Tiznit?
Vår modell förutspår FUS Rabat med 55% säkerhet baserat på form, inbördes möten och statistisk analys.
Är dubbelchans 1X ett bra spel för FUS Rabat vs Amal Tiznit?
Vårt dubbelchans-tips är 1X med 40% säkerhet — täcker två utfall med lägre risk.
Vad är Asiatisk handikapp-prognosen för FUS Rabat vs Amal Tiznit?
Vårt Asiatisk handikapp-val är FUS Rabat -0.75 med 54% säkerhet.
Hur många mål i FUS Rabat vs Amal Tiznit?
Vi förväntar oss Under 2.5 mål (58% säkerhet) baserat på lagens offensiv och försvar.
Gör båda lagen mål i FUS Rabat vs Amal Tiznit?
Båda lagen gör mål: Nej (56% säkerhet).
När och var spelas FUS Rabat vs Amal Tiznit?
FUS Rabat vs Amal Tiznit spelas den 2 okt. 2026 på Stade Prince Moulay Hassan.

Ytterligare information

#LagPVOFGFGAGDpForm
1Hassania AgadirHassania Agadir4211118+37
2Maghreb FèsMaghreb Fès321042+27
3UTS RabatUTS Rabat321031+27
4Kawkab MarrakechKawkab Marrakech320154+16
5CODM MeknèsCODM Meknès311163+34
6Ittihad TangerIttihad Tanger311154+14
7FAR RabatFAR Rabat211032+14
8Raja CasablancaRaja Casablanca211010+14
9Wydad ACWydad AC31113304
10Widad TémaraWidad Témara31023303
11Moghreb TetouanMoghreb Tetouan30301103
12Difaa EL JadidaDifaa EL Jadida3102710-33
13Amal TiznitAmal Tiznit310248-43
14Renaissance BerkaneRenaissance Berkane20200002
15FUS RabatFUS Rabat301213-21
16CR Khemis ZemamraCR Khemis Zemamra300338-50

Detaljerad Form & Nya Matcher

FUS Rabat
OFFFO
10Spelade
2Vinster
3Oavgjorda
5Förluster
Poäng/Match0.9
Vinst %20%
Mål/Match1.9
Snittmål0.7
SnittInsläpp1.2
Båda Mål50%
Hållna nollor10%
Missade50%

Nya Matcher

9 okt.Oborta Moghreb Tetouan0-0
2 okt.Fmot Amal Tiznit0-1
26 sep.Fborta UTS Rabat1-2
5 juliFmot Yacoub El Mansour0-1
2 juliOborta CR Khemis Zemamra1-1
Amal Tiznit
OOFVF
10Spelade
3Vinster
4Oavgjorda
3Förluster
Poäng/Match1.3
Vinst %30%
Mål/Match2.6
Snittmål1.1
SnittInsläpp1.5
Båda Mål70%
Hållna nollor30%
Missade10%

Nya Matcher

10 okt.Fmot Difaa EL Jadida2-5
2 okt.Vborta FUS Rabat1-0
24 sep.Fmot Ittihad Tanger1-3
21 juliOborta Olympique Dcheïra1-1
18 juliOmot Olympique Dcheïra0-0

Inbördes Historik

Spelstatistik

MåttVärde
Totalt Matcher1
Snittmål1
Båda Mål0%
Över 2.5 Mål0%
Över 1.5 Mål0%

Mål per Lag

LagTotaltSnitt
FUS Rabat00 per match
Amal Tiznit11 per match

Hållna nollor

LagHållna nollor
FUS Rabat0 (0%)
Amal Tiznit1 (100%)
2 okt. 2026Botola ProFUS Rabat0-1Amal Tiznit

Viktigt Meddelande: Ansvarsfullt Spelande och Förutsägelser Ansvarsfriskrivning

18+

DU MÅSTE VARA 18+ ÅR FÖR ATT SPELA. Spelande innebär risk och kan vara beroendeframkallande. Vänligen spela ansvarsfullt och satsa endast vad du har råd att förlora.

Våra fotbollsförutsägelser är baserade på statistisk analys och bör endast användas för underhållningsändamål. Tidigare prestanda garanterar inte framtida resultat.

Vi är inte licensierade finansiella eller spelrådgivare. Sök alltid professionell rådgivning innan du fattar spelbeslut.

18+Lokala resurser för ansvarsfullt spelande — Sverige
Tillsynsmyndighet:Spelinspektionen
Stödlinje:Stödlinjen: 020-81 91 00 (24/7)
Självavstängning:Spelpaus.se